Zauważyłem wybrzuszenia na papowym pokryciu dachu. Co je spowodowało?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Zauważyłem wybrzuszenia na papowym pokryciu dachu. Co je spowodowało?

Po remoncie przybudówki gospodarczej urządziłem tam pracownię modelarską, ale po rocznym użytkowaniu zaniepokoiły mnie wybrzuszenia na papowym pokryciu dachu. Papa była kładziona na nowo, na betonowym podłożu (prawdopodobnie na płycie żerańskiej) w dwóch warstwach i zgrzewana. Poprzednie pokrycie, choć miejscami uszkodzone, było równe na całej powierzchni. Co spowodowało odkształcenie papy i czy ma to wpływ na szczelność i trwałość pokrycia?

aktualizacja: 2022-08-03 06:55:46

Odpowiedź eksperta: Deformacja papy pokrywającej dach w postaci pęcherzy czy sfalowania spowodowana jest najczęściej parciem pary wodnej, wydzielającej się z wilgotnego betonowego podłoża. Zawilgocenie to mogło być skutkiem zarówno nieszczelności pokrycia, jak i skraplaniem się pary wodnej, zawartej w powietrzu ogrzewanego pomieszczenia. Pod wpływem promieniowania słonecznego dach nagrzewa się, a wilgoć intensywnie paruje, co wywiera ciśnienie na papę, prowadząc do jej miejscowego odrywania i rozciągania.

Odkształcanie się papy znacząco zmniejsza trwałość takiego pokrycia - po 3-4 latach można spodziewać się przecieków w wyniku mechanicznego uszkodzenia bąbli w okresie zimowym, ale odporność na niszczenie w znacznym stopniu zależy od rodzaju papy i warunków atmosferycznych. Przy skoncentrowaniu deformacji na ograniczonej powierzchni można zlikwidować ją, instalując miejscową wentylację podpokryciową, polegającą na nacięciu fałd i wstawieniu kominków wentylacyjnych. Na jeden kominek powinna przypadać 25-30 m2 pokrycia (przy równomiernym ich rozstawieniu).

Trzeba też ograniczyć zawilgocenie spowodowane kondensacją pary z powietrza w pomieszczeniu - poprzez ułożenie od spodu sufitu izolacji z folii paroszczelnej. Przy kolejnym remoncie pokrycia warto rozważyć ocieplenie dachu w sposób tradycyjny bądź metodą dachu odwróconego, albo wymienić pokrycie z użyciem papy wentylacyjnej (z drobną perforacją).

Redakcja BudujemyDom
Na schemacie otwierającym: Niewentylowany stropodach musi mieć bardzo dobrą paroizolację. Inaczej jego ocieplenie ulegnie zawilgoceniu, zaś pokrycie z papy zacznie się miejscowo wybrzuszać.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!