Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego

Wygląda na to, że system rynnowy wybraliśmy prawidłowo. Kłopotu przysparza okresowy nadmiar wody na działce, która nie zawsze wsiąka w średnio przepuszczalny grunt. - mówią Ela i Jerzy, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry dachu: 302 m2; kopertowy, pokryty dachówką ceramiczną w kolorze brązowym; nachylenie 45 stopni; podbitka z PVC w kolorze brązowym; okap dł. 100 cm.

Parametry rynien:

 • system ze stali ocynkowanej i powlekanej poliestrem.
 • Rynny półokrągłe, brązowe; przekrój 125 mm.
 • Rury spustowe okrągłe, brązowe, średnica 87 mm; 5 szt.; długość 4,5 m; lokalizacja przy narożnikach i we wnęce budynku.

Sposób odprowadzenia wody z dachu: przez wpusty odpływowe i rury perforowane bezpośrednio do gruntu (3 rury spustowe) oraz do byłego szamba (2 rury spustowe).

Decyzja: do położenia dachu i rynien zatrudniliśmy doświadczoną firmę z okolicy. Chodziło nam o dobrych wykonawców, którzy nie zmarnują wysokiej jakości dachówki ceramicznej, jaką wybraliśmy. Polecili nam stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego, ponieważ dom stoi na słońcu i nie ma przy nim drzew. Stalowe powlekane rynny uznaliśmy za ładniejsze i bardziej trwałe niż plastikowe.

Podczas gwałtownej ulewy wpust odpływowy przy tarasie i perforowana rura nie odbierała całej wody. Na powierzchni gruntu wybudowano więc koryto odwadniające z kamienia Rurę spustową przy garażu podłączono przez wpust odpływowy i pełną rurę z PVC do nieużywanego już szamba. Deszczówką podlewa się rabaty przed domem Okap o długości 100 cm i sprawny system orynnowania chroni elewacje przez zamakaniem
Podczas gwałtownej ulewy wpust odpływowy przy tarasie i perforowana rura nie odbierała całej wody. Na powierzchni gruntu wybudowano więc koryto odwadniające z kamienia Rurę spustową przy garażu podłączono przez wpust odpływowy i pełną rurę z PVC do nieużywanego już szamba. Deszczówką podlewa się rabaty przed domem Okap o długości 100 cm i sprawny system rynnowy chroni elewacje przez zamakaniem

Porady i przestrogi:

 • Do "obróbki" dachu warto wynająć dobrą firmę i mieć z nią później stały kontakt na wypadek napraw. Szkoda jednak, że konkretne systemy rynnowe wytwarza się zbyt krótko. Kiedy po kilku latach musieliśmy dokupić kolanko, tego systemu już nie produkowano!

 • Dopiero po 8 latach użytkowania zatkała się jedna z 5 rur spustowych. Wcześniej rynny działało świetnie bez specjalnej pielęgnacji – wystarczało tylko kilka razy w roku zajrzeć do wpustów odpływowych i oczyścić z paprochów koszyczek. Tym razem musieliśmy kupić wysoką drabinę, bo rynny znajdują się na wysokości 4,2 m. Okazało się, że światło rury spustowej zatkał kawałek blachy pozostawionej w rynnie przez wykonawcę. Zsunęła się do rury spustowej, a potem nawiało na nią liści z drzew rosnących na sąsiedniej działce i powstał korek, tamujący odpływ wody.

 • Wygląda na to, że system rynnowy wybraliśmy prawidłowo. Kłopotu przysparza okresowy nadmiar wody na działce, która nie zawsze wsiąka w średnio przepuszczalny grunt. Na początku wodę z dachu odprowadziliśmy daleko poza obręb fundamentów, używając rur perforowanych. Nie zbudowaliśmy studni chłonnych, bo lata były suche i chcieliśmy spożytkować deszczówkę na trawniku. System odprowadzania wody bezpośrednio do gleby sprawdzał się przez kilka lat, ale od kiedy nastały deszczowe lata, wody w gruncie jest za dużo. Szczególnie na wąskim pasie wzdłuż ogrodzenia z sąsiadami. Dlatego od razu po zamontowaniu kanalizacji, wodę z tamtej strony dachu zaczęliśmy odprowadzać do nieużywanego już szamba. Pomogło!

 • Od niedawna szpaki próbują zakładać w rynnach gniazda. Jeśli trzeba będzie, założymy w nich ochronne siatki.

Koszty: pokrycie całego dachu – 54 899,56 zł. W tym koszt rynien 5000 zł.

Wpusty odpływowe właściciel oczyszcza kilka razy w roku Stalowy system orynnowania dopasowano do kolorystyki dachu i elewacji
Wpusty odpływowe właściciel oczyszcza kilka razy w roku Stalowy system rynnowy dopasowano do kolorystyki dachu i elewacji


Polecamy reportaż o domu Eli i Jerzego: Dom na wąską działkę

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-01-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący Ruukki Polska jest producentem kompletnego systemu dachowego opartego na blachach łączonych na rąbek stojący Ruukki Classic.
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin Braas w swojej ofercie prezentuje szeroki wybór pokryć ceramicznych. Wykonane z gliny zachwycają klasycznym charakterem i naturalnym pięknem. ...
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze