Jak montować podbitkę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak montować podbitkę?

Przymierzam się do samodzielnego wykonania podbitki pod okapami domu. Sądzę, że nie będzie to zbyt trudne, gdyż mój dach jest dwuspadowy, bez żadnych udziwnień. W jaki sposób należy montować taką podbitkę i jakich użyć do tego celu materiałów?

aktualizacja: 2019-10-04 11:09:22

Podbitkę wykonuje się najczęściej ze specjalnych paneli PVC dostępnych w kilku kolorach, gładkich lub o fakturze drewna. Są to profilowane elementy jednowarstwowe pełne lub perforowane. Otwory w panelach perforowanych umożliwiają wentylację przestrzeni pod pokryciem dachowym.

Szerokość krycia pojedynczego elementu wynosi najczęściej ok. 20 cm. Jako elementy uzupełniające produkowane są listwy brzegowe, kątowe oraz łączące. Na podsufitkę stosowane są również komorowe panele elewacyjne z PVC, sztywniejsze od poprzednich i nie wymagające tak gęstego zamocowania, ale droższe.

Wszystkie materiały z PVC są wrażliwe na zmiany temperatury (rozszerzają się i kurczą) dlatego nie można ich montować w sposób uniemożliwiający swobodnych ruchów termicznych, gdyż mogą się wtedy wypaczyć. Podbitkę można montować bezpośrednio do krokwi lub na dodatkowym ruszcie, prostopadle do ściany domu.

Konstrukcję nośną wykonuje się z łat drewnianych o przekroju 3x4 cm lub 4x5 cm dobrze wysuszonych i zaimpregnowanych preparatem grzybo- i owadobójczym. Podsufitka z paneli jednowarstwowych wymaga zamocowania w odstępach nie większych niż 30-40 cm, natomiast panele komorowe oraz deski można mocować co 60 cm.

Może cię zainteresować
Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Zasady poprawnego montażu okna dachowego BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jaka papa na deskowanie?
Zobacz więcej Zwiń

Przy montażu podbitki do krokwi listwy montażowe przybija się do nich prostopadle - tuż przy ścianie oraz przy desce okapowej. Jeśli odległość między nimi przekracza dopuszczalny rozstaw zamocowania dla wybranego rodzaju pokrycia, konieczne będzie przybicie dodatkowej łaty w środku rozpiętości okapu. Ruszt montażowy pod podbitkę montowaną prostopadle do ściany wymaga zamocowania łaty montażowej do muru.

W domach ocieplanych metodą lekką mokrą zamocowanie tej łaty wymaga użycia długich kołków rozporowych do tzw. szybkiego montażu, które zagłębią się co najmniej 5 cm w warstwie nośnej ściany. Można również podwiesić łaty montażowe do krokwi i połączyć je poprzeczkami z łatą przy okapie. Konstrukcja taka jest szczególnie korzystna, jeśli dom ocieplono grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej, a okapy są szerokie, wymagające zamocowania dodatkowej łaty montażowej w środku rozpiętości.

W miejscach załamania połaci dachowej, w narożnikach konieczne jest zamontowanie dodatkowych elementów rusztu montażowego umożliwiających połączenie i stabilne zamocowanie podbitki. Ruszt po zamontowaniu musi zapewniać uzyskanie równej płaszczyzny pokrycia, a ewentualnej korekty położenia łat montażowych dokonuje się za pomocą podkładek wkładanych pod nimi.

Sam montaż podbitki z paneli PVC rozpoczynamy od przybicia listew brzegowych wzdłuż łat montażowych w odstępach nie większych niż 40 cm. Panele przycięte na odpowiednią długość umieszcza się kolejno w wycięciach listew brzegowych i przybija do łat. W narożach i innych miejscach łączenia mocujemy listwy łączące lub kątowe.

Panele perforowane powinny być montowane w odstępach ok. 1 m oraz w pobliżu narożników. W podobny sposób montuje się również panele komorowe (elewacyjne). Podbitkę drewnianą przybija się pojedynczymi gwoździami do łat montażowych w środku ich szerokości. Estetyczne wykończenie krawędzi przy ścianie i desce okapowej wymaga przybicia listew kątowych lub o przekroju ćwierćwałka. 

Redakcja BD
fot. Galeco

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!