Jak wykonać sztywne poszycie dachowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2017-07-26 08:39:13
Jak wykonać sztywne poszycie dachowe?

Odpowiedź eksperta: Budując sztywne poszycie z płyt budowanych mfp® unikniemy wad, które mogą wystąpić przy korzystaniu z desek. Płyty układa się znacznie szybciej, a podczas montażu zużywamy mniej łączników. Nie trzeba też ich impregnować, co przekłada się na mniejszy koszt i szybsze tempo prac. Poszycie z płyt jest równe i gładkie. Można na nim układać pokrycia z gontów bitumicznych oraz blach płaskich układanych na rąbek stojący – czyli materiałów wymagających idealnie przygotowanego podłoża.


Gładkie poszycie niezbędne jest też, gdy zamierzamy zaizolować je wysokoparoprzepuszczalną membraną dachową. Membrany takie są niestety podatne na przetarcia i rozdarcia, a uszkodzone nie będą spełniać swojego zadania. Na poszyciu z płyty mfp® to ryzyko jest minimalne.

 

Ponadto płyty mają współczynnik paro przepuszczalności Sd 0,9 co współgra z parametrami membran. Płyty mfp® warto stosować nawet w tych przypadkach, gdy teoretycznie wskazany jest montaż pokrycia dachu do drewnianych łat.

 

Co prawda układanie kontrłat i łat bezpośrednio na krokwiach rzeczywiście zmniejsza nieco ciężar działający na więźbę dachową, ale płyty znakomicie usztywniają więźbę, a także znacząco wyciszają i poprawiają izolacyjność pomieszczeń na poddaszu.

 

Zasady montażu płyt mfp® na połaciach dachowych

 

– Płyty układamy prostopadle lub równolegle do krokwi i montujemy z przesunięciem rzędów o połowę długości
– Płyty spina się łącznikami stalowymi typu H.
– Do krokwi i innych elementów konstrukcyjnych przykręca się je wkrętami, śrubami, bądź mocuje przy użyciu gwoździ długości 45–51 mm.
– Maksymalna odległość między wkrętami to 15 cm wzdłuż krawędzi i 30 cm w części środkowej płyty.
– Wkręty muszą być odsunięte od krawędzi płyt na odległość nie mniejszą niż 8 mm, a od narożników na odległość nie mniejszą niż 25 mm.
– Między płytami oraz przy ścianach i kominach zalecamy wykonanie szczeliny dylatacyjnej o szerokości min. 3 mm.

Jarosław Strzelczyk
Pfleiderer
fot. Pfleiderer

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!