Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Porady ekspertów

Co może powodować przeciek w rynnach i jak to naprawić?

Zauważyłem, że w jednym miejscu rynna zaczęła przeciekać, choć nie widać pęknięcia ani dziury. Rynny na plastikowe wymieniono 5 lat temu, wstawiając je w stare haki mocujące. Co może powodować przeciek i jak to naprawić?

Co może powodować przeciek w rynnach i jak to naprawić?

Odpowiedź eksperta: Przeciek spowodowany jest prawdopodobnie nieszczelnością na połączeniu złączki z rynną w wyniku rozsunięcia się tych elementów lub uszkodzenia uszczelki. Ponieważ rynny narażone są na znaczne zmiany temperatury ulegają ruchom termicznym – cyklicznie kurczą się i rozszerzają. Szczególnie duże zmiany długości wykazują rynny plastikowe, co przyczynia się do rozszczelnienia połączeń. Takiemu zjawisku sprzyja nierównomierne nagrzewanie się orynnowania.

Przykładowo, część długości rynny jest stale zacieniona, a inna wystawiona na intensywne promieniowanie słoneczne. Powodem kłopotów bywają też zbyt małe zakłady na połączeniach. W opisanej sytuacji, dodatkowo do rozszczelnienia może przyczyniać się sztywne zamocowanie w uchwytach, bez możliwości przesuwu. To prawdopodobne, bo pozostawiono stare haki, które nawet przy tych samych nominalnych średnicach rynien różnych producentów mogą się minimalnie różnić. W efekcie jeden z odcinków rynny będzie wysuwał się ze złączki, kiedy dochodzi do skurczu materiału i nie powróci do poprzedniego położenia po rozszerzeniu w wyniku nagrzania. Decyzję o sposobie naprawy można będzie podjąć po sprawdzeniu stanu zamocowania rynien i ich połączeń. Likwidację przecieku zapewni poprawienie nieszczelnego połączenia poprzez przesunięcie złączki z ewentualną korektą ułożenia rynny i wymianą uszczelki.

Nie można też wykluczyć pęknięcia lub odłamania się zaczepu złączki, co skutkuje brakiem docisku uszczelki i taki element trzeba wymienić. Docelowo należy liczyć się z koniecznością wymiany rynajz na oryginalne dla tego systemu rynnowego, jeśli kolejne przecieki pojawią się po 1–2 lata użytkowania. Ich wymiana nie będzie kłopotliwa, jeżeli są mocowane do deski czołowej, albo można ją zamontować. Jeśli jednak uchwyty mocowane były pod pokryciem dachowym, to konieczny będzie częściowy jego demontaż w rejonie okapu.

Cezary Jankowski
fot. Galeco

aktualizacja: 2016-11-14

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący Ruukki Polska jest producentem kompletnego systemu dachowego opartego na blachach łączonych na rąbek stojący Ruukki Classic.
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin Braas w swojej ofercie prezentuje szeroki wybór pokryć ceramicznych. Wykonane z gliny zachwycają klasycznym charakterem i naturalnym pięknem. ...
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze