Budujemy Dom

Jak impregnować drewno konstrukcyjne? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 4-5 minut

Drewno konstrukcyjne potrafi przetrwać lata w niezmienionym stanie, jednak pod jednym bardzo istotnym warunkiem - musi być odpowiednio zaimpregnowane. Przed czym należy zabezpieczyć drewno konstrukcyjne? Czym impregnować drewno konstrukcyjne i w jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy.

Jak impregnować drewno konstrukcyjne?

Metody impregnacji drewna konstrukcyjnego

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego jest impregnacja ciśnieniowa lub zanurzeniowa. O ile impregnację ciśnieniową można wykonać jedynie w profesjonalnej komorze, to impregnacje metodą zanurzeniową można wykonać nawet w warunkach domowych.

Wystarczy odpowiednio przygotować miejsce, w którym możemy na przewidziany przez producenta czas zanurzyć impregnowane elementy. Jeśli jednak drewno konstrukcyjne, które musimy zabezpieczyć, jest na stałe zamontowane (np. altana),to pozostaje nam impregnacja za pomocą pędzla lub urządzenia do natrysku.

Montaż więźby dachowej
Montaż więźby dachowej

Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego?

Impregnat do drewna konstrukcyjnego musi spełniać kilka ważnych zadań. Po pierwsze, musi zabezpieczać skutecznie drewno przed grzybami oraz szkodnikami technicznymi drewna, a zarazem być przyjaznym dla środowiska naturalnego oraz ludzi, którzy będą mieć kontakt z zabezpieczonym drewnem.

Po drugie, musi być to środek, który utrwala się w 100% w drewnie po impregnacji, aby w czasie składowania oraz montażu więźby dachowej nie został wymyty pozostawiając konstrukcję niezabezpieczoną.

Po trzecie musi być dopuszczony do obrotu na terenie kraju Unii Europejskiej, w którym drewno zostało zaimpregnowane oraz posiadać pełną dokumentację, która jest jawna. Po czwarte, dobrze żeby impregnat był łatwy w aplikacji.

Impregnat Konstrukcyjny Vidaron

Impregnat Konstrukcyjny Vidaron jest przeznaczony do zabezpieczania drewna budowlanego przed działaniem owadów i grzybów domowych, które powodują jego głęboki rozkład.

Specjalna receptura produktu sprawia, że głęboko penetruje on drewno, chroni przed działaniem warunków atmosferycznych i jest niewymywalny. Dostępny jest w dwóch wersjach produktowych: do natychmiastowego użycia lub w formie koncentratu, wymagającego rozrobienia z wodą.

Impregnat Konstrukcyjny Vidaron
Impregnat Konstrukcyjny Vidaron

Jak impregnować drewno konstrukcyjne?

Warto pamiętać, że aplikacja i wysychanie impregnatu nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych - optymalne warunki to temperatura podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C. Preparat można nanosić dwukrotnie pędzlem lub natryskiem, w odstępach nie krótszych niż 2 godz.

Impregnat Konstrukcyjny Vidaron nadaje się także do zabezpieczania drewna metodą zanurzenia całych elementów, w czasie nie krótszym niż 30 min lub poprzez zanurzenie w komorach ciśnieniowych.

Po zaimpregnowaniu drewno należy sezonować przez min. 72 godz. w zadaszonym miejscu, na przekładkach. Pomieszczenia, w których zabezpieczono drewno preparatem, można oddać do użytku po intensywnym wietrzeniu po trzech dobach.

Logo Vidaron Vidaron
00-854 Warszawa
al. Jana Pawła II 23
Adres do korespondencji:
ul. Dębicka 44, 39-207 Brzeźnica
www.vidaron.pl
aktualizacja: 2018-10-09
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".