Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią

Kupiliśmy glazurowaną dachówkę, ponieważ na gładkiej powierzchni nie osadza się brud. Działkę otacza gruntowa droga, a nieopodal domu rośnie brzozowy lasek, więc chcieliśmy ją dobrze zabezpieczyć przed kurzem, nasionkami brzóz i mchem - mówią Ewa i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy układali dach 1,5 roku temu.

Dach pokryto dachówką ceramiczną z glazurowaną powierzchnią

Parametry domu: murowany, powierzchnia 200 m2. Wolno stojący garaż 42 m2. Położenie – w pełnym słońcu.

Dach: kopertowy i dwuspadowy, kąt nachylenia 40 stopni; powierzchnia nad domem 260 m2, nad garażem 40 m2. Pokrycie – ceramiczna dachówka w kolorze cegły. Podkład – deski i papa.

Rynny i rury spustowe: z PVC, w kolorze brązowym, średnica 10 cm. Deszczówka odprowadzona do wpustów odpływowych i rur perforowanych, ułożonych w gruncie, albo na powierzchni gruntu.

Decyzja: wybraliśmy ceramiczną dachówkę, bo jest to sprawdzony, trwały i piękny materiał na dachy. Tłumi hałas i jest sam w sobie ciepły. Chcąc dodatkowo zaizolować dach akustycznie i cieplnie, pod dachówką ułożyliśmy pełne deskowanie i papę. Choć jest to rozwiązanie droższe od ołacenia.

Zrezygnowaliśmy z zastosowania blachodachówki, bo przy tak łamanym kształcie dachu, kosztowałaby tyle samo, co pokrycie szlachetnym ceramicznym materiałem. Mielibyśmy dużo odpadów i drogo zapłacilibyśmy za elementy do obróbki dachu. Natomiast powierzchnia dachówki betonowej jest chropowata i obawialiśmy się, że z czasem pokryje się nalotem.

W wybraniu pokrycia dachu oraz konkretnego typu dachówki bardzo pomógł nam kolega, pracujący w firmie sprzedającej pokrycia dachowe. Polecił nam dachówkę z glazurowaną powłoką. Zdecydowaliśmy się na ceglasty kolor, bo pasuje do beżowego tynku i drewnianej stolarki. Na elementach wykończenia domu, których nie zmienia się co kilka lat, nie oszczędzaliśmy. Wykonaliśmy je raz, ale porządnie. Z pokrycia dachu jesteśmy szczególnie zadowoleni. To była dobra inwestycja.

Łamany dach wymagał licznych obróbek Podbitkę dachu i orynnowanie wykonano z tworzywa sztucznego

Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią - porady i przestrogi:

 • Kupiliśmy glazurowaną dachówkę, ponieważ na gładkiej powierzchni nie osadza się brud. Działkę otacza gruntowa droga, a nieopodal domu rośnie brzozowy lasek, więc chcieliśmy ją dobrze zabezpieczyć przed kurzem, nasionkami brzóz i mchem. W rynnach nie zastosowaliśmy siatek.

 • Układanie pokrycia trwało 2 tygodnie. Pracowała polecona przez kolegę, fachowa firma. Rzeczywiście znała się na rzeczy. Dysponowała specjalistycznymi narzędziami i windą do transportu dachówek na dach. Mocowała je na zamki i druty. Tuż przed wykonaniem pokrycia, wezwaliśmy firmę do zainstalowania anten, czujek alarmu itp. Dachówki mocowane na zamki łatwo z nich wyskakują pod ciężarem człowieka. Nawet fachowcy musieli je niejednokrotnie wpinać na nowo. Po takim dachu nie każdy potrafi umiejętnie chodzić!

 • Polecamy pozostawienie kilkunastu dachówek oraz elementów wykończeniowych na wypadek uszkodzenia pokrycia w przyszłości. Powinny być z tej samej partii, co reszta materiału na dachu. Zdarza się również, że po latach już nie produkuje się tego typu dachówki. Wszelkie inne niepotrzebne materiały zwróciliśmy sprzedawcy.

 • Nie mamy nad gankiem płotków, więc musimy regularnie usuwać śnieg, który spada z dachu. Ale to lepsze, niż jego oszpecenie płotkami. W usuwaniu śniegu pomaga nam lokalizacja. Mieszkamy na otwartym wietrznym terenie, więc wiatr zwiewa suchy śnieg. Poza tym śnieg szybko topnieje, bo dom stoi na słońcu. Przy każdym narożniku budynku oraz przy ganku i tarasie, mamy rury spustowe z koszyczkami rewizyjnymi. Dobrze odprowadzają deszczówkę.

Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią - koszty:

 • pokrycie razem z podbitką i orynnowaniem 75 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Glazura to najlepsza sprawa, ponieważ idealnie pokrywa pory dachówki dzięki czemu żadne brudy czy mech nie mają na czym sie osadzić. Ja już pisałem w innym temacie, że wybrałem własnie Turamalin Braas z tą powłoką. Jak na razie żadnych problemów z zabrudzeniami czy odpryskami

Elde43

11 Lis 2015, 10:15

Ja wybrałem dachówkę angobowaną.Istnieją opinie, że powierzchnia dachówek glazurowana z czasem może pod wpływem naprężeń termicznych po latach pękać stąd wybrałem śliską dachówkę angobowaną.Dla nie wtajemniczonych informacja na temat tych dwóch technologii wykończenia ...

Gość Czytelnik

30 Paź 2015, 10:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zimowa promocja na dachówki Braas
Zimowa promocja na dachówki Braas Zimowa promocja "Braas na zimę" trwa do 31 stycznia 2018 r. lub wyczerpania zapasów i obejmuje wszystkie kolory wybranych modeli dachówek ...
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua Poznaj niezawodny system rynnowy PVC ProAqua marki BUDMAT. Teraz do rodziny ProAqua dołącza tzw. mały system rynnowy w rozmiarze 75/63 z przeznaczeniem ...
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko)
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko) Nowoczesna architektura potrzebuje innowacyjnych materiałów. Do takich należą z pewnością płytki z włóknocementu, wykorzystywane w ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze