Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Na co warto zwracać uwagę wybierając orynnowanie?

Rynny to jeden z tych elementów wyposażenia domu, któremu inwestorzy poświęcają zwykle niewiele uwagi. Niesłusznie, ponieważ dobrze wybrany i odpowiednio zainstalowany system odprowadzania wody z dachu nie tylko chroni elewację przed zalewaniem, ale także stanowi ozdobę budynku.

Na co warto zwracać uwagę wybierając orynnowanie?
Tagi: rynny

Choć orynnowanie nie zajmuje dominującej pozycji w ogólnych kosztach budowy domu, jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Oferta rynkowa jest bowiem bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem jakości, estetyki, jak i cen. Podpowiadamy, jakie parametry brać pod uwagę przy zakupie, aby rynny służyły nam przez wiele lat.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

Dobierając rynny, wielu inwestorów kieruje się przede wszystkim ich wyglądem. To oczywiście ważna cecha, ponieważ orynnowanie może być istotnym elementem dekoracyjnym elewacji. Z punktu widzenia trwałości istotniejszy jest jednak materiał, z jakiego zrobione są rynny. Uwagę należy też zwrócić na kolorystykę oraz na okres gwarancji. Jak już wspomniano, ceny kompletnych systemów rynnowych z niezbędnymi akcesoriami montażowymi są bardzo zróżnicowane, dlatego chcąc zaoszczędzić, powinniśmy dokładnie porównać ofertę różnych dostawców.

Materiał

Najchętniej wybierane są produkty ze stali i PVC. Rynny z miedzi, aluminium i blachy cynkowo-tytanowej są od nich znacznie droższe, dlatego – choć wyglądają efektownie – nie zyskały na polskim rynku dużej popularności.

Wyroby ze stali charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i osuwający się śnieg. Dobrze znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i niską temperaturę. Stosunkowo łatwo je naprawić, ponieważ pod wpływem uderzenia raczej się odkształcają, a nie pękają. Ich wadą jest podatność na korozję, szczególnie w miejscach, w których fabrycznie naniesione powłoki zostały uszkodzone. Poza tym są trudne w obróbce – ich zamocowanie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Rynna ze stali
Wyroby ze stali są odporne na uszkodzenia i silne nasłonecznienie. fot. Balex Metal

Łatwość montażu to z kolei jedna z największych zalet rynien z PVC. Wybierając je, nie będziemy też musieli się martwić korozją. Poza tym produkty te są niewrażliwe na drobne zarysowania – ewentualne rysy nie są widoczne dzięki barwieniu tworzywa w masie. Niestety, plastik jest podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz wrażliwy na promienie słoneczne – pod ich wpływem rynny mogą nawet zmieniać kolor, ponadto rozgrzany plastik bardzo się rozszerza, co trzeba uwzględnić przy montażu.

Kolorystyka

Rynny należy dobierać kolorystycznie do pokrycia dachowego, elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Zazwyczaj nie ma z tym problemu, ponieważ wiodący producenci oferują orynnowanie w szerokiej gamie barw. Najpopularniejsze kolory to brązowy, szary, czarny, biały i ceglasty. Bez problemu kupimy też wyroby czerwone czy zielone.

Rynny z PVC
Jedną z zalet rynien z PVC jest dostępność w szerokiej gamie kolorystycznej. fot. Gamrat

Okres gwarancji

Producenci wyrobów ze stali oferują je przeważnie z 30–35-letnią gwarancją. W przypadku rynien z PVC okres ten jest znacznie krótszy i wynosi zazwyczaj 10–15 lat. W warunkach gwarancji znajdziemy informację, że jej uznanie uzależnione jest od prawidłowego – zgodnego z instrukcją – montażu oraz systematycznego czyszczenia i konserwacji orynnowania.

Cena

Rozpiętość cenowa oferowanych w sprzedaży rynien jest bardzo duża. Największy wpływ na cenę ma materiał, z jakiego wykonana jest rynna, ale wiele zależy też od renomy producenta.

Kolor rynien dobiera się do pokrycia dachowego
Kolor rynien dobiera się do pokrycia dachowego. fot. Galeco

LICZBA, PRZEKRÓJ I ROZMIESZCZENIE

Gdy zdecydowaliśmy już, jaki model rynien wybrać, powinniśmy zaplanować ich liczbę, przekrój i rozmieszczenie. Chyba że wymieniamy rynny podczas remontu, a stary system prawidłowo odprowadzał wodę – wówczas możemy po prostu zamontować takie same elementy. Stosowne informacje zawarte są w projekcie architektonicznym domu, ale możemy też poradzić się w tej sprawie dekarza lub skorzystać z pomocy specjalisty z firmy oferującej rynny.

Jeżeli nasz dach nie jest duży i ma w miarę prosty kształt (np. bez lukarn), parametry te możemy obliczyć również samodzielnie. Umożliwiają to kalkulatory udostępniane przez producentów rynien. Potrzebne przekroje można też oszacować w oparciu o wskaźnik EPD (efektywna powierzchnia dachu, patrz rysunek poniżej):

EPD = (W + H/2) × L.

Wymiary niezbędne do obliczenia wskaźnika EPD
Wymiary niezbędne do obliczenia wskaźnika EPD

Jego wartość zależy od wielkości odwadnianej połaci dachu oraz kąta jego nachylenia – z bardziej stromego woda spływa szybciej i może łatwiej ulec spiętrzeniu w rynnach. Z kolei stopień spiętrzenia wody w lejach i rurach spustowych ma wpływ ich umiejscowienie. W przypadku dachów dwuspadowych o niewielkiej powierzchni, elementy te mocuje się najczęściej na końcach rynien. Aby lepiej wykorzystać ich przepustowość, można też zaplanować je pośrodku długości rynny. Inny wariantem, stosowanym na dachach czterospadowych oraz skomplikowanych wielopołaciowych, jest zainstalowanie rury spustowej za narożnikiem.

Elementy systemu rynnowego
Elementy systemu rynnowego

PRAWIDŁOWY MONTAŻ

Montaż orynnowania to zadanie dla fachowców. Warto jednak dopilnować, aby był on przeprowadzony zgodnie z instrukcją producenta rynien. Niektóre zasady dotyczące tych prac są jednak uniwersalne:

 • rynny układa się w temperaturze powyżej 5°C, ponieważ niższa utrudnia lutowanie i klejenie, a także wpływa na zwiększenie kruchości elementów z PVC;
 • montaż zaczyna się od ustalenia pozycji rur spustowych, a następnie wyznaczenia linii zamocowania haków rynnowych;
 • linia montażu powinna przebiegać z zachowaniem ok. 0,5% spadku w kierunku odpływu;
 • w przypadku rynien z metalu rynhaki należy rozstawić co 60 cm, elementy z PVC wymagają rozstawu co 40 cm. Rynhaki muszą być też zamocowane 10–15 cm od końca okapu, narożników, rury spustowej i łączników;
 • rynny powinny być wysunięte poza krawędź połaci dachowej przynajmniej w połowie;
 • połączenia odcinków nie mogą wypadać w miejscu uchwytów;
 • elementy dłuższe niż 20 m należy dzielić na krótsze odcinki za pomocą złączek dylatacyjnych, umożliwiających ich swobodne kurczenie się i wydłużanie;
 • po zamontowaniu rynien, zaślepek i lejów spustowych odpływ wypełnia się wodą, aby sprawdzić, czy nie powstają zastoiny. Dopiero potem przytwierdza się rury spustowe;
 • mocujące je do ścian domu obejmy powinny być zamontowane w odległości nie większej niż 1,8 m;
 • wylot rury spustowej musi się znajdować ok. 20 cm nad gruntem.
Odprowadzanie deszczówki
Planując orynnowanie trzeba ustalić, co zrobimy z deszczówką. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest odprowadzenie jej bezpośrednio na powierzchnię działki. Jednak gdy teren wokół domu jest utwardzony lub grunt jest nieprzepuszczalny, konieczne będzie kierowanie wody do rowu melioracyjnego, kanalizacji zbiorczej lub do studni chłonnej na posesji. fot. Ruukki

REGULARNA KONSERWACJA

Aby nie dochodziło do niekontrolowanych wycieków i z rynien nie wylewała się deszczówka, system odprowadzania wody powinien być przez cały czas drożny. Dlatego warto wyposażyć go w siatkę zabezpieczającą, chroniącą przed dostaniem się do rynien spadających liści i innych nieczystości. Jeżeli takiego zabezpieczenia nie ma, trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu odpływów. Najlepiej używać do tego miękkiej szczotki o długiej rękojeści lub specjalnych modeli do czyszczenia rynien. Odpływy można dodatkowo przemywać myjką ciśnieniową.

Na bieżąco trzeba też naprawiać wszystkie przecieki, które mogą skutkować zniszczeniem elewacji.

Nie każdy uszkodzony element musimy od razu wymieniać. Do uszczelniania mniejszych pęknięć przeznaczony jest specjalny silikon dekarski, odporny na promieniowanie UV i zmiany temperatury. Drobne uszkodzenia można też naprawić używając taśmy izolacyjnej.

Orynnowanie przez cały czas powinno być drożne
Orynnowanie przez cały czas powinno być drożne, dlatego należy je regularnie czyścić. fot. Galeco

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Galeco

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący Ruukki Polska jest producentem kompletnego systemu dachowego opartego na blachach łączonych na rąbek stojący Ruukki Classic.
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin Braas w swojej ofercie prezentuje szeroki wybór pokryć ceramicznych. Wykonane z gliny zachwycają klasycznym charakterem i naturalnym pięknem. ...
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze