Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Źle dobrane rynny - hałasują (strzelają i pykają)

Źle dobrane rynny - hałasują (strzelają i pykają)

Jesteśmy zadowoleni z pokrycia, ale mniej z orynnowania. W słońcu i na mrozie rynny po prostu hałasują – strzelają, pykają. Ich praca powoduje, że na złączkach wyskakują z mocowania, powodując nieszczelności. Musimy je na nowo wpinać. - mówią Edyta i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy układali dach 5 lat temu.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 323 m2. Położenie – na otwartym terenie, w słońcu.

Dach: dwie „koperty” z kalenicą, kąt nachylenia – 36 stopni; powierzchnia 450 m2. Pokrycie – dachówka ceramiczno-metalowa (blacha z posypką mineralną) w kolorze grafitowym. Gwarancja 50 lat. Podkład: deski i papa.

Rynny i rury spustowe: z PVC, w kolorze brązowym, średnica 12 cm.

Decyzja: dla lepszej izolacji i wygłuszenia dźwięków, zastosowaliśmy pełne deskowanie i papę. Zrobiliśmy to jeszcze nie wiedząc, czym wykończymy dach. Ze względu na dużą powierzchnię, aż 450 m2, w jednym z punktów sprzedaży pokryć dachowych poprosiliśmy o skalkulowanie kosztów wykończenia dachu różnymi rodzajami pokryć – blachodachówką, dachówką cementową i ceramiczną, no i wreszcie materiałem, który Edyta zobaczyła w Internecie i w którym się zakochała.

Dachówka z blachy z posypką mineralną poraziła nas jednak ceną jednostkową. Nie wierzyliśmy, że będzie nas stać na ułożenie jej u nas. W zasadzie to właściciel punktu sprzedaży sam z siebie zrobił kosztorys oparty na tym rodzaju pokrycia. I stała się rzecz niewiarygodna, mimo najwyższej nominalnej ceny, koszt jego zastosowania na naszym dachu, po upustach za duże zlecenie, był porównywalny z cenami pozostałych pokryć.

Wybraliśmy go, ponieważ wygląda szlachetnie i inaczej niż typowe pokrycia, a my bardzo staraliśmy się nadać naszemu domowi indywidualny niesztampowy wygląd. Ponadto, jest od dachówki ceramicznej lub cementowej lżejszy. Na wielkim i mało stromym dachu ma to znaczenie, m.in. podczas opadów śniegu, choć konstrukcja dachu została wcześniej przygotowana pod każdy rodzaj pokrycia. Ten materiał spełnił nasze marzenia pod względem estetycznym oraz, wiemy to już na pewno, użytkowym.

Dach w kształcie dwóch kopert pokryto dachówką blaszaną z posypką mineralną Na dachu o nachyleniu 36 stopni znajdują się 4 kominy i 5 okien połaciowych

Pokrycie dachowe i rynny - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z pokrycia, ale mniej z orynnowania. W słońcu i na mrozie rynny po prostu hałasują – strzelają, pykają. Ich praca powoduje, że na złączkach wyskakują z mocowania, powodując nieszczelności. Musimy je na nowo wpinać. Dziś najpierw przeprowadzilibyśmy wywiad wśród użytkowników różnych systemów rynnowych. Byliśmy przezorni, wybierając pokrycie, ale wytraciliśmy „rewolucyjną czujność” przy rynnach i dobrał je sprzedawca dachówki.

 • Przed zakupem blachy z posypką mineralną, wzięliśmy od sprzedawcy kilka adresów domów z takim pokryciem i rozpoczęliśmy zwiad. Oglądaliśmy, jak pokrycie prezentuje się w dzień, o zmierzchu, w słońcu, w deszczu. Przekonaliśmy się, jak jest piękne i że ciągle się zmienia – w zależności od światła i pogody. Ale najbardziej chcieliśmy sprawdzić, w jakim stopniu na powłoce mineralnej osadza się kurz, mech itp. Ku naszemu zdumieniu, pokrycia z kilkuletnim stażem były czyste, nawet w lesie. Nasze też wygląda jak nowe, mimo upływu 5 lat. Zielony nalot osadził się natomiast na dachach naszych sąsiadów – z blachodachówki, gontu bitumicznego, ceramiki. Na naszym dachu śnieg topnieje najszybciej.

 • Układanie dachu trwało 2 tygodnie. Przebiegało sprawnie i fachowo, bo robiła to firma, która tego rodzaju dachy kładzie od 15 lat. Pracownicy byli trochę zmanierowani, bo znali swoją wartość. Posługiwali się profesjonalnymi narzędziami, dopasowanymi do rodzaju pokrycia. Podobało się nam, że mocują dachówkę wkrętami i od czoła dachówki, więc jej zewnętrzna powierzchnia jest nienaruszona. Nosili miękkie obuwie i wiedzieli, gdzie stąpać, żeby nie niszczyć posypki. Kiedy padał deszcz, przerywali prace i czekali aż posypka wyschnie.

 • Układanie zwykłej blachodachówki na dachu o kształcie dwóch kopert byłoby drogie. Przekonaliśmy się o tym, kiedy kryliśmy kopertowy dach u rodziców. Przy naszym pokryciu odpadów było mało, zaledwie 2 taczki.

Pokrycie dachowe i rynny - koszty zakupu i montażu:

 • materiały – pokrycie z obróbkami 28 000 zł, 
 • okna połaciowe 5 szt. i orynnowanie 10 800 zł, robocizna 19 500 zł.
Rura spustowa z koszyczkami rewizyjnymi odprowadza wodę do gruntu przez rury drenujące Podbitka pod długim okapem z drewna modrzewiowego, zabarwionego na brązowo

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-11-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Prawie czarny dach, blacha - no nie wiem ...... No ale jak zasypany śniegiem, to jest biały, a jak nie ciągnie ciepła z budynku to powinien dość długo być właśnie biały Cytat ...

Gość stach

07 Lut 2014, 09:02

Złączka nie na prawa się wypiąć. Źle docięli rynnę. Jak uchwyty są nierówno to może trzeszczeć. Jan

Mistrz Jan

07 Lut 2014, 08:33

No nie wiem.Dla mnie ten dach nie ma 36 stopni nachylenia, a przy takim kącie jaki ma (bliżej 20-25stopni) zimą wpływ promieni słonecznych dojść mizerny raczej jest.

Jani_63

06 Lut 2014, 14:51

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua ProAqua to przemyślany system rynnowy produkowany z tworzywa sztucznego, przeznaczony do skutecznego odprowadzania wody deszczowej z dachu. ...
Blachy Pruszyński Wybitnym Eksporterem Roku 2017
Blachy Pruszyński Wybitnym Eksporterem Roku 2017 Blachy Pruszyński zostało uhonorowane medalem "Wybitny Eksporter Roku 2017" Stowarzyszenia Eksporterów Polskich. Wyróżnienie to potwierdza, ...
Dachówka cementowa VERONA - nowości w ofercie CREATON
Dachówka cementowa VERONA - nowości w ofercie CREATON Dachówka cementowa VERONA - nowości w ofercie CREATON. Pokrycie tworzy połać dachową, obok której nie sposób przejść obojętnie. Dachówka ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze