Budujemy Dom

Cztery materiały na więźbę dachową

Artykuł na: 4-5 minut

Opisujemy 4 najpopularniejsze materiały na więźbę dachową. Podpowiadamy, kiedy należy stosować dany materiał i na co zwracać uwagę podczas budowania więźby.

Cztery materiały na więźbę dachową

1) Materiał na więźbę dachową - tradycyjna tarcica

Jest to najtańszy i najpopularniejszy materiał, który powstaje z wycięcia z pni drzew długich elementów o przekroju prostokątnym lub kwadratowym. Tarcica powinna być sortowana w celu określenia jej klasy wytrzymałości. W Polsce stosuje się metodę wizualną, zgodnie z normą PN-82/D-94021. Według niej, drewno można przypisać do 3 klas sortowniczych - wyborowej (KW), średniej (KS), niższej jakości (KG).

Norma ta wymaga też, aby drewno miało poniżej 20% wilgotności. Ponadto musi być bez kory, pleśni, sinizny, zgnilizny, pęknięć, krzywizny, wichrowatości, śladów po owadach, i z jak najmniejszą liczbą sęków. Tarcica ma być zabezpieczona przed ogniem, grzybami i owadami przez malowanie, natrysk, kąpiel lub - najskuteczniej - metodą próżniowo-ciśnieniową.

Zakup mokrego drewna ze względów oszczędnościowych (jest tańsze niż suche) nie jest dobrym rozwiązaniem, bo zamknięcie takiego drewna pokryciem dachowym i wykończeniem poddasza może powodować poskręcanie się krokwi, obniżenie izolacyjności wełny mineralnej, pękanie płyt gipsowo-kartonowych.

Zastosowanie mokrego surowca ma sens jedynie wtedy, gdy więźba będzie zimować bez przykrycia - w tym czasie wyschnie do wymaganej wilgotności. Najlepsze jest drewno suszone przemysłowo i strugane z czterech stron - ma wilgotność do 18%, zwiększoną odporność na ogień, jest gładkie i pozbawione szkodników biologicznych.

2) Materiał na więźbę dachową - KVH

To drewno iglaste czterostronnie strugane i suszone komorowo do około 16%. Jest wytrzymałe, nie wypacza się, ma mało sęków i nie zawiera żywicy. Elementy z takiego drewna mogą mieć długość nawet 16 m, czego nie da się uzyskać z tarcicy obrzynanej. Belki o długości do 5 m najczęściej są lite, a do 16 m - łączone na długości na mikrowczepy. Takie drewno się nie deformuje. Stosuje się je na dużych powierzchniach połaci i skomplikowanych więźbach.

Można zrezygnować z impregnacji chemicznej, która jest konieczna w przypadku drewna tartacznego. Suche, wystawione na działanie warunków atmosferycznych, wymaga jedynie ochrony przed negatywnym ich wpływem.

3) Materiał na więźbę dachową - BSH

To drewno klejone warstwowo z lameli (pojedynczych deseczek) o grubości około 40 mm, łączone na długości na mikrowczepy. Może stanowić alternatywę materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal czy żelbet. Jest suszone komorowo do około 15% wilgotności, czterostronnie strugane i fazowane. Ma wysoką stabilność wymiarową i bardzo małą skłonność do powstawania rys i pęknięć.

Lamele selekcjonowane są jakościowo, dlatego w procesie klejenia można osiągnąć bardzo duże przekroje, które nie byłyby możliwe w przypadku surowca litego. Drewno takie wykorzystuje się do budowy konstrukcji o nietypowych kształtach, na przykład łukowych, trapezowych. Elementy są stosunkowo drogie, przygotowuje się je na zamówienie, dlatego robi się z niego tylko takie fragmenty więźby, których kształtu nie da się uzyskać z drewna litego.

4) Materiał na więźbę dachową - belki dwuteowe

Materiałem wyjściowym do ich produkcji jest drewno konstrukcyjne. Górne i dolne pasy wykonuje się z drewna iglastego suszonego przemysłowo i łączonego na mikrowczepy. Na środniki natomiast wykorzystuje się płyty pilśniowe twarde lub OSB/3. Elementy składowe są prasowane przy użyciu wodoodpornych klejów, dlatego osiągają najwyższą sztywność i gwarantowaną stabilność wymiarów.

Belki dwuteowe zawierają o około 50% mniej drewna niż belki z drewna litego. Nawet przy znacznych rozpiętościach mają nieduży ciężar własny (1 m belki o wysokości 240 mm waży zaledwie 3,2 kg). Sprawia to, że cała konstrukcja dachu staje się wyraźnie lżejsza, a montaż jest bezproblemowy, bo nie potrzeba dźwigu.

Konstrukcje z belek dwuteowych mają większą izolacyjność cieplną w porównaniu z tradycyjną technologią. Dzięki małej grubości środnika zostały zredukowane mostki cieplne występujące w elementach konstrukcyjnych z drewna litego. Szerokie pasy belki ułatwiają montaż płyt poszycia, natomiast możliwość wykonania otworów w środniku ułatwia przeprowadzenie instalacji.

Jan Król
Na zdjęciu: Konstrukcja więźby z tradycyjnej tarcicy musi być wykonana z suchego i zaimpregnowanego drewna.
(fot. T. Rybarczyk)

aktualizacja: 2018-10-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Blachodachówka Talia z powłoką Superior HB w ofercie Blachotrapez
Blachodachówka Talia z powłoką Superior HB w ofercie Blachotrapez Talia to jedna z najbardziej efektownych stylistycznie blachodachówek w palecie produktowej Blachotrapez. Charakteryzuje się wysokim 35 mm ...
Dachówka cementowa KAPSTADT - synonim nowoczesnego minimalizmu
Dachówka cementowa KAPSTADT - synonim nowoczesnego minimalizmu Prosta forma, płaska powierzchnia, trwała kolorystyka, a przy tym niezmienność kształtu - to tylko niektóre cechy wyróżniające dachówkę ...
Panel dachowy NA RĄBEK w ofercie Blachy Pruszyński
Panel dachowy NA RĄBEK w ofercie Blachy Pruszyński Firma Blachy Pruszyński posiada w swojej ofercie model paneli na rąbek stojący, który jest teraz dostępny w czterech rodzajach profilowania ...

Czym kierować się przy wyborze i zakupie blachodachówki?

Na rynku jest duży wybór blachodachówek wielu producentów. Czym więc się kierować przy wyborze i zakupie balchodachówki? Jaką grubość powinna mieć blachodachówka?

polecane produkty i technologie

Ekrany dachowe oraz membrany wysokoparo­przepuszczalne firmy Marma

Marma Polskie Folie wprowadziła do sprzedaży MEMBRANY NAJNOWSZEJ GENERACJI. Są one wytwarzane na najnowocześniejszych liniach technologicznych. Poprzez wieloletnie prace badawczo-rozwojowe wraz z instytucjami naukowymi, doświadczenia produkcyjne oraz praktyczne firma wypracowała odpowiednie cechy wszystkich warstw, które tworzą membrany najlepsze do zastosowań dachowych.
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".