Dach kryty blachą płaską - przykładowa wycena

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dach kryty blachą płaską - przykładowa wycena

Wycena dachu pokrytego blachą płaską na podstawie dachu dwuspadowego (o powierzchni 197 m2) z projektu o nazwie Z240, Pracowni Projektowej Z500.

aktualizacja: 2019-11-12 09:55:33

Może być wykonana z każdego metalu sto­sowanego na pokrycia - od stali powleka­nej po miedź i tytan-cynk. Sprzedawana jest w arkuszach (np. 1 x 2 m), płytkach (przypominających po ułożeniu łuski) lub w długich zwojach, które tnie się tak, by pokrywały połać dachu od kalenicy po okap. Blachy płaskie nadają się do krycia zarówno prostych, jak i skomplikowanych dachów (wklęsłe, łukowe lub stożkowe). Ilość odpadów jest niewielka, bo odcięte fragmenty arkuszy można wykorzystać w innych miejscach. 

Wszystkie blachy płaskie wymagają zbu­dowania pełnego deskowania - umieszcze­nia pod blachą poszycia z desek, płyt OSB, mfp®, wodoodpornej sklejki lub płyt wió­rowych (typu V 100). Trzeba to uwzględ­nić przy kalkulacji kosztów dachu.

Na pełne poszycie montuje się warstwę przekładkową w postaci specjalnej maty strukturalnej lub membrany separacyjnej (z folią paroprzepuszczalną). Zapewnią one wentylację pokrycia i je dodatkowo wyciszą.

Arkusze blachy zwykle łączy się trady­cyjną metodą - na tzw. rąbki: kilkakrotnie zagięte brzegi blach zazębiają się ze sobą, co zapewnia szczelność i pozwala na swo­bodny ruch arkuszy, np. pod wpływem zmian temperatury.

Do poszycia dachu bla­chę mocuje się z użyciem dodatkowych ele­mentów - żabek, łapek lub pasków mocują­cych (odpowiednio ukształtowane kawałki blachy). Łączniki te osadzone są w rąbkach, natomiast do podłoża przytwierdza się je wkrętami lub ocynkowanymi gwoździami z szerokim łbem. Żabki są niewidoczne po ułożeniu pokrycia, a w blasze nie ma otwo­rów, które mogłyby być miejscami poten­cjalnego przecieku.

Może cię zainteresować
Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Zasady poprawnego montażu okna dachowego Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jaka papa na deskowanie? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Co to jest drewno klejone? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku
Zobacz więcej Zwiń

Wycenę pokrycia dachowego przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość dachu - 14,64 m; dł. jednego szczytu dachu - 7 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu - 10,8 m; powierzchnia dachu - 197 m2

Dach kryty stalową blachą płaską łączoną na rąbek stojący, ułożoną na poszyciu z desek

Rodzaj materiału Koszt
Sztywne poszycie dachu – deski gr. 2,5 cm; zapotrzebowanie 5 m³; przyjęto cenę 500 zł/m³ 2500 zł
Blacha płaska o grubości 0,6 mm, zapotrzebowanie 220 m²; przyjęto cenę 80 zł/m² 17 600 zł
Listwy kalenicowe; zapotrzebowanie: 15 m; przyjęto cenę 9 zł/m 135 zł
Kołnierz komina; zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 100 zł/szt. 200 zł
Obróbka szczytu dachu – wiatrownicy; zapotrzebowanie 28 m blachy;
przyjęto cenę 13 zł/m (20 cm blachy w rozwinięciu)
364 zł
Siatka ochronna okapu (rolka szer. 80 mm); zapotrzebowanie 30 m (2,5 m² blachy);
przyjęto cenę 15 zł/m
37,50 zł
Obróbka pasa okapowego; zapotrzebowanie: 30 m blachy; przyjęto cenę 20 zł/m 600 zł
Robocizna: wykonanie całości pokrycia dachowego; przyjęto cenę 80 zł/m² 15 760 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 37 196,50 zł

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Dokładną wycenę pokrycia każdorazowo przeprowadza hurtownia lub wykonawca - warto też wypatrywać wyprzedaży lub się targować.

Monika Dąbrowska
fot. Rheinzink

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Bartek

10 Feb 2021, 13:15

policzyliście sztywne poszycie, ale w wycenie nie ma membrany/maty pod blachę i nie ma systemu rynnowego, ktory musi być dobrany pod kolor poszycia i montowany w czasie prac dekarskich.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!