Budujemy Dom

Jak zapewnić prawidłową wentylację dachu o prostej konstrukcji dwuspadowej?

Artykuł na: 2-3 minuty

Problemem nie jest dach, który przecieka - o zgrozo, co ja mówię! A jednak. Chociaż dotyczy to tylko takiego, który przecieka w okresie opadów atmosferycznych - słowo tylko jest tu kluczowe, w pozostałym czasie jest szczelny! Natomiast dach, który nie ma wentylacji, poddawany jest działaniu wilgoci (od spodu) przez 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku i to jest już bardzo poważny kłopot.

Jak zapewnić prawidłową wentylację dachu o prostej konstrukcji dwuspadowej?

Szkodliwe działanie wilgoci powoduje degradację i wyjątkowo szybkie zniszczenie całej konstrukcji. W skrajnych przypadkach, po kilku miesiącach, trzeba ją wymienić. Wentylacja jest więc podstawową sprawą. Jak ją wykonać? Przestrzeń pomiędzy krokwiami z góry zamknięta jest deskami i gontem.

Przestrzeń do wentylowania (szczelinę) szykuje się pod deskami, nad przyszłym ociepleniem. Musi w niej hulać wiatr i nie ma ona żadnego negatywnego wpływu na warunki termiczne panujące w pomieszczeniu. Wręcz przeciwnie. Im lepsza wentylacja, tym wełna cieplejsza (bo sucha) i dzięki temu w domu jest cieplej. Według normy idealna szczelina powinna mieć 2 cm. W praktyce jest to co najmniej 3 cm, a jeśli krokwie są dłuższe niż 8 m, to ma być większa.

Drożna i działająca szczelina powinna mieć wlot i wylot. Od dołu powietrze do niej wchodzi, w kalenicy - wychodzi. O ile w części okapowej nie ma prawie problemu z przygotowaniem wlotu - na ogół na połączeniu elewacji ściany z dachem - o tyle w kalenicy bywa gorzej.

Najlepiej dach wentylują specjalne wywietrzniki osadzane na połaci, które obsługują kilkadziesiąt metrów kwadratowych połaci, lub montowane w szczytach ścian. Ale żeby je zastosować, trzeba w odpowiedni sposób wykonać ocieplenie w górnej części dachu (w kalenicy), układając wełnę pomiędzy krokwiami i mocując je do jętek (poziome belki spinające konstrukcję). Nad nimi powstanie wówczas idealna przestrzeń do wentylowania, w której osadza się wywietrzniki połaciowe (pudełkowe).

W przypadku gdy ocieplenie mocujemy pomiędzy krokwiami do samej góry, wtedy zmuszeni jesteśmy do odpowietrzenia każdego pola krokwi osobno, traktując je jak oddzielny dach. W takiej sytuacji, w kalenicy należy zastosować tzw. wywietrzniki kalenicowe.

Opisane sposoby rozwiązania wentylacji - czy to kalenicowej, czy połaciowej - pasują wyłącznie na prostej konstrukcji dachu (dwuspadowej). Wentylacja dachów o innych kształtach wymaga indywidualnie dobranych rozwiązań.

Zbigniew Buczek
mistrz blacharstwa i dekarstwa; dekarz z 26-letnim doświadczeniem;
członek Oddziału Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy; nauczyciel zawodu dekarstwa i blacharstwa, członek komisji egzaminacyjnej Mazowieckiej Izby Rzemiosła; orzecznik techniczny w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy; rzeczoznawca SITPMB przy NOT;
właściciel firmy AL-FI

aktualizacja: 2018-10-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowa edycja szkoleń dla dekarzy Braas
Nowa edycja szkoleń dla dekarzy Braas Rozpoczyna się kolejna edycja szkoleń dla dekarzy organizowanych przez markę Braas. Rozwój i podniesienie kwalifikacji to dobre postanowienie ...
Nowa dachówka marki CREATON: TITANIA FINESSE kasztanowa glazurowana
Nowa dachówka marki CREATON: TITANIA FINESSE kasztanowa glazurowana TITANIA - najpopularniejszy model ceramiczny z oferty marki CREATON debiutuje w kolorze kasztanowym z powierzchnią glazurowaną FINESSE.
Szkolenia produktowo-montażowe Blachy Pruszyński
Szkolenia produktowo-montażowe Blachy Pruszyński Firma Blachy Pruszyński cyklicznie organizuje specjalistyczne szkolenia dla dekarzy, a także sprzedawców ze składów materiałów budowlanych. ...

Czym kierować się przy wyborze i zakupie blachodachówki?

Na rynku jest duży wybór blachodachówek wielu producentów. Czym więc się kierować przy wyborze i zakupie balchodachówki? Jaką grubość powinna mieć blachodachówka?

polecane produkty i technologie

Ekrany dachowe oraz membrany wysokoparo­przepuszczalne firmy Marma

Marma Polskie Folie wprowadziła do sprzedaży MEMBRANY NAJNOWSZEJ GENERACJI. Są one wytwarzane na najnowocześniejszych liniach technologicznych. Poprzez wieloletnie prace badawczo-rozwojowe wraz z instytucjami naukowymi, doświadczenia produkcyjne oraz praktyczne firma wypracowała odpowiednie cechy wszystkich warstw, które tworzą membrany najlepsze do zastosowań dachowych.
Najbardziej znane marki
Systemy rynnowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".