Budujemy Dom

Charakterystyka podkładu dachowego w formie deskowania i ołacenia

Artykuł na: 2-3 minuty

Ważnym, choć niewidocznym elementem dachu jest podkład dachowy - deskowanie lub ołacenie mocowane do konstrukcji dachu. To na nim opiera się pokrycie dachowe.

Charakterystyka podkładu dachowego w formie deskowania i ołacenia

PODKŁAD DACHOWY W FORMIE DESKOWANIA

Podkład dachowy w formie deskowania - schemat

Deskowanie można wykonać z desek o szerokości do 15 cm i grubości 2-2,5 cm lub z płyt drewnopochodnych (OSB, mfp, sklejka) o podwyższonej odporności na wilgoć. Przytwierdza się je do krokwi dachowych tak, aby łączenia kolejnych rzędów wypadały na różnych krokwiach.

Niezbędnym elementem mocowanym do deskowania jest trwały materiał hydroizolacyjny - papa bądź folia dachowa. Deskowanie stanowi podkład pod gonty bitumiczne, papę i blachy płaskie.

PODKŁAD DACHOWY W FORMIE OŁACENIA

Podkład dachowy w formie ołacenia - schemat

Ołacenie to ruszt wykonany z drewnianych kontrłat przytwierdzanych równolegle do krokwi, oraz łat, przybijanych prostopadle do nich. Listwy powinny mieć wysokość 25-40 mm i szerokość 38-60 mm i być rozstawione w przedziale 30-40 cm. Parametry te należy dostosować do rodzaju pokrycia, obciążeń zewnętrznych dachu, kąta jego nachylenia i rozstawu krokwi.

W tym wariancie również potrzebna jest folia - najlepiej paroprzepuszczalna membrana, którą układa się na krokwiach przed przybiciem kontrłat. Ołacenie wykonuje się w przypadku krycia dachu blachodachówką i dachówkami.

Ekran dachowy
Folie i membrany dachowe chronią konstrukcję dachu i izolację przed ewentualnymi przeciekami. Jednocześnie stanowią zabezpieczenie przed skroplinami powstającymi pod pokryciem. (fot. Marma)

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: T. Rybarczyk

aktualizacja: 2018-04-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Łaty i kontrłaty na rysunku podpisane odwrotnie, chociaż niżej już opisane poprawnie. Pozdrawiam.

Gość Adam

08 Sty 2019, 13:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szkolenia produktowo-montażowe Blachy Pruszyński
Szkolenia produktowo-montażowe Blachy Pruszyński Firma Blachy Pruszyński cyklicznie organizuje specjalistyczne szkolenia dla dekarzy, a także sprzedawców ze składów materiałów budowlanych. ...
Wiązary Burkietowicz - ponad 120 lat produkcji wiązarów i więźb dachowych
Wiązary Burkietowicz - ponad 120 lat produkcji wiązarów i więźb dachowych Wiązary Burkietowicz chlubi się ponad 120-letnią tradycją i jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm produkujących ...
Blachy Pruszyński Kreatorem Budownictwa Roku 2018
Blachy Pruszyński Kreatorem Budownictwa Roku 2018 Firma Blachy Pruszyński została jednym z tegorocznych laureatów podczas gali Kreator Budownictwa Roku 2018. Uroczystość odbyła się 22 ...

Konserwacja dachu stalowego

Jak należy czyścić i konserwować stalowy dach?

polecane produkty i technologie

Gonty bitumiczne KATEPAL - efektywne i efektowne pokrycia dachowe

Jakie oczekiwania wobec pokrycia dachowego mają właściciele nieruchomości? Z pewnością ma być ono zwieńczeniem dzieła, jakim jest budowa domu. Dach musi być estetyczny i nadawać budynkowi indywidualny rys. Nie mniej istotne są walory użytkowe dachów, które pełnią przecież bardzo ważną funkcję, jaką jest ochrona budynku przed wpływem czynników atmosferycznych.
Najbardziej znane marki
Systemy rynnowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".