Budujemy Dom

Jak wykonać lukarnę? Instrukcja krok po kroku

Artykuł na: 4-5 minut

Aby zapewnić na poddaszu więcej przestrzeni i światła, zamiast zamontowania okien dachowych czy wykonania tradycyjnej lukarny, można zastosować gotowy zestaw konstrukcyjny. Wchodzące w jego skład elementy doskonale do siebie pasują, co pozwala na szczelny i szybki montaż.

Jak wykonać lukarnę? Instrukcja krok po kroku

Montaż lukarny - krok 1.

Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować otwór w konstrukcji dachu, zgodnie z projektem, zależnie od ilości okien w zestawie
Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować otwór w konstrukcji dachu, zgodnie z projektem, zależnie od ilości okien w zestawie. Minimalna szerokość otworu to 1,68 m, zaś maksymalna możliwa do uzyskania to 2,48 m.

Montaż lukarny - krok 2.

W zestawie znajdują się belki wykonane z sosny laminowanej
Belki należy zamontować w górnej i dolnej części przygotowanego wcześniej otworu – zgodnie z instrukcją producenta
W zestawie znajdują się belki wykonane z sosny laminowanej. Przygotowane są pod wymiar, dzięki czemu idealnie pasują do konstrukcji. Należy je zamontować w górnej i dolnej części przygotowanego wcześniej otworu – zgodnie z instrukcją producenta.

Montaż lukarny - krok 3.

Montaż prefabrykowanych bocznych elementów konstrukcji
Kolejnym krokiem jest montaż prefabrykowanych bocznych elementów konstrukcji. Wykonane są z płyty OSB z warstwą izolacji termicznej.

Montaż lukarny - krok 4.

W wyznaczonym miejscu należy zamontować drewnianą belkę środkową
W wyznaczonym miejscu należy zamontować drewnianą belkę środkową.

Montaż lukarny - krok 5.

Montaż ramy wykonanej ze spienionego polietylenu, która idealnie przylega do okna, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej
Następnym elementem zestawu jest rama wykonana ze spienionego polietylenu, która idealnie przylega do okna, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej. Na jej obwodzie znajdują się kątowniki, umożliwiające precyzyjne dokręcenie elementu do łat montażowych.

Montaż lukarny - krok 6.

Wstawienie ościeżnic okien
Po zamontowaniu ramy przystępujemy do wstawienia ościeżnic okien. Na tym etapie trzeba sprawdzić ustawienie szczelin pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą, zgodnie z instrukcją montażu.

Montaż lukarny - krok 7.

Wokół okien przytwierdzamy izolację przeciwwilgociową
Następnie wokół okien przytwierdzamy izolację przeciwwilgociową, która zapewnia szczelne połączenie z izolacją przeciwwilgociową dachu. Dzięki harmonijkowej konstrukcji, montuje się ją na łatach w prosty i szybki sposób.

Montaż lukarny - krok 8.

Łatwy i szczelny montaż zapewnia także butylowa warstwa klejąca, która umożliwia przymocowanie izolacji do ościeżnicy okna
Łatwy i szczelny montaż zapewnia także butylowa warstwa klejąca, która umożliwia przymocowanie izolacji do ościeżnicy okna.

Montaż lukarny - krok 9.

Montaż systemu oblachowań i kołnierzy uszczelniających
Kolejny krok to montaż systemu oblachowań i kołnierzy uszczelniających. Kołnierz, wykonany z lakierowanego aluminium, zapewnia bezpieczne odprowadzenie wody lub śniegu poza obrys okna.

Montaż lukarny - krok 10.

Montaż środkowej rynny poprzecznej, która zapewni odprowadzenie wody spomiędzy górnej i dolnej linii okien. Po zamontowaniu całości trzeba uzupełnić materiał pokryciowy dachu wokół lukarny
W kolejnym etapie należy zamontować środkową rynnę poprzeczną, która zapewni odprowadzenie wody spomiędzy górnej i dolnej linii okien. Po zamontowaniu całości trzeba uzupełnić materiał pokryciowy dachu wokół lukarny.

Montaż lukarny - krok 11.

Umieszczenie skrzydeł okien w lukarnie
Umieszczenie skrzydeł okien w lukarnie
We wcześniej zamontowanych ościeżnicach umieszcza się skrzydła okien.

Montaż lukarny - krok 12.

Gotowa lukarna
Ostatnim krokiem jest zamocowanie od wewnątrz izolacji przeciwwilgociowej i wykończenie ościeża wg uznania. Lukarna jest gotowa.

Redakcja BD
fot. Velux

aktualizacja: 2018-11-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Naprawdę tak trudno w artykule podać cenę i model?

Gość Marek

23 Kwi 2018, 14:28

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowa dachówka marki CREATON: TITANIA FINESSE kasztanowa glazurowana
Nowa dachówka marki CREATON: TITANIA FINESSE kasztanowa glazurowana TITANIA - najpopularniejszy model ceramiczny z oferty marki CREATON debiutuje w kolorze kasztanowym z powierzchnią glazurowaną FINESSE.
Szkolenia produktowo-montażowe Blachy Pruszyński
Szkolenia produktowo-montażowe Blachy Pruszyński Firma Blachy Pruszyński cyklicznie organizuje specjalistyczne szkolenia dla dekarzy, a także sprzedawców ze składów materiałów budowlanych. ...
Wiązary Burkietowicz - ponad 120 lat produkcji wiązarów i więźb dachowych
Wiązary Burkietowicz - ponad 120 lat produkcji wiązarów i więźb dachowych Wiązary Burkietowicz chlubi się ponad 120-letnią tradycją i jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm produkujących ...

Konserwacja dachu stalowego

Jak należy czyścić i konserwować stalowy dach?

polecane produkty i technologie

Ekrany dachowe oraz membrany wysokoparo­przepuszczalne firmy Marma

Marma Polskie Folie wprowadziła do sprzedaży MEMBRANY NAJNOWSZEJ GENERACJI. Są one wytwarzane na najnowocześniejszych liniach technologicznych. Poprzez wieloletnie prace badawczo-rozwojowe wraz z instytucjami naukowymi, doświadczenia produkcyjne oraz praktyczne firma wypracowała odpowiednie cechy wszystkich warstw, które tworzą membrany najlepsze do zastosowań dachowych.
Najbardziej znane marki
Systemy rynnowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".