Panel dachowy NA RĄBEK w ofercie Blachy Pruszyński

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Panel dachowy NA RĄBEK w ofercie Blachy Pruszyński

Firma Blachy Pruszyński posiada w swojej ofercie model paneli na rąbek stojący, który jest teraz dostępny w czterech rodzajach profilowania powierzchni - do klasycznej płaskiej, fali oraz trapezu dołączyła tzw. nanofala.

aktualizacja: 2020-06-17 09:36:40

Dawniej pasy płaskiej blachy łączono między sobą na rzemieślniczy rąbek stojący (felc). Ten sposób jest stosowany również obecnie, ale zamykanie połączeń wymaga od dekarzy wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie i doświadczenia. Dlatego też oprócz tradycyjnej formy, blacha płaska dostępna jest w nowoczesnym "wydaniu" - gotowych paneli, produkowanych na dowolną długość (do 7 m).

Mają one fabrycznie ukształtowane krawędzie, przypominające tradycyjny rąbek stojący. Jednak łączy się je na zatrzask – łatwo i szybko, bez konieczności zaginania blachy za pomocą specjalnych narzędzi lub urządzeń dekarskich. Krycie panelami jest też tańsze niż blach na rzemieślniczy rąbek, ponieważ nie wymagają one pełnego deskowania ani specjalnej membrany. Są one na tyle sztywne, że można je montować na ruszcie z kontrłat i łat.

Producent zadbał również o możliwość wypięcia panelu bez uszkodzeń zawsze wtedy, gdy zajdzie potrzeba jego demontażu. Dużym ułatwieniem dla ekip monterskich są gotowe otwory montażowe oraz odpowiednio przygotowane krawędzie ze ściętymi brzegami, służące do montażu paneli do listwy startowej.

Ze względów estetycznych inwestorzy wybierają zwykle blachy o gładkiej powierzchni. Wielu z nich jednak nie wie, że takie panele falują. Jest to typowe i naturalne dla blachy, ponieważ pod wpływem temperatury stale rozszerza się ona i kurczy.

Zastosowanie wzdłużnego profilowania na panelach ma za zadanie ograniczyć ewentualne pofalowanie powierzchni na skutek rozszerzalności termicznej materiału. Wytłaczana struktura zwiększa sztywność pokrycia, eliminuje falowanie i umożliwia zastosowanie paneli o maksymalnej długości. Wykonanie z nich pokrycia bez poziomych połączeń sprawi, że pokrycie stworzy na dachu estetyczny "rysunek".

Może cię zainteresować
Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jaka papa na deskowanie? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu?
Zobacz więcej Zwiń

Panel dachowy NA RĄBEK

Nowością jest zastosowanie profilowania w postaci nanofali, które poprawia sztywność panelu, przy czym wizualnie jest doskonałą alternatywą dla klasycznej płaskiej powierzchni - z większej odległości nanofala nie odznacza się prawie w ogóle na dachu i wygląda jak klasyczna blacha płaska. Ten rodzaj panelu jest dostępny tylko z podcięciami.

Warto zaznaczyć, że dla zredukowania hałasu, spowodowanego przez wiatr i opady, na konstrukcji (szczególnie stalowej) zaleca się pod pokryciem z paneli ułożenie maty wygłuszającej.

Główne zalety paneli na rąbek stojący:

4 rodzaje profilowania powierzchni - blacha płaska / mikrofala / nanofala / mikrotrapez 
• szerokość użytkowa 510 mm
• grubości 0,5 - 0,7 mm
• profilowanie "T" i "F" i nano minimalizujące efekt falowania powierzchni na skutek rozszerzalności termicznej
• opcja wykonania krawędzi ze ściętymi brzegami umożliwiająca montaż na listwie startowej
• zamki umożliwiające „wypięcie” panela bez uszkodzeń w przypadku konieczności demontażu

 

Firma powiązana:
Blachy Pruszyński

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!