Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Adaptacja poddasza tylko z architektem

Artykuł na: 6-9 minut
Adaptacja poddasza tylko z architektem

Adaptacja poddasza to sposób na powiększenie użytecznej przestrzeni w domu bez jego rozbudowy i w większości przypadków od rozbudowy znacznie tańszy. Jednak przystosowanie strychu na cele mieszkalne to złożone przedsięwzięcie, więc trzeba się za nie zabrać w sposób systematyczny i z dobrze obmyślonym planem.

Gdy potrzebujemy większej niż dotychczas powierzchni mieszkalnej, mamy do wyboru:

 • rozbudowę domu;
 • zmianę domu na większy;
 • adaptację strychu lub piwnicy.

Rozwiązanie pierwsze jest często niemożliwe ze względu na wielkość działki lub ograniczenia wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Drugie zaś wiąże się z szeregiem trudności finansowych i organizacyjnych. Adaptacja strychu (czasem też piwnicy) na pomieszczenia mieszkalne często jest więc najrozsądniejszy wyborem, bo w sprzyjających warunkach zakres prac może być stosunkowo niewielki, nie zmienia się też znacząco wygląd zewnętrzny budynku.

 

Jednak tej decyzji nie powinniśmy podejmować pochopnie, bo nieużytkowy strych też ma zalety:

 • jest przestrzenią gospodarczą, w której można przechowywać rzeczy używane rzadko lub sezonowo;
 • stanowi strefę buforową, ograniczającą nagrzewanie się i wychładzanie pomieszczeń na niższej kondygnacji;
 • umożliwia szybkie wykrycie i naprawę nieszczelności dachu;
 • stwarza bardzo dobre warunki wentylacji elementów więźby dachowej, co sprzyja jej trwałości.

Plan podziału

Adaptację poddasza powinniśmy rozpocząć od inwentaryzacji stanu istniejącego. To przede wszystkim pomiar przestrzeni pod dachem i sporządzenie szkiców w skali 1:100, a jeszcze lepiej 1:50. Niezbędne jest zaznaczenie wysokości pomieszczeń i lokalizacji takich elementów, jak słupy podtrzymujące więźbę – inaczej mówiąc wszystkiego, co utrudnia swobodny podział i zagospodarowanie przestrzeni.

 

Sprawdzenie stanu więźby oraz nośności stropu to zadanie dla fachowców i na to przyjdzie czas później. Na razie sporządzenie rysunków pomoże nam odpowiedzieć na pytanie czy w przestrzeni, którą dysponujemy w ogóle da się wygospodarować satysfakcjonujące nas, odpowiednio duże i ustawne pomieszczenia. Czy to ma być np. dodatkowy, tylko sporadycznie użytkowany, pokój dla gości, czy myślimy o drugim samodzielnym mieszkaniu?

Pierwszy krok w adaptacji poddasza to inwentaryzacja stanu istniejącego. Zacznijmy od sporządzenia planu strychu, zaznaczając jego wymiary i wszystkie elementy utrudniające przyszły podział
 
Większość miejsca pod dachem czterospadowym zajmują skosy, których nie można w pełni wykorzystać. Jak widać, kształt dachu jest nie mniej ważny niż, jego wysokość

W tym momencie może dojść do brutalnego zderzenia tego, co można uzyskać, z tym, co uzyskać byśmy chcieli. Możliwości adaptacji zależą głównie tego, jaki jest kształt i konstrukcja dachu, a nie powierzchnia poddasza mierzona po podłodze.

 

Wynika to głównie z faktu, że do pełnego wykorzystania nadaje się część pomieszczenia o wysokości przynajmniej 1,9 m (tzw. wysokość stania), a do ustawienia sprzętów i mebli przy ścianach potrzebna jest wysokość 1,2–1,5 m. Efektywnemu wykorzystaniu poddasza sprzyja:

 • prosty kształt dachu. Najlepsze są dachy dwuspadowe;
 • znaczny kąt nachylenia połaci (powyżej 30°), bo dzięki temu wysokość pomieszczenia szybko rośnie w miarę oddalania się od ściany;
 • wysoka ścianka kolankowa (ponad 1 m);
 • duża rozpiętość dachu (ponad 8 m);
 • brak słupów lub ścian nośnych.

Bardzo duże znaczenie ma też umiejscowienie schodów. Najlepiej, jeśli biegną w przybliżeniu równolegle do połaci dachu. Wówczas można wykorzystać przestrzeń o niewielkiej wysokości blisko okapu. Dobrze też, jeśli schody są blisko środka, a nie któregoś z krańców budynku. Dzięki temu możemy zaplanować wygodne wysokie pomieszczenia po obu stronach schodów, nie tracąc najcenniejszego miejsca pod kalenicą na komunikację.

Bardzo funkcjonalny podział poddasza na dwa duże pokoje oraz centralnie umieszczony hol i łazienkę. Oba pokoje są dobrze doświetlone oknami w ścianach szczytowych i mają znaczną powierzchnię o pełnej wysokości bez skosów

Wysokość pomieszczeń

Na poddaszach minimalna wymagana wysokość pomieszczeń mieszkalnych to 2,2 m. W pokojach ze skosami liczy się ją przy tym jako średnią wysokość, poczynając od 1,9 m. Dlaczego akurat od 1,9 m? Bo w myśl prawa części poniżej tej wysokości nie uznaje się za odpowiadającą przeznaczeniu pomieszczenia.

 

Oczywiście w praktyce nawet przestrzeń przy ścianie o wysokości 1 m da się wykorzystać, a 1,9 m to już "wysokość stania" – do takiej ściany można podejść, nie uderzając głową o sufit i można przy niej ustawić większość mebli. Dużo zależy też od spadku dachu, bo przy bardziej stromym, w miarę oddalania się od ściany szybko przybywa przestrzeni nad głową. Możliwości zagospodarowania części pomieszczeń o obniżonej wysokości pokazano na rysunkach.

Pod ścianką o odpowiedniej wysokości zmieszczą się: a) 0,7 m – sporadycznie używane przedmioty; b) 1 m – łóżko; c) 1,5 m – biurko, przy którym można swobodnie stanąć; d) 2 m – większość mebli

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Z tą inwentaryzacją zrobioną samodzielnie , to chyba najgłupsza porada jaką można było napisać. Po pierwsze pomiary i tak się nie będą zgadzać, a architekt będzie musiał zrobić to jeszcze raz. Przy okazji obejrzy więźbę ...

KamilaMarek

22 Sty 2016, 17:37

Zmienili PB - architekci wq...ni na maksa.

bajbaga

13 Paź 2015, 13:34

Architekt zły, architekt ma bardzo ostre kły. Najlepiej, najtaniej u Pana Wac'a. A prawo budowlane, oj tam może zmienią zanim zrobimy. Panie Wacu daj Pan namiar na siebie będziesz Pan monopolistą

Gość arch.

13 Paź 2015, 12:32

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Odzyskiwacz wody deszczowej BRYZA
Odzyskiwacz wody deszczowej BRYZA Odzyskiwacz wody deszczowej z PVC tworzący system rynnowy BRYZA, umożliwia efektywne odzyskiwanie deszczówki odprowadzonej z dachu.
Ruukki® Hyygge - nowoczesność w skandynawskim stylu
Ruukki® Hyygge - nowoczesność w skandynawskim stylu Firma Ruukki wprowadziła na rynek płaską blachodachówkę modułową Ruukki® Hyygge.
Nowe kolory betonowej dachówki Teviva Cisar w ofercie marki Braas
Nowe kolory betonowej dachówki Teviva Cisar w ofercie marki Braas Miłośników nowoczesnej, minimalistycznej architektury z pewnością ucieszą nowości w ofercie marki Braas. Już od maja 2018 r. płaska ...

O jedną rurę spustową w systemie rynnowym za mało

W trakcie użytkowania okazało się jedynie, że powinniśmy zgodzić się na zamontowanie siódmej rury spustowej przy wejściu do domu, jak zalecali wykonawcy. - mówią Elżbieta i Maciej, Członkowie Klubu Budujących Dom.

topowe produkty

Finnera® - blachodachówka idealna na każdy dach

Innowacyjny model stalowego pokrycia dachowego Finnera sprawi, że każdy dach będzie nie tylko piękny, lecz także wyjątkowo trwały i praktyczny. Nowatorskie wyprofilowanie przedniej krawędzi arkusza umożliwia uzyskanie zadziwiająco gładkiej powierzchni dachu bez widocznych połączeń.
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze