Zasady doboru rynien

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zasady doboru rynien

Dobre, szczelne pokrycie dachu to jeszcze zbyt mało, by zabezpieczyć dom przed deszczem. Niezbędne jest także dobrze dobrane rynny, dzięki któremu woda zostanie odprowadzona poza budynek.

aktualizacja: 2019-10-25 10:29:06

Rynny i rury spustowe wraz z akcesoriami niezbędnymi do ich montażu tworzą tzw. system rynnowy. Przekroje rynien i rur spustowych muszą być tak dobrane, by woda nawet w czasie najbardziej ulewnego deszczu nie przelewała się przez krawędź rynny, a cały przekrój rury spustowej nie został wypełniony wodą – jeśli do tego dojdzie, woda nie będzie płynąć równomiernie, lecz utworzą się tzw. korki wodne rozdzielone pęcherzami powietrza. W takiej sytuacji rura spustowa zaczyna wibrować, co może doprowadzić do rozluźnienia połączeń orynnowania.

Przekroje rynien i rur spustowych dobiera się zwykle, wykorzystując wskaźnik nazywany efektywną powierzchnią dachu (EPD). Jeśli nachylenie połaci nie przekracza 10°, przyjmuje się, że EPD jest taka sama jak powierzchnia dachu. Jeśli dach jest bardziej stromy, korzysta się ze wzoru (symbole objaśniono na rysunku):

 
Wymiarowanie rynien
EPD = (W + ½H) • L

Jak widać, EPD takich samych budynków jest tym większa, im bardziej stromy jest ich dach. Jednak kierowanie się w doborze orynnowania tylko wartością EPD może prowadzić do poważnych błędów. Ponadto różni producenci orynnowania podają, że dla tych samych wartości EPD potrzebne są bardzo różne przekroje rynien i rur, a różnice są nawet 3–4-krotne.

Szczególnie w przypadku dużych i skomplikowanych dachów obliczenia orynnowania powinien wykonać projektant uwzględniając natężenie ulewnych deszczów występujących w danym regionie. Nie chodzi o średnią roczną sumę opadów, lecz o najintensywniejsze deszcze – dla budynków jednorodzinnych z rynnami zewnętrznymi najczęściej przyjmuje się, że mają być wystarczające dla najbardziej ulewnego deszczu występującego raz na 2 lata – prawdopodobieństwo jego wystąpienia w roku wynosi wówczas 50% (jeśliby liczyć rynny dla najintensywniejszego deszczu trafiającego się raz na 100 lat, prawdopodobieństwo wyniosłoby 1%).

Generalnie jednak przekroje orynnowania w domach jednorodzinnych i tak są niewielkie. Warto trzymać się zasady, że średnica zarówno rynien, jak i rur spustowych nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Oznacza to czasem pewne przewymiarowanie, ale cieńsze rynny zdecydowanie łatwiej ulegają zapchaniu przez liście, gałązki i lód. Efekt szukania oszczędności może być taki, że wydamy ostatecznie znacznie więcej, montując z konieczności elektryczne przewody grzejne, zapobiegające zatkaniu orynnowania przez lód.

Może cię zainteresować
Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jaka papa na deskowanie? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu?
Zobacz więcej Zwiń

Trudnym zadaniem jest często właściwe rozmieszczenie rur spustowych. Najłatwiej zrobić to na dwuspadowym dachu bez lukarn – zwykle wystarczają wówczas cztery rury w narożach budynku. Na dachach o skomplikowanych kształcie zaleca się montowanie dodatkowych rur spustowych w pobliżu koszy, bo w tych miejscach zawsze spływa więcej wody. To ważne, bo inaczej woda mogłaby się tam przelewać z rynny nawet przy niezbyt intensywnym deszczu.

Choć dopuszczalne jest wykonanie rynien długich na 20 m, to lepiej podzielić je rurami spustowymi na krótsze odcinki, bo na końcu bardzo długiej rynny, u wlotu do rury spustowej, łatwiej dochodzi do nadmiernego spiętrzenia wody. Z tego samego względu rynny układa się jedynie z niewielkim spadkiem od 0,2 do 0,5% (2–5 cm na 10 m długości), bo inaczej duża szybkość spływu zwiększałaby niebezpieczeństwo spiętrzania się wody przy odpływie. Ponadto duży, wyraźnie widoczny względem okapu spadek rynny wygląda brzydko.

Blacha okapowa powinna 3–5 cm wystawać ponad rynnę, a zewnętrzny kraniec rynny powinien znaleźć się nieco niżej niż wewnętrzny. Dzięki temu nawet jeżeli woda w rynnie się przeleje, to ściana nie zostanie zamoczona
Blacha okapowa powinna 3–5 cm wystawać ponad rynnę, a zewnętrzny kraniec rynny powinien znaleźć się nieco niżej niż wewnętrzny. Dzięki temu nawet jeżeli woda w rynnie się przeleje, to ściana nie zostanie zamoczona

Jarosław Antkiewicz
fotografia tytułowa - GAMRAT

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!