Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Aktualności

Zadbaj o dobry klimat! O wymianie starych pokryć dachowych

Włókna azbestowe, zawarte w wielu starszych pokryciach dachowych, stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego cieplejsze pory roku to dobry czas na wymianę starego dachu i zastąpienie go nowoczesnymi, bezpiecznymi rozwiązaniami.

Zadbaj o dobry klimat! O wymianie starych pokryć dachowych

Mimo realizacji krajowego programu usuwania pokryć dachowych z azbestu, w Polsce ten materiał można wciąż spotkać na wielu obiektach. Dotyczy to zwłaszcza budynków gospodarczych zlokalizowanych na obszarach wiejskich. Charakterystyczne, szare płyty pokrywają również domy jedno- i wielorodzinne, zakłady przemysłowe czy też przydomowe garaże. Dachy z azbestu były tanie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Zawarte w nich włókna azbestowe są jednak szkodliwe dla zdrowia człowieka i mogą wywoływać choroby układu oddechowego. Czym zastąpić stare pokrycia?

Postaw na falę

Wymiana dachu to spora inwestycja, która może stworzyć dużą wyrwę w domowym budżecie. Trzeba jednak pamiętać, że przy usuwaniu i demontażu pokrycia dachowego z azbestu możemy skorzystać z dofinansowania z gminy lub powiatu. Środki na ten cel przeznaczone są ze wspomnianego wyżej programu, którego celem jest, aby do 31 grudnia 2032 roku azbestowe dachy całkowicie zniknęły z polskiego krajobrazu. Żeby uzyskać dofinansowanie, powinniśmy skontaktować się z jednostką samorządową na terenie naszego miejsca zamieszkania i wypełnić stosowny wniosek. W przypadku otrzymania środków, demontażem powinna zająć się wyspecjalizowana w tym zakresie firma, posiadająca stosowne uprawnienia.

Zanim stary dach zniknie, musimy wybrać rozwiązanie, które go zastąpi. Mamy do wyboru różnorodne produkty – od blachy falistej po dachówki ceramiczne lub cementowe. Pod uwagę należy wziąć specyfikę budynku, kwestie estetyczne, dostępne środki i ciężar pokrycia. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie wykonanie nowej więźby, gdyż stara po prostu nie utrzyma stosunkowo ciężkich dachówek.

Zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i budynków gospodarczych ciekawe rozwiązanie stanowią nowoczesne płyty faliste z włóknocementu. Ze starszymi dachami wykorzystującymi azbest łączy je tylko atrakcyjny, falisty kształt. Poza tym, jest to produkt w pełni bezpieczny i wytrzymały. Sprawdzi się z powodzeniem przy pracach renowacyjnych, a także wykonywaniu pokryć na nowych obiektach.

Ekologicznie i ekonomicznie

Coraz częściej, przy wyborze produktów, w tym także materiałów budowlanych do naszego domu i najbliższego otoczenia kierujemy się tym, czy są one dla nas bezpieczne. Dotyczy to również pokryć dachowych, których "żywotność" trwa nawet kilkadziesiąt lat. Nie bez znaczenia są również kwestie ekonomiczne. Pozornie wydaje się, że oba te aspekty trudno ze sobą połączyć. A jednak... 

Produkowane przez nas pod marką Euronit płyty faliste wytwarzane są tylko przy użyciu cementu, wody, powietrza, mączki wapiennej oraz włókna celulozowego i zbrojeniowego. Jednocześnie tego typu płyty są rozwiązaniem, które nie zrujnuje domowego budżetu – tłumaczy Robert Rudzki, Product Manager firmy CREATON Polska, producenta nowoczesnych pokryć dachowych i innowacyjnych materiałów elewacyjnych – Co istotne, jeśli wymieniamy dach, a istniejąca więźba jest w dobrym stanie, to bez obaw możemy ją wykorzystać, gdyż płyty faliste z włóknocementu są stosunkowo lekkie. To również obniża koszty całej inwestycji.

Dach wykonany z płyt falistych z włóknocementu jest trwały i estetyczny. CREATON Polska dostarcza bowiem płyty w zróżnicowanej kolorystyce i trzech profilach. To pozwala na dobór pokrycia zgodnie z naszymi upodobaniami i oczekiwaniami. Producent udziela na swój wyrób 25-letniej gwarancji. Możemy więc być pewni, że przy prawidłowej instalacji dach bez problemów wytrzyma długi okres eksploatacji.

Dobre pokrycie dachowego powinno nie tylko skutecznie chronić przed działaniem czynników atmosferycznych. Każdy, kto jako dziecko chował się na pokrytym blachą strychu wie, jak głośne są krople deszczu uderzające o ten materiał. W porównaniu z blachą, płyty faliste z włóknocementu zapewniają wysoką izolację akustyczną – jest to istotne nie tylko w domu, lecz również w obiektach gospodarczych, w których przebywają zwierzęta.

Coraz bardziej świadomi, zmieniamy swoje otoczenie na lepsze. Aby poprawić jakość powietrza w najbliższym otoczeniu, możemy nie tylko zastąpić stanowiące zagrożenie dla zdrowia pokrycie azbestowe nowym dachem, lecz także zadbać o termomodernizację domu. W ten sposób zapewniamy sobie komfort i bezpieczeństwo oraz zmniejszymy rachunki za ogrzewanie. Wsparcie finansowe na taką inwestycję możemy uzyskać ze specjalnego programu, którego wprowadzenie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało na połowę 2017 roku. Warto więc na bieżąco śledzić informacje na ten temat.

Firma powiązana: CREATON Polska sp. z o.o.
aktualizacja: 2017-05-10

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zimowa promocja na dachówki Braas
Zimowa promocja na dachówki Braas Zimowa promocja "Braas na zimę" trwa do 31 stycznia 2018 r. lub wyczerpania zapasów i obejmuje wszystkie kolory wybranych modeli dachówek ...
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua Poznaj niezawodny system rynnowy PVC ProAqua marki BUDMAT. Teraz do rodziny ProAqua dołącza tzw. mały system rynnowy w rozmiarze 75/63 z przeznaczeniem ...
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko)
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko) Nowoczesna architektura potrzebuje innowacyjnych materiałów. Do takich należą z pewnością płytki z włóknocementu, wykorzystywane w ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze