Jak wykonać obróbki bocznych krawędzi dachu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wykonać obróbki bocznych krawędzi dachu?

Pokazujemy na schematach, jak prawidłowo wykonać obróbki bocznych krawędzi dachu.

Streszczenie artykułu
Wykonywanie obróbek bocznych krawędzi dachu jest kluczowym elementem procesu budowy domu, mającym na celu zapewnienie odpowiedniej szczelności i estetyki dachu. Proces ten zaczyna się od montażu kontrłat i łat, które stanowią podstawę dla obróbek. Następnie, na łaty nakłada się papy termozgrzewalne, które zabezpieczają dach przed wilgocią. Po zakończeniu tych prac, przystępuje się do montażu obróbek bocznych. Wykorzystuje się do tego blachy, które są formowane na miejscu, dzięki czemu idealnie dopasowują się do kształtu dachu. Obróbki są montowane na specjalne profile, które zapewniają ich stabilność i odpowiednie mocowanie do konstrukcji dachu. Ważnym elementem jest również zastosowanie specjalnych taśm butylowych, które zapewniają dodatkowe uszczelnienie. Obróbki boczne mają za zadanie nie tylko chronić dach przed wiatrem i deszczem, ale również nadają mu estetyczny wygląd. Dlatego też, ich montaż powinien być wykonany starannie i zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Wszystkie te czynności powinny być realizowane przez doświadczonego fachowca, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Obróbki bocznych krawędzi dachu nazywa się wiatrówkami i montuje na szczytowych krawędziach dachu. Mają uniemożliwić podrywanie pokrycia przez wiatr i wdmuchiwanie pod nie zacinającego deszczu czy śniegu.

Najczęściej (np. przy pokryciu z blachodachówki) składają się z dwóch elementów. Dolnego, czyli bocznej obróbki krokwi, przykręcanej wkrętami farmerskimi, i górnego, który osłania krokiew i zachodzi za pierwszą falę pokrycia. Na dachach krytych dachówką montuje się tylko element dolny, na który zachodzą systemowe dachówki szczytowe.

Krawędzie dachów krytych gontem bitumicznym wykańcza się albo gontem, albo pojedynczą obróbką blacharską, mocowaną wkrętami do poszycia. Obróbka powinna być osadzona na papie podkładowej i pod gontem.

Schemat: Obróbka krawędzi dachu krytego blachodachówką
Obróbka krawędzi dachu krytego blachodachówką
Schemat: Obróbka krawędzi dachu krytego dachówką
Obróbka krawędzi dachu krytego dachówką
Schemat: Obróbka krawędzi dachu krytego gontem bitumicznym
Obróbka krawędzi dachu krytego gontem bitumicznym

 

Może cię zainteresować
Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jaka papa na deskowanie? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu?
Zobacz więcej Zwiń

Janusz Werner

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są główne rodzaje obróbek bocznych krawędzi dachu?

    Główne rodzaje obróbek bocznych krawędzi dachu to obróbki z blachy i obróbki tynkarskie.
  • Jakie są zalety obróbek z blachy?

    Obróbki z blachy są odporne na działanie czynników atmosferycznych, trwałe, a także łatwe do montażu i demontażu. Są one również estetyczne i dostępne w wielu kolorach.
  • Jakie są zalety obróbek tynkarskich?

    Obróbki tynkarskie są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Są one również estetyczne i dostępne w wielu kolorach.
  • Jakie są wady obróbek z blachy?

    Wadą obróbek z blachy jest to, że mogą one korodować, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone.
  • Jakie są wady obróbek tynkarskich?

    Wadą obróbek tynkarskich jest to, że mogą one pękać pod wpływem zmian temperatury i wilgotności.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

07 Feb 2023, 17:20

Ja do uszczelniania blachy zastosowałem uszczelniacz poliuretanowy, tak jak wyżej napisano. Wygląda to dobrze i na razie się sprawdza.

Gość BLASZKINADASZKI.PL

14 May 2021, 15:29

Pan Marek z komentarza powyżej niestety myli się, krawędzi wiatrownicy blachy znajdująca się na dachu na którą zostanie położony gont powinna być płaska natomiast stosuje się dwa zabiegi 1 Pod blachę podkładamy 1-2 cienkie paski papy w celu lekkiego jej podniesienia względem ...

Gość Karol

23 Aug 2020, 10:24

Niby gdzie ma być zawiniętą szczelność wynika z użycia kleju a nie z wywinięcia proszę zapytać sie producenta gontu

22 Feb 2017, 10:01

Dziękujemy za uwagi. Poprawiliśmy rysunek.

Gość marek

20 Feb 2017, 12:45

Błąd na rysunku obróbki gontu bitumicznego. Krawędź blachy powinna być zawinięta - szczelność ma wynikać z kształtu obróbki a nie zastosowania kleju - proszę popatrzeć jak są wykonane obróbki okien dachowych. Drugo możliwość to obróbki odcinkowe.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!