Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Jak wykonać lukarnę? Instrukcja krok po kroku

Aby zapewnić na poddaszu więcej przestrzeni i światła, zamiast zamontowania okien dachowych czy wykonania tradycyjnej lukarny, można zastosować gotowy zestaw konstrukcyjny. Wchodzące w jego skład elementy doskonale do siebie pasują, co pozwala na szczelny i szybki montaż.

Jak wykonać lukarnę? Instrukcja krok po kroku

Montaż lukarny - krok 1.

Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować otwór w konstrukcji dachu, zgodnie z projektem, zależnie od ilości okien w zestawie
Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować otwór w konstrukcji dachu, zgodnie z projektem, zależnie od ilości okien w zestawie. Minimalna szerokość otworu to 1,68 m, zaś maksymalna możliwa do uzyskania to 2,48 m.

Montaż lukarny - krok 2.

W zestawie znajdują się belki wykonane z sosny laminowanej
Belki należy zamontować w górnej i dolnej części przygotowanego wcześniej otworu – zgodnie z instrukcją producenta
W zestawie znajdują się belki wykonane z sosny laminowanej. Przygotowane są pod wymiar, dzięki czemu idealnie pasują do konstrukcji. Należy je zamontować w górnej i dolnej części przygotowanego wcześniej otworu – zgodnie z instrukcją producenta.

Montaż lukarny - krok 3.

Montaż prefabrykowanych bocznych elementów konstrukcji
Kolejnym krokiem jest montaż prefabrykowanych bocznych elementów konstrukcji. Wykonane są z płyty OSB z warstwą izolacji termicznej.

Montaż lukarny - krok 4.

W wyznaczonym miejscu należy zamontować drewnianą belkę środkową
W wyznaczonym miejscu należy zamontować drewnianą belkę środkową.

Montaż lukarny - krok 5.

Montaż ramy wykonanej ze spienionego polietylenu, która idealnie przylega do okna, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej
Następnym elementem zestawu jest rama wykonana ze spienionego polietylenu, która idealnie przylega do okna, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej. Na jej obwodzie znajdują się kątowniki, umożliwiające precyzyjne dokręcenie elementu do łat montażowych.

Montaż lukarny - krok 6.

Wstawienie ościeżnic okien
Po zamontowaniu ramy przystępujemy do wstawienia ościeżnic okien. Na tym etapie trzeba sprawdzić ustawienie szczelin pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą, zgodnie z instrukcją montażu.

Montaż lukarny - krok 7.

Wokół okien przytwierdzamy izolację przeciwwilgociową
Następnie wokół okien przytwierdzamy izolację przeciwwilgociową, która zapewnia szczelne połączenie z izolacją przeciwwilgociową dachu. Dzięki harmonijkowej konstrukcji, montuje się ją na łatach w prosty i szybki sposób.

Montaż lukarny - krok 8.

Łatwy i szczelny montaż zapewnia także butylowa warstwa klejąca, która umożliwia przymocowanie izolacji do ościeżnicy okna
Łatwy i szczelny montaż zapewnia także butylowa warstwa klejąca, która umożliwia przymocowanie izolacji do ościeżnicy okna.

Montaż lukarny - krok 9.

Montaż systemu oblachowań i kołnierzy uszczelniających
Kolejny krok to montaż systemu oblachowań i kołnierzy uszczelniających. Kołnierz, wykonany z lakierowanego aluminium, zapewnia bezpieczne odprowadzenie wody lub śniegu poza obrys okna.

Montaż lukarny - krok 10.

Montaż środkowej rynny poprzecznej, która zapewni odprowadzenie wody spomiędzy górnej i dolnej linii okien. Po zamontowaniu całości trzeba uzupełnić materiał pokryciowy dachu wokół lukarny
W kolejnym etapie należy zamontować środkową rynnę poprzeczną, która zapewni odprowadzenie wody spomiędzy górnej i dolnej linii okien. Po zamontowaniu całości trzeba uzupełnić materiał pokryciowy dachu wokół lukarny.

Montaż lukarny - krok 11.

Umieszczenie skrzydeł okien w lukarnie
Umieszczenie skrzydeł okien w lukarnie
We wcześniej zamontowanych ościeżnicach umieszcza się skrzydła okien.

Montaż lukarny - krok 12.

Gotowa lukarna
Ostatnim krokiem jest zamocowanie od wewnątrz izolacji przeciwwilgociowej i wykończenie ościeża wg uznania. Lukarna jest gotowa.

Redakcja BD
fot. Velux

aktualizacja: 2017-06-08

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący
Nowoczesne blachy Ruukki na rąbek stojący Ruukki Polska jest producentem kompletnego systemu dachowego opartego na blachach łączonych na rąbek stojący Ruukki Classic.
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin
Klasyka na dachu - dachówka ceramiczna Rubin Braas w swojej ofercie prezentuje szeroki wybór pokryć ceramicznych. Wykonane z gliny zachwycają klasycznym charakterem i naturalnym pięknem. ...
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze