Galeco radzi: jakie wybrać rynny do domu jednorodzinnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Galeco radzi: jakie wybrać rynny do domu jednorodzinnego?

Jak przystało na każdy przemyślany zakup, tak samo w przypadku systemu orynnowania pojawia się wiele pytań, na które nie każdy potrafi sobie sam odpowiedzieć. Analizując najpopularniejsze zapytania pojawiające się na formach znajdujemy na nie rzetelne odpowiedzi. 

aktualizacja: 2016-10-03 08:34:36

Galeco radzi: jakie wybrać rynny do domu jednorodzinnego?

Jak prawidłowo określić wielkość rynien i dobrać ich rozmiar?

Decydując o wyborze orynnowania należy najpierw rozpocząć od obliczenia powierzchni dachu, z którego wodę opadową będzie odprowadzał system rynnowy. Wszystko po to, aby  upewnić się, że rynny i rury spustowe odbiorą wodę z dachu naszego budynku. Można się o tym przekonać, obliczając tzw. efektywną powierzchnię dachu. Należy posłużyć się wzorem:

EPD = (B+C/2) × długość dachu(m)
B – odległość w poziomie od narożnika do kalenicy (m)
C – wysokość dachu (m)

Jaki materiał wybrać?

Stal i PVC to surowce wykorzystywane do produkcji rynien, najchętniej wybierane przez inwestorów. Rynny ze stali cechuje wysoka wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych, dlatego zalecana jest do montażu w miejscach szczególnie narażonych na występowanie intensywnych zjawisk pogodowych. Natomiast w przeciwieństwie do produktów ze stali – rynny z PVC nie wymagają czynności konserwacyjnych. Nieplastyfikowany polichlorek winylu, z którego są wykonane jest odporny na uderzenia.

Dodatkowo rynny z PVC są zalecane jako najwłaściwsze rozwiązanie w rejonach nadmorskich o ostrym, surowym klimacie, ponieważ ich powierzchnie pokrywają specjalne substancje takie jak np. akryl. Choć materiał PVC uznawany jest za surowiec podatny na odbarwienia słoneczne – to producenci systemów rynnowych znaleźli rozwiązania pozwalające na zniwelowanie negatywnych działań promieniowania UV. Wśród takich metod znajduje się specjalna powłoka ochronna "UV Protect" dzięki której zwiększa się żywotność systemów wykonanych z nieplastyfikowanego polichlorku winylu.

Może cię zainteresować
Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Co to jest drewno klejone? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jaka papa na deskowanie? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną?
Zobacz więcej Zwiń

Jakie są koszty zakupu orynnowania?

Najtańszym systemem dostępnym na rynku są orynnowania wykonane z PVC. Nie każdy jednak wie, że orynnowanie, że stali nie różni się w drastycznie cenowo od swojego surowcowego konkurenta. Np. patrząc na koszty orynnowania u producenta Galeco – między systemami różnice wynoszą do 500 zł! Do ceny kompletnego systemu trzeba doliczyć koszt montażu. Średnio jest to 20-50 zł za 1 m orynnowania.

Czy montaż podbitki jest konieczny?

Podbitka dachowa nie jest elementem konstrukcyjnym dachu czy całego budynku, ale pełni przede wszystkim funkcje ochronne i estetyczne. Dlatego też wykonawcy i producenci podbitek zalecają ich montaż. Inwestor jednak nie ma obowiązku zabudowy okapu dachowego. Podejmując taką decyzję należy jednak pamiętać o tym, aby wszelkie wystające drewniane elementy takie jak krokwie itp. zostały odpowiednio wyczyszczone oraz zaimpregnowane. Niestety taki zabieg nie zagwarantuje nam całkowitej ochrony okapu przed zawilgoceniem, nasłonecznieniem czy też przed ingerencją ptaków i owadów.

Jakiego producenta wybrać?

Wybierając system rynnowy warto zainwestować w ten, od pewnego i sprawdzonego producenta. Chodzi przecież o bezpieczeństwo całego domu. Do grupy firm, które cieszą się zaufaniem inwestorów zdecydowanie należy firma z podkrakowskich Balic, czyli Galeco. Co wyróżnia ją na tle konkurencji? Przede wszystkim jakość wykonania surowców, fakt, że cała produkcja odbywa się w Polsce, dostępność materiałów, a przede wszystkim system gwarancyjny. Gwarancja na rynny ze stali wynosi 35 lat, natomiast w przypadku rynien z tworzywa PVC gwarancja udzielana jest na 15 lat na uszkodzenia mechaniczne oraz 5 lat na stabilność koloru.

Każda zgłaszana reklamacja rozpatrywana jest z zasady na korzyść kupującego w szybkich terminach. Dodatkowo firma wdrożyła system o nazwie "Galeco Assistance". Każdorazowo w przypadku braku kilku elementów, inwestor może zamówić kształtkę bezpośrednio w sklepie internetowym firmy, a w  ciągu 24 godzin brakujący element zostanie dostarczony kurierem we wskazane miejsce. To swoista korzyść dla każdego kupującego system rynnowy!

 

Firma powiązana:
Galeco

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!