Jak prawidłowo układać gonty bitumiczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak prawidłowo układać gonty bitumiczne?

Prawidłowe układanie gontów bitumicznych to bardzo złożone zagadnienie. Przedstawię kilka elementów, które mają istotny wpływ na trwałość powłoki dachowej i na które należy zwrócić szczególną uwagę. Podłoże pod gonty musi być równe i suche.

aktualizacja: 2018-10-16 05:12:07

Wszelkie uskoki na poszyciu mogą być z czasem nie tylko przyczyną uszkodzenia pokrycia, ale też psują estetykę dachu.

Gwoździe mają być papowe ocynkowane i takiej długości, aby mogły przebić poszycie dachu na wylot. Zapobiegnie to ich wychodzeniu z deskowania po dłuższym czasie. Bardzo ważne jest również miejsce wbijania gwoździ - zawsze bezpośrednio nad krawędzią wcięć w gontach, nigdy wzdłuż górnej krawędzi materiału.

Kosze dachowe powinny być przygotowane szczególnie starannie. Niedbale obrobione kosze są zawsze źródłem przecieków - należy przestrzegać zaleceń producenta, które uwzględniają specyfikę materiału i wynikają z doświadczenia gromadzonego przez dziesiątki lat.

Z podobną starannością należy podchodzić do obróbki wszelkich przebić przez połać dachu, szczególnie kominów. Osadzony na fundamencie komin i konstrukcja dachu są odrębnymi strukturami budowlanymi, na których styku mogą występować duże naprężenia mechaniczne, bardzo niszczące dla niestarannej obróbki. Tutaj też wszelkie zaniedbania skutkują przeciekami. Wentylacja konstrukcji i spodniej połaci dachu musi być bezwzględnie zapewniona. Na szczęście, inwestorzy i wykonawcy coraz rzadziej o niej zapominają.

Warto też dodać, że gonty bitumiczne produkowane z masy modyfikowanej elastomerem SBS, są w naszych warunkach klimatycznych bardziej odporne na procesy starzeniowe, gdyż tworzą elastyczną powłokę dachową o większej zdolności do kompensowania naturalnych mikroprzemieszczeń.

Może cię zainteresować
Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jaka papa na deskowanie? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jakie wybrać rolety do okien dachowych?
Zobacz więcej Zwiń

mgr inż. Jerzy Skowyrski
Dyrektor i doradca techniczny
STEMA Sp. z o.o.
fot. Stema

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!