Budujemy Dom

Czym się kierować dobierając sposób i gęstość mocowania dachówek?

Artykuł na: 4-5 minut

Najważniejszy jest rodzaj elementów pokryciowych. Inaczej mocuje się dachówki zakładkowe, ceramiczne lub betonowe, a inaczej karpiówkę.

Czym się kierować dobierając sposób i gęstość mocowania dachówek?

Do zakładkowych używa się spinek bez zatrzasków (klamerek, drutu, wkrętów) albo z zatrzaskami – są one wówczas odporne nawet na bardzo silny wiatr. Karpiówki na ogół przytwierdza się na wkręty, każdą na jeden. Kiedyś do ich mocowania stosowało się gwoździe papowe ocynkowane.

Sposób montażu zależy też od miejsca na dachu, inaczej robi się to na połaci i inaczej w koszach czy skośnych kalenicach. Najgęściej przykręcane są dachówki karpiówki. Strefy brzegowe, okapowe czy kalenicowe wymagają gęściejszego przytwierdzania. W rejonach, gdzie występują silne wiatry, tak mocuje się cały dach. O tym, ile i które dachówki mają być przyczepione - decyduje projektant.

Jakie są zasady docinania dachówek?

Ogólna zasada jest taka, by robić to precyzyjnie i estetycznie. Co to znaczy? Wszystko zależy od rodzaju dachówki. Najmniej kłopotliwe są ceramiczne w kolorze naturalnym, czyli ceglastym, które po przecięciu mają jednorodny kolor. Przecięte wyroby kolorowe, glazurowane lub angobowane, ze względu na inny kolor rdzenia, należy zamalować specjalną farbą. Zabezpieczanie w ten sposób dachówek podraża koszt układania. Dachówki betonowe są barwione w masie i jednorodne na całej grubości, nie trzeba ich malować.

Dachówki docina się przeważnie w koszach, narożach, wokół okien połaciowych, wyłazów i kominach. W wyjątkowych przypadkach też w kalenicy. Każda dachówka ma określone cechy takie jak ciężar pojedynczej i metra kwadratowego, zużycie, szerokość i wysokość krycia oraz tolerancję, które pozwalają dopasować je przez zsunięcie lub rozsunięcie do danej połaci. Przed przystąpieniem do prac, dekarz powinien dokładnie wymierzyć dach i dobrać rozstaw łat i szerokość krycia. Jest to bardzo ważne!

Dachówki tnie się narzędziami do tego przeznaczonymi - ręcznymi szlifierkami kątowymi albo większymi z tarczami chłodzonymi wodą. Podczas pracy (szczególnie szlifierkami ręcznymi) trzeba przestrzegać przepisów BHP i pamiętać, że iskry szlifierki uszkadzają membrany dachowe.

Jak układać dachówki płaskie?

Takim pokryciem powinni się zajmować tylko bardzo doświadczeni rzemieślnicy (nie fachowcy). Ze względów estetycznych są wyjątkowo trudne w montażu, ponieważ wszelkie niedokładności są znacznie bardziej widoczne niż na dachach krytych wersją z falą. Modele płaskie (zakładkowe ceramiczne i betonowe albo karpiówki) wymagają szczególnie starannie przyszykowanego podłoża. Ułożenie ich na źle przygotowanym dachu jest katastrofą.

Jakie ołacenie stosuje się pod dachówki?

Dachówki leżą na łatach i mocowane są do kontrłat. Ich rozstaw jest bardzo ważny - jeżeli będzie za duży, to leżąca na nim łata pod ich ciężarem będzie się uginać. Przekrój łat pod dachówki powinien wynosić min. 4 x 6 lub 5 x 6 cm. Stosowanie grubszych nie ma sensu. Lepiej wcześniej zmienić rozstaw kontrłat (krokwi). Odległości pomiędzy krokwiami nie może przekraczać 90 cm (zalecane jest 80 cm). Rozstaw łat jest uzależniony od rodzaju dachówki i sposobu krycia.

Zbigniew Buczek
mistrz blacharstwa i dekarstwa; dekarz z 26-letnim doświadczeniem;
członek Oddziału Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy; nauczyciel zawodu dekarstwa i blacharstwa, członek komisji egzaminacyjnej Mazowieckiej Izby Rzemiosła; orzecznik techniczny w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy; rzeczoznawca SITPMB przy NOT;
właściciel firmy AL-FI
fot. Röben

aktualizacja: 2018-10-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowość Budmat - fabryczne obróbki modułowe
Nowość Budmat - fabryczne obróbki modułowe Budmat wprowadził do swojej oferty fabryczne obróbki modułowe, czyli coś, dzięki czemu nasz dach może wyróżnić się na tle innych.
Blachodachówka Talia z powłoką Superior HB w ofercie Blachotrapez
Blachodachówka Talia z powłoką Superior HB w ofercie Blachotrapez Talia to jedna z najbardziej efektownych stylistycznie blachodachówek w palecie produktowej Blachotrapez. Charakteryzuje się wysokim 35 mm ...
Dachówka cementowa KAPSTADT - synonim nowoczesnego minimalizmu
Dachówka cementowa KAPSTADT - synonim nowoczesnego minimalizmu Prosta forma, płaska powierzchnia, trwała kolorystyka, a przy tym niezmienność kształtu - to tylko niektóre cechy wyróżniające dachówkę ...

Czym kierować się przy wyborze i zakupie blachodachówki?

Na rynku jest duży wybór blachodachówek wielu producentów. Czym więc się kierować przy wyborze i zakupie balchodachówki? Jaką grubość powinna mieć blachodachówka?

polecane produkty i technologie

Gonty bitumiczne KATEPAL - efektywne i efektowne pokrycia dachowe

Jakie oczekiwania wobec pokrycia dachowego mają właściciele nieruchomości? Z pewnością ma być ono zwieńczeniem dzieła, jakim jest budowa domu. Dach musi być estetyczny i nadawać budynkowi indywidualny rys. Nie mniej istotne są walory użytkowe dachów, które pełnią przecież bardzo ważną funkcję, jaką jest ochrona budynku przed wpływem czynników atmosferycznych.
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".