Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Porady ekspertów

Zauważyłem wybrzuszenia na papowym pokryciu dachu. Co je spowodowało?

Po remoncie przybudówki gospodarczej urządziłem tam pracownię modelarską, ale po rocznym użytkowaniu zaniepokoiły mnie wybrzuszenia na papowym pokryciu dachu. Papa była kładziona na nowo, na betonowym podłożu (prawdopodobnie na płycie żerańskiej) w dwóch warstwach i zgrzewana. Poprzednie pokrycie, choć miejscami uszkodzone, było równe na całej powierzchni. Co spowodowało odkształcenie papy i czy ma to wpływ na szczelność i trwałość pokrycia?

Odpowiedź eksperta: Deformacja papy pokrywającej dach w postaci pęcherzy czy sfalowania spowodowana jest najczęściej parciem pary wodnej, wydzielającej się z wilgotnego betonowego podłoża. Zawilgocenie to mogło być skutkiem zarówno nieszczelności pokrycia, jak i skraplaniem się pary wodnej, zawartej w powietrzu ogrzewanego pomieszczenia. Pod wpływem promieniowania słonecznego dach nagrzewa się, a wilgoć intensywnie paruje, co wywiera ciśnienie na papę, prowadząc do jej miejscowego odrywania i rozciągania.

Odkształcanie się papy znacząco zmniejsza trwałość takiego pokrycia – po 3–4 latach można spodziewać się przecieków w wyniku mechanicznego uszkodzenia bąbli w okresie zimowym, ale odporność na niszczenie w znacznym stopniu zależy od rodzaju papy i warunków atmosferycznych. Przy skoncentrowaniu deformacji na ograniczonej powierzchni można zlikwidować ją, instalując miejscową wentylację podpokryciową, polegającą na nacięciu fałd i wstawieniu kominków wentylacyjnych. Na jeden kominek powinna przypadać 25–30 m2 pokrycia (przy równomiernym ich rozstawieniu).

Trzeba też ograniczyć zawilgocenie spowodowane kondensacją pary z powietrza w pomieszczeniu – poprzez ułożenie od spodu sufitu izolacji z folii paroszczelnej. Przy kolejnym remoncie pokrycia warto rozważyć ocieplenie dachu w sposób tradycyjny bądź metodą dachu odwróconego, albo wymienić pokrycie z użyciem papy wentylacyjnej (z drobną perforacją).

Niewentylowany stropodach musi mieć bardzo dobrą paroizolację. Inaczej jego ocieplenie ulegnie zawilgoceniu, zaś pokrycie z papy zacznie się miejscowo wybrzuszać.
Niewentylowany stropodach musi mieć bardzo dobrą paroizolację. Inaczej jego ocieplenie ulegnie zawilgoceniu, zaś pokrycie z papy zacznie się miejscowo wybrzuszać.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący Ruukki Polska jest producentem kompletnego systemu dachowego opartego na blachach łączonych na rąbek stojący Ruukki Classic.
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin Braas w swojej ofercie prezentuje szeroki wybór pokryć ceramicznych. Wykonane z gliny zachwycają klasycznym charakterem i naturalnym pięknem. ...
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze