Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Pokrycie dachowe z AZBESTU (eternitu) należy usunąć do 2032 roku!

Pokrycia dachowe zawierające szkodliwy azbest to w naszym kraju poważny problem. Według specjalistów, do usunięcia pozostało aż 14,5 mln ton wyrobów azbestowych, a łączny koszt ich demontażu i transportu oraz utylizacji wytworzonych odpadów to ok. 40 mld zł.

Pokrycie dachowe z AZBESTU (eternitu) należy usunąć do 2032 roku!

Pokrycia dachowe z azbestu (eternitu) - stan prawny

Gdy okazało się, że włókna azbestowe, po przeniknięciu do płuc, mogą powodować groźne choroby, również nowotworowe, zakazano stosowania azbestu. W polskim parlamencie powstała nawet specjalna Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, a w ministerstwie gospodarki Program Oczyszczania Kraju z Azbestu 2009–2032 (również Unia Europejska wprowadziła całkowity zakaz obrotu i produkcji wyrobów zawierających azbest od 1 stycznia 2005 r.).

Na mocy tego prawa, wszystkie jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są do zinwentaryzowania budynków zawierających materiały azbestopochodne. Obowiązek usunięcia azbestu spoczywa jednak na właścicielach budynków – mają oni na to czas do końca 2032 r. Wiele gmin przyznaje na ten cel dofinansowanie, w wysokości nawet 100% poniesionych kosztów. Informacji na ten temat należy szukać w lokalnych urzędach, a także na stronach urzędów marszałkowskich i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Wiele przydatnych informacji, w tym Poradnik o finansowaniu usuwania azbestu, można znaleźć na stronie "Kampanii Antyazbestowej", prowadzonej przez Federację Zielonych "Gaja" (www.bezazbestu.com.pl).

Demontaż azbestu

Azbest mogą usuwać tylko wyspecjalizowane firmy, posiadające zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Zdemontowane materiały muszą być przetransportowane na specjalnie wyznaczone składowisko.

Prace zaczynają się od zabezpieczenia otworów okiennych i drzwiowych w budynku, ogrodzenia terenu i oznaczenia go tablicą z informacją, że w pobliżu trwają prace przy azbeście. Ekipa demontażowa musi być wyposażona w jednorazowe kombinezony i maski na twarz, zabezpieczające przed pyleniem. O ile bowiem nieuszkodzony eternit nie stanowi zagrożenia, to podczas demontażu może dojść do ukruszenia płyt i uwolnienia szkodliwego pyłu azbestowego.

Aby ograniczyć ryzyko, stare pokrycie zwilża się wodą. Płyty odrywa się delikatnie, zaczynając od kalenicy. Należy je umieścić na przygotowanych wcześniej paletach. Po usunięciu wszystkich elementów, odsłonięty podkład trzeba dokładnie spłukać i zamieść. Aby konstrukcja nie pozostała odsłonięta zbyt długo, termin prac demontażowych warto zgrać z dekarzem, który położy nowy dach.

Etapy usuwania azbestu (eternitu)

Teren, na którym odbywa się demontaż azbestu, musi być wygrodzony i oznaczony
Krok 1) Teren, na którym odbywa się demontaż azbestu, musi być wygrodzony i oznaczony. (fot. Kolex)
Pokrycie z azbestu należy zwilżyć wodą, aby ograniczyć pylenie
Krok 2) Pokrycie należy zwilżyć wodą, aby ograniczyć pylenie. (fot. Renovo)
Płyty cementowo-azbestowe trzeba demontować ostrożnie, unikając ich przełamywania
Krok 3) Płyty trzeba demontować ostrożnie, unikając ich przełamywania. (fot. Renovo)
Zdemontowane elementy umieszcza się na paletach i transportuje na specjalnie wyznaczone składowisko
Krok 4) Zdemontowane elementy umieszcza się na paletach i transportuje na specjalnie wyznaczone składowisko. (fot. Renovo)

Norbert Skupiński

aktualizacja: 2017-08-08

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zimowa promocja na dachówki Braas
Zimowa promocja na dachówki Braas Zimowa promocja "Braas na zimę" trwa do 31 stycznia 2018 r. lub wyczerpania zapasów i obejmuje wszystkie kolory wybranych modeli dachówek ...
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua Poznaj niezawodny system rynnowy PVC ProAqua marki BUDMAT. Teraz do rodziny ProAqua dołącza tzw. mały system rynnowy w rozmiarze 75/63 z przeznaczeniem ...
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko)
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko) Nowoczesna architektura potrzebuje innowacyjnych materiałów. Do takich należą z pewnością płytki z włóknocementu, wykorzystywane w ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze