Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Okna dachowe montowane w istniejący dach

Monter najpierw wyciął w ustalonym miejscu otwory w blachodachówce i dachu, zrzucił obcięte resztki na ziemię, a dopiero potem pojechał po okna. Przywiózł jednak model z otwieraniem górnym i tu nastąpił zgrzyt, bo nie tak się umawialiśmy. Byłem zły, bo jedno z okien ma nietypowe wymiary i musiałbym na nowe czekać kilka dni, z otwartym dachem! - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który okna dachowe wstawił w istniejący dach w 2016 r.

Okna dachowe montowane w istniejący dach

Dom: dach o nachyleniu 40°, pokryty blachodachówką.

Okna dachowe:

 • 2 obrotowe, wymiary 68 × 140 cm i 98 × 140 cm. 
 • Ramy z klejonego warstwowo drewna sosnowego; górny uchwyt otwierający. 
 • Lokalizacja – na północno-wschodniej połaci dachu, przy kalenicy.

Montaż: w istniejącym dachu, dokonał go monter z punktu sprzedaży okien. Wykończenie stropodachu od strony pracowni wykonałem samodzielnie.

Decyzja: odkąd zaadaptowałem poddasze na pracownię, podczas malowania obrazów brakowało mi rozproszonego górnego światła od strony północnej. Przez pionowe okna w lukarnach światło wpada pod innym kątem i albo jest go za mało, albo mnie oślepia. Dlatego u lokalnego sprzedawcy kupiłem duże okna dachowe wraz z usługą monterską. Celowo poprosiłem o osadzenie ich jak najbliżej kalenicy i obok siebie, żeby światła górnego było dużo. Dla wygody zamówiłem otwieranie dolne.

Dzięki lokalizacji okien w pobliżu kalenicy, do wnętrza pracowni malarskiej wpada dużo rozproszonego północno-wschodniego światła
Dzięki lokalizacji okien w pobliżu kalenicy, do wnętrza pracowni malarskiej wpada dużo rozproszonego północno-wschodniego światła.

Okna dachowe montowane w istniejący dach - rady i przestrogi:

 • Monter najpierw wyciął w ustalonym miejscu otwory w blachodachówce i dachu, zrzucił obcięte resztki na ziemię, a dopiero potem pojechał po okna. Przywiózł jednak model z otwieraniem górnym i tu nastąpił zgrzyt, bo nie tak się umawialiśmy. Byłem zły, bo jedno z okien ma nietypowe wymiary i musiałbym na nowe czekać kilka dni, z otwartym dachem! Zgodziłem się na wstawienie przywiezionych. Uspokoiłem się dopiero, kiedy monter dostarczył mi teleskopowy drążek i przekonałem się, że z jego pomocą operowanie górną listwą otwierającą jest łatwe.

  Z dodanych okien jestem bardzo zadowolony, bo teraz pracuje mi się doskonale – północne górne światło pomaga, okna sprawują się dobrze. Są szczelne i dobrze zaizolowane termicznie. Podczas największych mrozów temperatura w pracowni była tylko nieznacznie niższa, w porównaniu z poprzednimi zimami. Okna mogę rozszczelnić lub je uchylić, a to pomaga w lecie pozbyć się "poduchy" gorąca, gromadzącego się pod sufitem. Wystarczy zrobić przewiew na przestrzał.

 • Aby wstawić szersze okno, fachowiec musiał podciąć jedną z krokwi. Zrobił to bez szkody dla dachu i potem dobrze oprawił okna na zewnątrz. Deszcz nie przecieka przez kołnierze uszczelniające. Montaż zajął mu 4 godziny, ja ocieplałem i profilowałem glify pod oknami przez kilka dni.

  Starałem się uniknąć mostków cieplnych w stropodachu, więc najpierw starannie wywijałem na glify folie dachowe i dokładałem ocieplenie z wełny mineralnej, a potem wykańczałem płytą g-k. Trudność polegała na tym, że celowo profilowałem glify ukośnie, bo w takim układzie dostarczają do pomieszczenia więcej światła.

Okna dachowe montowane w istniejący dach - koszty:

 • okna 2500 zł; 
 • montaż 1000 zł.
Do manualnego operowania górną listwą otwierającą niezbędny jest teleskopowy drążek z haczykiem
Do manualnego operowania górną listwą otwierającą niezbędny jest teleskopowy drążek z haczykiem.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Leszek celowo wyprofilował ukośne glify, żeby wpuścić szerszy snop górnego światła.

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący Ruukki Polska jest producentem kompletnego systemu dachowego opartego na blachach łączonych na rąbek stojący Ruukki Classic.
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin Braas w swojej ofercie prezentuje szeroki wybór pokryć ceramicznych. Wykonane z gliny zachwycają klasycznym charakterem i naturalnym pięknem. ...
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze