Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Stalowy system rynnowy się sprawdza, a dekarze byli profesjonalni

Materiały na dach i system rynnowy chciałam kupić w hurtowni z okolicy, lecz w trzech potraktowano mnie niepoważnie. W końcu pojechałam do innej hurtowni dekarskiej, znajdującej się 80 km od mojego miejsca zamieszkania. Tam rozmowa była inna... - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która system rynnowy i akcesoria dachowe ułożyła w 2015 r.

Stalowy system rynnowy się sprawdza, a dekarze byli profesjonalni

Dach: wielospadowy, pokryty dachówką betonową; nachylenie 30°.

System rynnowy:

 • Ze stali ocynkowanej pokrytej czterema warstwami powłok ochronnych. 
 • Rynny – półokrągłe o przekroju 125 mm. 
 • Rury spustowe – okrągłe, o średnicy 100 mm. 
 • Lokalizacja – przy narożnikach domu. 
 • Sposób odprowadzenia wody z dachu – przez wpusty odpływowe i rury do studni chłonnej oraz do rur perforowanych i do gruntu.

Akcesoria dachowe: gąsiory i dachówki brzegowe, specjalne dachówki wentylacyjne, kominki wentylacyjne, wyłaz dachowy.

Decyzja: materiały na dach i system rynnowy chciałam kupić w hurtowni z okolicy, lecz w trzech potraktowano mnie niepoważnie. Pracownicy nie chcieli wyliczyć materiałów i akcesoriów na dach, migali się od sporządzenia kosztorysu, a wreszcie – kazali stawić się wykonawcy domu, mówiąc, że wolą z nim rozmawiać.

W końcu pojechałam do innej hurtowni dekarskiej, znajdującej się 80 km od mojego miejsca zamieszkania. Tam rozmowa była inna – fachowa i konkretna, no i zakończyła się montażem na dachu. Dekarze doradzili mi system rynnowy z dobrej stali skandynawskiej o gr. 0,6 mm, powleczonej aż czterema warstwami ochronnymi, które dobrze zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem zmiennej pogody. Wyroby z takiej stali wydały mi się trwalsze od tych z plastiku. Orynnowanie zamówiłam w komplecie z markową dachówką betonową i akcesoriami. Kolor dopasowałam do dachówki.

W stalowym systemie rynnowym zastosowano 52 haki oraz kilka łączników rynien
W stalowym systemie rynnowym zastosowano 52 haki oraz kilka łączników rynien

Stalowy system rynnowy i dachówki betonowe - rady i przestrogi:

 • Wygląda na to, że stalowy system rynnowy działa prawidłowo. Woda nie przelewa się przez rynny i nie gromadzi przy fundamentach. W zimie lód nie zalega w rurach spustowych ani ich nie rozsadza. Deszczówkę odprowadzam w następujący sposób – przed frontem domu zbudowałam głęboką studnię chłonną i do niej woda spływa z rur spustowych, poprzez wpusty odpływowe i pełne rury z PVC (zakopane w ziemi). Z tylnej połaci dachu kieruje się, przez wpusty, do rur perforowanych i bezpośrednio do gruntu. Kiedy niedawno pierwszy raz otworzyłam dekle na wpustach odpływowych, znalazłam tam jedynie kilka liści.

 • Dekarze byli profesjonalni – nie naciągali mnie na akcesoria dachowe, które podwyższają koszt pokrycia. Zastosowali tylko specjalne dachówki na kalenicy i brzegach dachu oraz kilka z "żeberkami" do wentylowania pokrycia. Na końcu pionów wentylacyjnych założyli gotowe kominki. Dach nie jest stromy, dlatego przy wyłazie dachowym nie brakuje ławy kominiarskiej.

Stalowy system rynnowy i dachówki betonowe - koszty:

 • materiały do systemu rynnowego 3196 zł. 
 • robocizna w koszcie ułożenia pokrycia z dachówki cementowej.
Stalowy system rynnowy
Specjalne dachówki

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dach wymagał użycia kilku akcesoriów – gąsiorów, dachówek brzegowych i wentylacyjnych, kominków wentylacyjnych.

aktualizacja: 2017-06-09

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący Ruukki Polska jest producentem kompletnego systemu dachowego opartego na blachach łączonych na rąbek stojący Ruukki Classic.
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin Braas w swojej ofercie prezentuje szeroki wybór pokryć ceramicznych. Wykonane z gliny zachwycają klasycznym charakterem i naturalnym pięknem. ...
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze