Budujemy Dom

Gdzie rozmieścić wywietrzniki połaciowe i jak je zamontować?

Artykuł na: 2-3 minuty

Zamierzam pokryć dach gontem bitumicznym na deskowaniu. Przeczytałem o konieczności wentylacji dachu pod pokryciem za pomocą wywietrzników połaciowych. Gdzie je rozmieścić i jak zamontować?

Gdzie rozmieścić wywietrzniki połaciowe i jak je zamontować?

Odpowiedź eksperta: Prawidłowo ułożone pokrycie z gontu bitumicznego nad poddaszem użytkowym powinno składać się z następujących warstw:

  • folii paroprzepuszczalnej;
  • kontrłat dystansowych;
  • deskowania;
  • papy podkładowej;
  • gontów.

Między folią a deskowaniem musi być zapewniony przepływ powietrza, umożliwiający odprowadzenie zbierającej się pod pokryciem wilgoci. Aby tak było, konieczne jest utworzenie szczeliny wlotowej w okapie każdej połaci oraz zamontowanie wywietrzników w pobliżu kalenicy. Rozmieszczenie tych elementów zależy od geometrii dachu i przeszkód w przepływie powietrza pod pokryciem (szeroki komin, okno połaciowe).

Przyjmuje się, że jeden wywietrznik powinien przypadać na 20-30 m2 połaci. Jego montaż wymaga wycięcia otworu w deskowaniu o wymiarach dobranych do konkretnego modelu tego elementu. Trzeba to robić ostrożnie, np. wyrzynarką z dopasowaną długością brzeszczota, aby nie uszkodzić rozścielonej poniżej folii paroprzepuszczalnej.

Wywietrznik wkleja się w pokrycie z masy bitumicznej w taki sposób, że część z otworem umieszcza się na już ułożonym module a następny, od strony kalenicy, przykrywa się kolejnym odpowiednio przyciętym pasem pokrycia. Dodatkowo krawędzie wywietrznika pokrywa się uszczelniaczem dekarskim.

Redakcja BD
fot. Stema

aktualizacja: 2018-10-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowa dachówka marki CREATON: TITANIA FINESSE kasztanowa glazurowana
Nowa dachówka marki CREATON: TITANIA FINESSE kasztanowa glazurowana TITANIA - najpopularniejszy model ceramiczny z oferty marki CREATON debiutuje w kolorze kasztanowym z powierzchnią glazurowaną FINESSE.
Szkolenia produktowo-montażowe Blachy Pruszyński
Szkolenia produktowo-montażowe Blachy Pruszyński Firma Blachy Pruszyński cyklicznie organizuje specjalistyczne szkolenia dla dekarzy, a także sprzedawców ze składów materiałów budowlanych. ...
Wiązary Burkietowicz - ponad 120 lat produkcji wiązarów i więźb dachowych
Wiązary Burkietowicz - ponad 120 lat produkcji wiązarów i więźb dachowych Wiązary Burkietowicz chlubi się ponad 120-letnią tradycją i jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm produkujących ...

Czym kierować się przy wyborze i zakupie blachodachówki?

Na rynku jest duży wybór blachodachówek wielu producentów. Czym więc się kierować przy wyborze i zakupie balchodachówki? Jaką grubość powinna mieć blachodachówka?

polecane produkty i technologie

Gutta: tworzywa wokół domu

Kiedy już wybudujemy nasz wymarzony dom i zaczniemy w nim mieszkać, nadchodzi ten moment, gdy chcemy go upiększyć i zagospodarować teren wokół niego. Dziś służy temu wiele materiałów, a wśród nich tworzywa sztuczne.
Najbardziej znane marki
Systemy rynnowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".