Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Porady ekspertów

W zimie zauważyłem, że na spodniej stronie blachodachówki pojawiły się krople wody. Co robić?

W okresie zimy zauważyłem, że na spodniej stronie blachodachówki pojawiły się krople wody. Dach przykrywa niskie, nieużytkowe poddasze, a ocieplenie ułożone jest tylko na stropie ostatniej kondygnacji. Zamierzam więc ocieplić połać dachową, co powinno uchronić przed skraplaniem się wilgoci. Czy takie rozwiązanie wystarczy i jak ułożyć wełnę na dachu?

Odpowiedź eksperta: Skropliny na spodniej stronie pokrycia dachowego świadczą o przenikaniu pary wodnej z pomieszczeń mieszkalnych i braku wentylacji nieużytkowego poddasza. W takich warunkach ocieplenie połaci dachowej nie uchroni przed kondesacją pary wodnej, a wilgoć będzie absorbowana w warstwie termoizolacji, przyczyniając się do procesów niszczących drewnianą konstrukcję dachową.

Żeby temu zapobiec, konieczne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej z paroszczelnej folii pod warstwą ocieplenia ułożonego na stropie. Należy zadbać o szczelne jej ułożenie z zakładami na styku poszczególnych pasów i na równym i gładkim podłożu. Najlepiej skleić połączenia taśmą. Zapobiegnie to przenikaniu pary wodnej z pomieszczeń użytkowych na dole na zimne poddasze, gdzie ulega ona skropleniu.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że paroizolacja nie będzie 100% szczelna. Ponadto pewne ilości wilgoci mogą wniknąć na poddasze w inny sposób, np. przez minimalne nieszczelności pokrycia. Dlatego konieczne jest zapewnienie wentylacji poddasza poprzez utworzenie otworów w ścianach szczytowych, bądź wyprowadzenie kominków wentylacyjnych przez pokrycie dachowe. W takich warunkach dopuszczalne jest ocieplenie połaci dachowej, które będzie pełnić jedynie rolę dodatkowego izolatora zmniejszającego straty ciepła i chroniącego przed nadmiernym nagrzewaniem się poddasza i ostatniej kondygnacji w okresie letnim.

Para wodna przenika z pomieszczeń mieszkalnych na zimny strych i ulega skropleniu. Żeby temu zapobiec należy ułożyć izolację paroszczelną na stropie.
Para wodna przenika z pomieszczeń mieszkalnych na zimny strych i ulega skropleniu. Żeby temu zapobiec należy ułożyć izolację paroszczelną na stropie.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2017-06-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zimowa promocja na dachówki Braas
Zimowa promocja na dachówki Braas Zimowa promocja "Braas na zimę" trwa do 31 stycznia 2018 r. lub wyczerpania zapasów i obejmuje wszystkie kolory wybranych modeli dachówek ...
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua Poznaj niezawodny system rynnowy PVC ProAqua marki BUDMAT. Teraz do rodziny ProAqua dołącza tzw. mały system rynnowy w rozmiarze 75/63 z przeznaczeniem ...
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko)
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko) Nowoczesna architektura potrzebuje innowacyjnych materiałów. Do takich należą z pewnością płytki z włóknocementu, wykorzystywane w ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze