Pokrycia dachowe: ceramiczne czy cementowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Pokrycia dachowe: ceramiczne czy cementowe?

Dla początkującego inwestora dach to pokrycie - ileż emocji wzbudza wybór materiału (dachówka, blacha, może gonty?) i koloru (szary, ceglasty?). Decyzja jest ważna, bo wpływa na wygląd całego budynku.

aktualizacja: 2019-05-07 10:23:20

Wybór pokrycia dachowego to przyjemne zadanie. Rozmaite materiały łatwo porównać, obejrzeć na dachu, wziąć do ręki w składzie budowlanym. Zawsze należy dobierać je do architektury budynku - jeśli chcemy dachówkę, na klasyczny domek możemy dać esówkę, na budynek nowoczesny dachówkę płaską. Trzeba pamiętać, że liczy się nie tylko uroda pokrycia - przede wszystkim ma być szczelne, trwałe, niepalne, łatwe w montażu. Zazwyczaj znaczenie ma też jego cena.

Ze względu na wagę, pokrycia dzieli się na lekkie i ciężkie. Ciężkie, czyli dachówki ceramiczne, cementowe, także strzecha i łupek, ważą kilkadziesiąt kg/m2. Masa lekkich - blach płaskich, blachodachówek, gontów bitumicznych, nie przekracza kilkunastu kg/m2.

Warto zauważyć, że choć zakładane przez projektanta obciążenie dachu śniegiem i wiatrem jest większe niż ciężar pokrycia, to więźba zaplanowana pod lekką blachę może okazać się niewystarczająca pod masywną dachówkę, dodatkowo obciążoną np. kolektorami słonecznymi. Zmiana pokrycia z lekkiego na ciężkie oznaczać będzie w tym wypadku konieczność pogrubienia krokwi czy zmniejszenie odległości między nimi, a do wprowadzania takich modyfikacji uprawniony jest wyłącznie konstruktor.

Dwa najpopularniejsze ciężkie materiały pokryciowe to dachówki cementowe i betonowe. Ciężka - wbrew pozorom - strzecha, niegdyś powszechnie wykorzystywana na biednej wsi, to w tej chwili kosztowna ekstrawagancja. Podobnie jak łupek, czyli płytki z kamienia.

Może cię zainteresować
Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jaka papa na deskowanie? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Co to jest drewno klejone? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować?
Zobacz więcej Zwiń
Właściwości materiałów pokryciowych
Właściwości materiałów pokryciowych

DACHÓWKI CERAMICZNE

To jeden z najdłużej stosowanych i najpopularniejszych materiałów pokryciowych. Bez problemu wytrzymają 100 lat. Podstawowym surowcem do ich produkcji jest glina. Żeby zwiększyć odporność na osadzanie się zanieczyszczeń i porosty, powierzchnię dachówek pokrywa się warstwą szlachetnej glinki (angobuje) bądź szkliwi (glazuruje). Dodatkowe powłoki zmieniają kolor i nadają połysk, lecz trzeba przestrzec, że szkliwo niekiedy pokrywa się siatką drobnych pęknięć, co nie jest uznawane przez producentów za wadę i nie uprawnia do dochodzenia roszczeń z tytułu gwarancji.

Kolor dachówek zależy od złoża, z którego pochodzi glina, domieszek oraz od temperatury i czasu wypalania. Pojedyncze elementy są małe i dobrze sprawdzają się przy kryciu dachów o skomplikowanych kształtach. Łatwo je wymienić. Wykonane z nich pokrycie waży do 90 kg/m2. Duża masa ma dobre strony - to pokrycie świetnie tłumi dźwięki, więc w domu nie słychać kropli deszczu, uderzających o dach.

Cena podstawowych dachówek ceramicznych, kiedyś uważanych za drogie, dziś zaczyna się koło 35-40 zł/m2 i w zasadzie nie odbiega od cen innych materiałów pokryciowych. Koszt dachu z ceramiki wyraźnie podnosi jednak użycie dachówek specjalnych - przyokapowych, końcowych itp. Za jedną taką płaci się nawet tyle, co za 10 zwykłych.

Dachówki ceramiczne i betonowe trudno odróżnić nawet z bliska, a co dopiero na dachu. Tu nowoczesne, płaskie dachówki w odcieniach szarości: betonowa (fot. z lewej: Monier Braas) i ceramiczna (fot. z prawej: Creaton Polska).

DACHÓWKA BETONOWA

Nazywana również cementową, upowszechniła się dopiero w drugiej połowie XX w. (ceramiczna jest znana od tysięcy lat). Obie układa się w ten sam sposób, mają też bardzo podobne wymiary, wagę i kształt. Betonowa jest niewiele tańsza od ceramicznej - kosztuje od około 35 zł/m2. Produkuje się ją z mieszaniny piasku, cementu i wody. Masa jest dodatkowo barwiona.

Dachówki cementowe pokrywa się farbą akrylową, najczęściej dwukrotnie. Uzyskana powierzchnia nie jest jednak tak trwała, jak angoba i glazura. Beton jest też wrażliwy na działanie kwasów, dlatego wykonanych z niego dachówek lepiej nie kłaść w regionach, gdzie padają kwaśne deszcze. Poza tym właściwości użytkowe obu pokryć są zbliżone, dach betonowy jest nieco mniej trwały od ceramicznego.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Oba rodzaje dachówki wykorzystuje się przeważnie na dachy o kącie nachylenia od 30 do 60°. W większości przypadków nie mocuje się ich trwale - spinkami dekarskimi przypina się jedynie elementy skrajne i okapowe, potem na połaci tylko co 5 czy 8, pozostałe zahacza się o łaty. Kryjąc dachy o większym kącie nachylenia (np. mansardowe), wszystkie trzeba mocować do łat spinkami lub gwoździami. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu montażu znajdują się w instrukcjach producentów.

Janusz Werner
fot. otwierająca: Wienerberger

Zdaniem naszych Czytelników

Gont bitumiczne mają wiele zalet. Trwałość dobrej papy modyfikowanej SBS a wygląd dachówki. Kolory, cieniowanie etc. Mamy pełne deskowanie, lekką konstrukcję dachową, szybki w miarę montaż i oczywiście trwałość pokrycia. Można znaleźć tez opinię, że takie pokrycie przy ...

Teraz są dostępne blachy, które z daleka przypominają nacięta tabliczkę czekolady. Taka kombinacja blachy płaskie, blachodachówki i blachy trapezowej. Jest w czym wybierać. Tutaj na forum doradza również Ekspert Blachy Pruszyński i "częstuje" nas zdjęciami nowych produktów ...

20 Nov 2020, 13:15

Przy wykończeniu mojego dachu korzystałem z blachy trapezowej. Lepsza inwestycja na lata. Myśle że też powinnaś sie zastanowić.

Gość Krzysztof

07 Nov 2020, 01:48

Witam.Ile za położenie dachówki ceramicznej,za m2? Czy cena 50zł nie jest za dużo?chodzi o samą dachówkę.Pozdrawiam.

Przede wszystkim trzeba wybierać świadomie. Dachówki glazurowane mogą się podobać lub nie, ale to że trudniej osadzają się na niej zanieczyszczenia pozostaje faktem. Dachówki cementowe są z zewnątrz malowane, co czyni ich powierzchnię znacznie gładszą niż w przypadku surowego betonu.

Gość Noting

24 Jul 2019, 07:13

Moim zdaniem ceramika to bardziej sensowne rozwiązanie, chociaż niekoniecznie w wersji glazurowanej - z uwagi na bardzo duży połysk, który mi się po prostu nie podoba. Są opcje, żeby to obejść, np. dachówkami z matowioną angobą. Beton jest materiałem naturalnie porowatym i nie ...

11 Jun 2019, 22:24

Chodzę i patrzę na dachy w moim mieście. Wszystkie pokryte ceramika z glazurą wyglądają po 10-15 latach jak nowe. Miasto na Śląsku , w zimie lepiej okien nie otwierać. Jak będzie z betonem ? Pewnie łażenie z karcherem po dachu co kilka lat, żeby to jakoś wyglądało.

Gość Olek

11 Jun 2019, 21:19

Obie technologie ciągle się rozwijają. Ceramika ma większą tradycję ale cementowe są bardziej przyjazne dla środowiska. Patrząc na cały proces produkcji to jednak u mnie cementowa wygrała. I ma jeszcze jedną zaletę. Cementowa dachówka jest po prostu równa. Z ceramikami bywa ...

Gość czolgista

02 Jun 2019, 22:21

Nie projektuje się domów o spadkach połaci dachu na poziomie 15 stopni. Inwestor musiałby się chyba na coś takiego uprzeć... Dachówka ceramiczna to zbyt drogie i piękne rozwiązanie, żeby nie było jej potem widać na dachu W moim przypadku jest wykonane pełne deskowanie pod ...

09 May 2019, 20:21

16 godzin temu, Gość macio napisał: Ja jeszcze dodam od siebie, że mam dachówkę ceramiczną montowaną na pokryciu o niskim spadzie (18 stopni). Nie ma z tym problemu przy dachówkach o dużym formacie. Przy pełnym deskowaniu można tę dachówkę kłaść nawet przy ...

Gość mhtyl

09 May 2019, 19:09

2 godziny temu, Gość macio napisał: Nie jest więc prawdą, że ceramiką kryje się dachy o spadach od 30 do 60 stopni. Po niekąt jest to prawda. Dlaczego? Nie dlatego że jest nieszczelna bo jak pisałeś przy małym spadku robi sie pełne deskowanie i problem ...

Gość macio

09 May 2019, 16:24

Ja jeszcze dodam od siebie, że mam dachówkę ceramiczną montowaną na pokryciu o niskim spadzie (18 stopni). Nie ma z tym problemu przy dachówkach o dużym formacie. Przy pełnym deskowaniu można tę dachówkę kłaść nawet przy kącie 15 st. Nie jest więc prawdą, że ceramiką kryje ...

22 Mar 2012, 18:29

Cytat Decydujaca może być też wytrzymałość więźby. Masa m2 dachówki cementowej to max 45 kg, ceramiczna może ważyć nawet 75 kg /1m2.. Ceramiczna też może ważyć i 40 kg /1m2Dachówka ceramiczna/ 40-75kg/m2Dachówka ...

Gość Łukasz

22 Mar 2012, 10:06

Decydujaca może być też wytrzymałość więźby. Masa m2 dachówki cementowej to max 45 kg, ceramiczna może ważyć nawet 75 kg /1m2..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!