Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Pokrycia dachowe: ceramiczne czy cementowe?

PYTANIE CZYTELNIKA: Przede mną wybór pokrycia dachowego. Jestem praktycznie zdecydowany na dachówki, ale zupełnie nie wiem które wybrać: ceramiczne, cementowe, glazurowane, angobowane... Czym w zasadzie się różnią? Oczywiście poza ceną i wyglądem. Czy jakieś cechy przekładają się na większą trwałość, albo np. niezarastanie porostami?

Pokrycia dachowe: ceramiczne czy cementowe?
(fot. Braas)

REDAKCJA
Dachówki ceramiczne i cementowe, choć służą do tego samego celu i niewprawnemu oku w ogóle trudno je odróżnić, powstają w zupełnie inny sposób i z całkiem innych surowców. Natomiast angobowanie i glazurowanie to z kolei różne sposoby wykończenia powierzchni dachówek ceramicznych. W artykule opisujemy jak zmieniają one cechy dachówek. O tym czy są pożądane i warte dodatkowych pieniędzy, trzeba zdecydować samodzielnie.

Dachówki ceramiczne to pokrycie znane i bardzo popularne od setek lat, cementowe zaś upowszechniły się dopiero w drugiej połowie XX w. Układa się je w ten sam sposób, bo mają bardzo podobne wymiary, masę i kształt. Jednak wybór wzorów dachówek ceramicznych jest większy, po pierwsze dlatego, że produkuje je więcej firm, a po drugie dlatego, że przez lata powstało bardzo wiele wzorów, dawniej popularnych np. tylko w określonych regionach, a dziś dostępnych dla wszystkich.

W efekcie bez trudu kupimy zarówno dachówki ceramiczne tradycyjnych wzorów (karpiówka, esówka mnich-mniszka), jak i rozmaite zakładkowe (najstarsza – „marsylka” znana jest już ponad 100 lat). Zaś dachówki cementowe to prawie zawsze modele zakładkowe, a wybór kolorów jest mniejszy.

Od gliny do dachu

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej cegły podstawowym surowcem do produkcji dachówek ceramicznych jest glina. Po wykopaniu zostaje najpierw "urobiona" w specjalnym mieszalniku, potem w formach zostaje ukształtowana, a następnie jest suszona i wypalana. Tak wygląda jej najbardziej surowa, tradycyjna postać. Dachówka może być też:

 • angobowana, czyli powleczona przed wypaleniem warstwą innej rozrzedzonej gliny (zwykle z dodatkiem tlenku żelaza), co zmienia jej kolor i zwiększa szczelność powierzchni. Specjalne angoby (szlachetne) dają efekt połysku;

 • glazurowana, czyli pokryta warstwą szkliwa i wypalona w piecu. W tym przypadku barwnikiem są zwykle także związki żelaza. Glazura uszczelnia powierzchnię, nadaje jej gładkość i intensywny połysk.
Klasyczna karpiówka Klasyczna karpiówka Klasyczna karpiówka
Klasyczna karpiówka Klasyczna karpiówka Klasyczna karpiówka
Liczba wzorów dachówki, szczególnie ceramicznej, jest ogromna. To tylko różne odmiany klasycznej karpiówki (fot. Jopek)


Trzeba od razu wyjaśnić, że dodatkowe powłoki mają przede wszystkim znaczenie estetyczne – zmieniają kolor i dają błyszczącą powierzchnię. Gładsza dachówka jest też bardziej odporna na porosty i mech, jednak nawet te glazurowane nie są całkowicie przed nimi zabezpieczone. Jednak trwałość dobrej dachówki będzie porównywalna, niezależnie od tego, czy jest ona naturalna, angobowana, czy glazurowana. Także porosty nie stanowią dla dachu niebezpieczeństwa.

Trzeba przy tym uprzedzić, że szklista powierzchnia dachówek glazurowanych bardzo często pokrywa się w krótkim czasie siatką drobnych pęknięć. Nie każdemu będzie to odpowiadać, a producenci zwykle uznają to zjawisko za naturalne i nie uznają roszczeń gwarancyjnych z tego powodu. Oczywiście dachówki z dodatkowymi powłokami są też wrażliwe na uszkodzenia powierzchni (zarysowania, odpryski), które, nawet niewielkie, mogą bardzo zepsuć ich wygląd. Na dachówkach "naturalnych", z racji jednolitej barwy w całym przekroju i matowej powierzchni, takie drobne defekty będą niezauważalne.

Uwaga!Kolor dachówek zależy od tego, z jakiego złoża pochodzi glina, ale w nie mniejszym stopniu także od temperatury i czasu wypalania. Nigdy nie jest to proces w pełni powtarzalny i dachówki mogą nieco różnić się odcieniem. Dlatego najlepiej kupować pochodzące z jednej partii produkcyjnej, a w czasie układania mieszać dachówki pochodzące z różnych palet. Inaczej na dachu mogą powstać brzydkie "plamy" o nieco innej barwie.

Cement, piasek i woda

Ceramiczna czy cementowa? Ułożone na dachu bardzo trudno odróżnić
Ceramiczna czy cementowa? Ułożone na dachu bardzo trudno odróżnić (fot. IBF)

Dachówki cementowe, zwane też betonowymi, powstają z mieszaniny trzech, chyba najpopularniejszych na budowach składników – piasku, cementu i wody. Oczywiście ich proporcje oraz gatunek muszą być odpowiednio dobrane. Masa jest dodatkowo barwiona odpowiednimi pigmentami. Formuje się z niej dachówki, suszy je w specjalnych komorach, a następnie pozostawia, zapewniając odpowiednią temperaturę i wilgotność, by osiągnęły pożądaną wytrzymałość.

Dachówki cementowe są pokrywane farbą akrylową, najczęściej dwukrotnie – przed i po suszeniu. Proces produkcyjny jest mniej energochłonny niż przy produkcji ceramiki, bo nie ma w nim etapu wypalania. Ponadto znacznie mniejsze jest niebezpieczeństwo deformacji dachówek, o co łatwo przy wypalaniu.

Akrylowa powłoka dachówki cementowej jest mniej trwała niż angoba i glazura. Nie tworzy też tak gładkiej powierzchni, większe jest więc prawdopodobieństwo pojawienia się porostów. Ponadto beton jest wrażliwy na działanie kwasów, dlatego wykonanych z niego dachówek lepiej nie stosować w regionach, gdzie padają kwaśne deszcze. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy dachówki cementowe są mniej trwałe niż ceramiczne.

Taka opinia jest dość powszechna, ale "zapracowały" na nią dawne dachówki cementowe, często przygotowywane z masy złej jakości, niewłaściwie pielęgnowane w czasie dojrzewania (a podobnie jak w przypadku betonu pielęgnacja ma kluczowe znaczenie dla przyszłej trwałości) i przygotowywane na prymitywnych maszynach zwanych dachówczarkami, gdzie umiejętności i staranność operatora były jednym z decydujących czynników.

Gwarancja

Obecnie producenci dachówek cementowych dają na swoje wyroby podobnie długie gwarancje, jak wytwórcy ceramicznych. Wynoszą one ok. 30, a czasem nawet 50 lat. Zanim jednak potraktujemy długość gwarancji jako jedno z kryteriów decydujących o zakupie, sprawdźmy, co ona obejmuje. Gwarancja jest świadczeniem dobrowolnym ze strony producenta, jej warunki mogą więc być bardzo różne. Może ona np. nie obejmować zmian koloru czy drobnych ubytków na powierzchni. Oczywiście trzeba być wyczulonym na tego rodzaju zapisy, bo jakie uszkodzenie już nie jest "drobne"?

Długa gwarancja to czasem chwyt marketingowy – niewiele obejmuje, a z jej realizacją są problemy. Dlatego przede wszystkim sprawdźmy jej warunki.

Dachówka (marsylka) w wariancie naturalnym. Dachówka (marsylka) w wariancie naturalnym. Przed zakupem warto sprawdzić, jak dachówka wygląda po ułożeniu na dużej powierzchni i jakie cechy obejmuje gwarancja (fot. Wienerberger)

Cena dachówek ceramicznych i cementowych

Dachówki cementowe kupimy już za 20 zł/m2, ceramiczne są droższe – od 30 zł/m2. To oczywiście dolna granica cen i niektóre dachówki betonowe mogą być nawet droższe od ceramicznych. Rozpiętość cen jest bardzo duża.

Znaczenie ma:

 • producent;
 • wzór;
 • sposób wykończenia powierzchni (angobowane i glazurowane są zwykle o 20–30% droższe od naturalnych tego samego wzoru);
 • marża sprzedawcy.

Ten ostatni czynnik jest bardzo istotny, bo jeśli dobrze poszukamy, to cena może być wyraźnie niższa niż katalogowa producenta. Jednak nie zapominajmy, że dachówkę trzeba jeszcze dowieźć na plac budowy, od razu pytajmy więc o cenę transportu, by oszczędności nie okazały się pozorne.

Pytając o cenę materiału, pamiętajmy zawsze, by poprosić o kompletną wycenę całego, konkretnego dachu. Szczególnie w dachach o skomplikowanym kształcie cenę znacznie podnosi duże zużycie specjalnych dachówek i gąsiorów. Jedna dachówka szczytowa (do wykończenia krawędzi dachu przy ścianie szczytowej) kosztuje ok. 30 zł, a na 1 m krawędzi zużyjemy ich trzy. A różnice w cenach takich specjalnych elementów mogą być bardzo duże w zależności od producenta.

Dachówki skrajne czy trójniki do gąsiorów kalenicowych to typowe dachówki specjalne i akcesoria. W dachach o skomplikowanym kształcie może być ich potrzeba całkiem sporo, a ceny są bardzo zróżnicowane u różnych producentów. Dlatego prosząc o wycenę pokażmy sprzedawcy projekt naszego dachu – informacja o powierzchni to za mało (fot. Röben) Dachówki skrajne czy trójniki do gąsiorów kalenicowych to typowe dachówki specjalne i akcesoria.

 

Jarosław Antkiewicz

 

aktualizacja: 2017-07-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Decydujaca może być też wytrzymałość więźby. Masa m2 dachówki cementowej to max 45 kg, ceramiczna może ważyć nawet 75 kg /1m2.. Ceramiczna też może ważyć i 40 kg /1m2Dachówka ceramiczna/ 40-75kg/m2Dachówka ...

animus

22 Mar 2012, 17:29

Decydujaca może być też wytrzymałość więźby. Masa m2 dachówki cementowej to max 45 kg, ceramiczna może ważyć nawet 75 kg /1m2..

Gość Łukasz

22 Mar 2012, 09:06

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zimowa promocja na dachówki Braas
Zimowa promocja na dachówki Braas Zimowa promocja "Braas na zimę" trwa do 31 stycznia 2018 r. lub wyczerpania zapasów i obejmuje wszystkie kolory wybranych modeli dachówek ...
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua Poznaj niezawodny system rynnowy PVC ProAqua marki BUDMAT. Teraz do rodziny ProAqua dołącza tzw. mały system rynnowy w rozmiarze 75/63 z przeznaczeniem ...
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko)
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko) Nowoczesna architektura potrzebuje innowacyjnych materiałów. Do takich należą z pewnością płytki z włóknocementu, wykorzystywane w ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze