Stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego

Wygląda na to, że system rynnowy wybraliśmy prawidłowo. Kłopotu przysparza okresowy nadmiar wody na działce, która nie zawsze wsiąka w średnio przepuszczalny grunt - mówią Ela i Jerzy, Członkowie Klubu Budujących Dom.

aktualizacja: 2021-03-19 08:40:35

Parametry dachu: 302 m2; kopertowy, pokryty dachówką ceramiczną w kolorze brązowym; nachylenie 45 stopni; podbitka z PVC w kolorze brązowym; okap dł. 100 cm.

Parametry rynien:

  • system ze stali ocynkowanej i powlekanej poliestrem.
  • Rynny półokrągłe, brązowe; przekrój 125 mm.
  • Rury spustowe okrągłe, brązowe, średnica 87 mm; 5 szt.; długość 4,5 m; lokalizacja przy narożnikach i we wnęce budynku.

Sposób odprowadzenia wody z dachu: przez wpusty odpływowe i rury perforowane bezpośrednio do gruntu (3 rury spustowe) oraz do byłego szamba (2 rury spustowe).

Decyzja: do położenia dachu i rynien zatrudniliśmy doświadczoną firmę z okolicy. Chodziło nam o dobrych wykonawców, którzy nie zmarnują wysokiej jakości dachówki ceramicznej, jaką wybraliśmy. Polecili nam stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego, ponieważ dom stoi na słońcu i nie ma przy nim drzew. Stalowe powlekane rynny uznaliśmy za ładniejsze i bardziej trwałe niż plastikowe.

Koryto odwadniające z kamienia
Podczas gwałtownej ulewy wpust odpływowy przy tarasie i perforowana rura nie odbierała całej wody. Na powierzchni gruntu wybudowano więc koryto odwadniające z kamienia
Rura spustowa przy garażu
Rurę spustową przy garażu podłączono przez wpust odpływowy i pełną rurę z PVC do nieużywanego już szamba. Deszczówką podlewa się rabaty przed domem

Stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego - porady i przestrogi:

  • Do "obróbki" dachu warto wynająć dobrą firmę i mieć z nią później stały kontakt na wypadek napraw. Szkoda jednak, że konkretne systemy rynnowe wytwarza się zbyt krótko. Kiedy po kilku latach musieliśmy dokupić kolanko, tego systemu już nie produkowano!
  • Dopiero po 8 latach użytkowania zatkała się jedna z 5 rur spustowych. Wcześniej rynny działały świetnie bez specjalnej pielęgnacji - wystarczało tylko kilka razy w roku zajrzeć do wpustów odpływowych i oczyścić z paprochów koszyczek. Tym razem musieliśmy kupić wysoką drabinę, bo rynny znajdują się na wysokości 4,2 m. Okazało się, że światło rury spustowej zatkał kawałek blachy pozostawionej w rynnie przez wykonawcę. Zsunęła się do rury spustowej, a potem nawiało na nią liści z drzew rosnących na sąsiedniej działce i powstał korek, tamujący odpływ wody.
  • Wygląda na to, że system rynnowy wybraliśmy prawidłowo. Kłopotu przysparza okresowy nadmiar wody na działce, która nie zawsze wsiąka w średnio przepuszczalny grunt. Na początku wodę z dachu odprowadziliśmy daleko poza obręb fundamentów, używając rur perforowanych. Nie zbudowaliśmy studni chłonnych, bo lata były suche i chcieliśmy spożytkować deszczówkę na trawniku. System odprowadzania wody bezpośrednio do gleby sprawdzał się przez kilka lat, ale od kiedy nastały deszczowe lata, wody w gruncie jest za dużo. Szczególnie na wąskim pasie wzdłuż ogrodzenia z sąsiadami. Dlatego od razu po zamontowaniu kanalizacji, wodę z tamtej strony dachu zaczęliśmy odprowadzać do nieużywanego już szamba. Pomogło!
  • Od niedawna szpaki próbują zakładać w rynnach gniazda. Jeśli trzeba będzie, założymy w nich ochronne siatki.
Stalowy system rynnowy dopasowany do kolorystyki dachu i elewacji
Stalowy system rynnowy dopasowano do kolorystyki dachu i elewacji
Wpust odpływowy
Wpusty odpływowe właściciel oczyszcza kilka razy w roku

Koszty pokrycia dachu i remontu rynien:

  • pokrycie całego dachu - 54 899,56 zł (w tym koszt rynien 5000 zł)

Polecamy reportaż o domu Eli i Jerzego: Dom na wąską działkę

Może cię zainteresować
10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jaka papa na deskowanie? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną?
Zobacz więcej Zwiń

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okap o długości 100 cm i sprawny system rynnowy chroni elewacje przez zamakaniem

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!