Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Adaptacja strychu na cele mieszkalne

Adaptacja strychu na cele mieszkalne

Adaptacja strychu na cele mieszkalne to, wbrew pozorom, złożone przedsięwzięcie, więc trzeba się za nie zabrać w sposób systematyczny i z dobrze obmyślonym planem.

Na strychach więźba zwykle jest widoczna, bo połacie dachu są nieocieplone. Jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek ślady porażenia przez grzyby lub żerowania owadów, to bezwzględnie trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty. Oceni on stan konstrukcji i zaproponuje metody naprawy. Te mogą być bardzo różne:

 • zastosowanie środków chemicznych;
 • za pomocą nagrzewnic podgrzanie całego poddasza do ok. 50°C (giną wówczas larwy owadów);
 • ociosanie i wzmocnienie albo wymiana porażonych elementów.

W skrajnych przypadkach może się okazać, że cała więźba wymaga wymiany. Objawów nawet nieznacznego jej uszkodzenia nie wolno bagatelizować, bo po ociepleniu połaci dachu, elementy więźby będą niewidoczne i nie będzie można skontrolować ich stanu. Dość często elementy takie, jak krokwie są wypaczone w wyniku nadmiernego ugięcia lub zwichrowane. 

Takich krokwi nie da się już wyprostować. Można je wymienić na nowe (o odpowiedniej nośności) lub wzmocnić obustronnymi nadbitkami z desek. Przybicie desek umożliwia też skorygowanie położenia górnej płaszczyzny wszystkich krokwi. To ważne, bo nad ugiętymi krokwiami pokrycie dachu nie tworzy równej płaszczyzny, co może powodować rozszczelnienie zakładów pomiędzy dachówkami i przeciekanie wody deszczowej przez powstałe szpary.

Nadbitki są też stosowane w celu zwiększenia nośności krokwi. Adaptacja poddasza wiąże się przecież z ich dodatkowym obciążeniem warstwą izolacji cieplnej oraz wykończenia skosów (najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie). Nierzadko też przy tej okazji zmieniamy pokrycie dachu, a nowe może być cięższe od starego.

Izolacja a wentylacja w adaptowanym strychu

Można albo ocieplić całą połać dachu albo ułożyć izolację na jętkach i bocznych ściankach. Ten drugi sposób zmniejsza ogrzewaną kubaturę pomieszczenia
Można albo ocieplić całą połać dachu albo ułożyć izolację na jętkach i bocznych ściankach. Ten drugi sposób zmniejsza ogrzewaną kubaturę pomieszczenia

Sposoby wzmocnienia konstrukcji dachu opisano już wcześniej, jednak w każdym przypadku takie przedsięwzięcie wymaga pomocy fachowca (konstruktora) i trzeba po prostu stosować się do jego zaleceń.

Jeśli stan i wytrzymałość więźby nie budzi zastrzeżeń, to prace polegają przede wszystkim na ociepleniu połaci dachowych oraz estetycznym wykończeniu skosów.

Najtrudniejszym problemem technicznym jest w tym przypadku zapewnienie właściwej wentylacji konstrukcji i pokrycia dachu. Na poddaszu nieużytkowym nie ma z tym problemu, bo powietrze ma swobodny dostęp do odsłoniętej więźby, a wszelkie nieszczelności i zawilgocenie są od razu widoczne.

Natomiast na poddaszu użytkowym jest trudniej. Ocieplenie musi być zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci – z zewnątrz, co podwyższa wymagania wobec szczelności pokrycia, oraz od strony pomieszczenia, co wymusza konieczność stosowania paroizolacji (w postaci szczelnie ułożonej folii).

Wełnę układa się pomiędzy krokwiami, zwykle wykonuje się także ustawiony poprzecznie do krokwi ruszt z łat drewnianych (np. 5×5 cm) lub profili stalowych, co pozwala pogrubić warstwę ocieplenia i zmniejszyć wpływ krokwi jako mostków termicznych (ich izolacyjność jest ok. czterokrotnie gorsza niż wełny) oraz zapewnić optymalny rozstaw podpór dla płyt gipsowo-kartonowych lub innego materiału, którym wykańcza się poddasze.

Jeśli dach nie jest szczelnie odeskowany, a pomiędzy izolacją i pokryciem ułożono folię wstępnego krycia o wysokiej paroprzepuszczalności (tzw. membranę), to wełna może wypełniać całą wysokość krokwi i styka się z membraną. Wentylację zapewnia zaś szczelina, znajdująca się bezpośrednio pod pokryciem.

Jeśli zaś wykonane jest deskowanie lub zastosowano folię o znikomej paroprzepuszczalności, to pomiędzy nią a izolacją trzeba pozostawić przynajmniej 2,5 cm szczelinę wentylacyjną z wlotem powietrza w okapie i wylotem w kalenicy.

W dachu ze szczelnym pełnym deskowaniem trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy deskowaniem i wełną. Uzyskanie drożnej szczeliny ułatwia żyłka lub cienki drut, rozpięty między krokwiami
W dachu ze szczelnym pełnym deskowaniem trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy deskowaniem i wełną. Uzyskanie drożnej szczeliny ułatwia żyłka lub cienki drut, rozpięty między krokwiami

Niestety folię wstępnego krycia można bez trudu ułożyć tylko w nowych dachach albo gdy adaptacja strychu wiąże się z wymianą pokrycia dachowego. Inaczej folię trzeba układać pomiędzy krokwiami i mocować do ich boków zszywkami tapicerskimi, ewentualnie przybitymi cienkimi listwami. To rozwiązanie gorsze i bardziej kłopotliwe, niż ułożenie ciągłej warstwy folii wstępnego krycia na górnej powierzchni krokwi, ale nie mamy wyboru.

Układanie folii wstępnego krycia w istniejącym dachu jest utrudnione. Ocieplenie warto pogrubić, mocując poprzecznie do krokwi ruszt z łat
Układanie folii wstępnego krycia w istniejącym dachu jest utrudnione. Ocieplenie warto pogrubić, mocując poprzecznie do krokwi ruszt z łat

Wygłuszenie adaptowanego strychu

Izolacja cieplna pełni także rolę izolacji dźwiękowej, bo szczególnie lekkie pokrycia blaszane są bardzo "głośne" w czasie deszczu. Natomiast dźwięki dobrze tłumi ciężka dachówka. Warto pamiętać, że źródłem hałasu może być także umieszczony poniżej poddasza daszek nad wejściem do domu lub dach nad garażem.

Czy adaptować całość czy część strychu?

Nierzadko połaci dachu nie izoluje się w całości (od okapu po dach), lecz częściowo. Można wykonać ocieplony sufit na jętkach oraz, jeśli w pomieszczeniu jest ścianka oddzielająca najniższą (1–1,5 m), trudną do wykorzystania przestrzeń, to ocieplić ściankę i znajdującą się za nią część stropu.

W ten sposób zmniejszamy ogrzewaną kubaturę pomieszczenia, a więc i rachunki za ciepło. Jednak szczególnie we wnętrzach, których większość stanowią "skosy" kubatura i tak jest znacznie mniejsza, niż w pokojach na niższych kondygnacjach. A nadmierne zmniejszenie kubatury powoduje wyraźne pogorszenie odczuwanej jakości powietrza w pomieszczeniu, nawet jeśli wentylacja jest intensywna. Dlatego w małych pomieszczeniach lepiej izolować całą połać dachu i nie ograniczać kubatury. Zaś w i tak przestronnych pokojach jest to uzasadnione.

aktualizacja: 2012-12-20

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zimowa promocja na dachówki Braas
Zimowa promocja na dachówki Braas Zimowa promocja "Braas na zimę" trwa do 31 stycznia 2018 r. lub wyczerpania zapasów i obejmuje wszystkie kolory wybranych modeli dachówek ...
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua Poznaj niezawodny system rynnowy PVC ProAqua marki BUDMAT. Teraz do rodziny ProAqua dołącza tzw. mały system rynnowy w rozmiarze 75/63 z przeznaczeniem ...
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko)
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko) Nowoczesna architektura potrzebuje innowacyjnych materiałów. Do takich należą z pewnością płytki z włóknocementu, wykorzystywane w ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze