Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Porady ekspertów

W budynku gospodarczym dach pokryty papą przecieka. Co mogę zrobić?

W budynku gospodarczym pokrytym papą pojawiły się przecieki. Na starej papie (ułożonej na betonie i smołowanej kilkakrotnie) w wielu miejscach widoczne są pęcherze i spękania. Chciałbym pokryć dach papą termozgrzewalną. Czy wystarczy zagruntować stare pokrycie, czy muszę je zerwać?

W budynku gospodarczym dach pokryty papą przecieka. Co mogę zrobić?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy stara powłoka papy jest smołowa czy asfaltowa. Obecnie stosowane są wyłącznie papy asfaltowe, których nie można łączyć z produktami smołowymi. Rodzaj użytego materiału można łatwo określić po zapachu – przy lekkim podgrzaniu smoła wydziela charakterystyczny duszący zapach, asfalt jest prawie bezwonny. Pokrycie smołowe należy całkowicie usunąć i, po naprawieniu i wysuszeniu podłoża, ułożyć dwie warstwy papy termozgrzewalnej. Pokrycia asfaltowego nie trzeba zrywać.

W opisanym przypadku, problemem może być zawilgocenie podłoża, które nierzadko prowadzi do ponownego powstawania pęcherzy i uszkodzenia nowej warstwy papy. Zależnie od rozległości i stopnia zawilgocenia, konieczne jest więc ułożenie papy wentylacyjnej na całej powierzchni bądź tylko w miejscach mokrych. W takich sytuacjach konieczna będzie perforacja istniejącej powłoki, umożliwiająca odparowanie wilgoci z podłoża. Oprócz nacięć w miejscach występowania pęcherzy, wiertłem o średnicy 10–12 mm, wykonuje się równomiernie rozmieszczone otwory – minimum 10 szt./1 m2 dachu. Na tak przygotowanym podłożu układa się papę wentylacyjną, a na niej termozgrzewalną papę pokryciową.

W obu wariantach montuje się kominki odprowadzające wilgoć spod pokrycia. Umieszcza się je w pobliżu najwyższej części dachu. Przy wentylacji całej powierzchni połaci przyjmuje się, że każdy kominek powinien "obsługiwać" ok. 40 m2 pokrycia.

Redakcja BD
Na schemacie: Perforacja istniejącej papy umożliwiająca odparowanie wilgoci z podłoża i pokrycie jej papą wentylacyjną oraz termozgrzewalną papą pokryciową

aktualizacja: 2018-03-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wystartował konkurs #JesteśTwardzielem marki Blachotrapez
Wystartował konkurs #JesteśTwardzielem marki Blachotrapez Do tej pory ambasadorem marki Blachotrapez był Kamil Glik. Teraz do tego grona może dołączyć każdy właściciel domu, którego dach jest ...
Płyty warstwowe w ofercie firmy Blachy Pruszyński
Płyty warstwowe w ofercie firmy Blachy Pruszyński Płyty warstwowe z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej w okładzinach to nieodłączne elementy wielu obiektów budowlanych. Firma Blachy ...
Blachodachówka REN - nowość od Blachy Pruszyński
Blachodachówka REN - nowość od Blachy Pruszyński Blachodachówka REN to najnowsza pozycja wśród najszerszej na polskim rynku oferty handlowej pokryć dachowych firmy Blachy Pruszyński. Zaspokoi ...

Rozmowy o konstrukcji dachu

Inwestor wypytuje eksperta budowlanego na temat konstrukcji dachów dla budownictwa jednorodzinnego.

topowe produkty

Gutta: tworzywa wokół domu

Kiedy już wybudujemy nasz wymarzony dom i zaczniemy w nim mieszkać, nadchodzi ten moment, gdy chcemy go upiększyć i zagospodarować teren wokół niego. Dziś służy temu wiele materiałów, a wśród nich tworzywa sztuczne.
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze