Budujemy Dom

Domofony i wideofony

Artykuł na: 6-9 minut

Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek. Teraz każdy wyposaża dom w domofon lub wideofon: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć.

Domofony i wideofony 
 (fot. Rupp Ceramika)

Dzwonek przy furtce informuje o przybyciu gościa, ale zmusza do wyjścia z domu i otwarcia furtki kluczem. Domofon nie tylko umożliwia zdalne otworzenie furtki, ale również rozmowę z przybyszem. A przez wideofon można nie tylko porozmawiać z gościem, ale zobaczyć kto przed furtką stoi.

Zamiast dzwonka

Budowa i działanie domofonu nie jest skomplikowane. Najprostsze rozwiązania działają w systemie naprzemiennym, zwanym simplex: gdy mówi osoba stojąca przy bramie, nie słychać osoby będącej w domu. System duplex umożliwia natomiast prowadzenie rozmowy jednocześnie.

Instalacja domofonowa to dwa urządzenia – unifon i bramofon – połączone kablem lub bezprzewodowo.

Domofon  Wideofon  Podstawowym zabezpieczeniem domu jest domofon lub wideofon zamontowany przy wejściu na teren posesji (fot. GDE Polska


Unifon – to słuchawka montowana w domu; można również kupić unifon głośnomówiący, bez słuchawki. Furtka lub drzwi wejściowe wyposażone w zamek elektromagnetyczny otworzą się po naciśnięciu przycisku w unifonie. Kilka unifonów można wykorzystać do łączności wewnętrznej – między pokojami czy kondygnacjami domu, gdy w jednym domu mieszkają np. dwie rodziny – niezbędny jest wówczas aparat z dodatkowymi przyciskami wywołania. Unifon warto też zamontować na każdej kondygnacji, by na odgłos dzwonka nie biegać po schodach: z każdego z nich będzie wówczas możliwe otwieranie drzwi wejściowych. Wskazane jest umieszczać unifony blisko okien, by ułatwić sobie sprawdzanie, kto stoi przed furtką.

 Unifon Unifon to słuchawka przez którą rozmawia się z osobą stojącą przed furtką (fot. Cyfral)


Bramofonto głośnik, mikrofon i dzwonek umieszczone w tzw. kasecie zewnętrznej, zamontowanej na- lub podtynkowo na słupku przy furtce lub bramie. Bramofony wykonuje się najczęściej z blachy. Obudowy stalowe (nawet te zabezpieczone powłoką galwaniczną i lakierem) szybko zaczynają korodować, dlatego lepiej zdecydować się na bramofon nierdzewny – aluminiowy lub mosiężny i ochronić urządzenie niewielkim daszkiem przed deszczem i śniegiem. Niektóre bramofony mogą być połączone ze skrzynką na listy. Panel bramofonu może być podświetlony diodą pod przyciskiem wywołania.

Bramofon wykonany z aluminium jest odporny na zniszczenia i nie rdzewieje (fot. Fermax)  Bramofon wykonany z aluminium

 

Trzy systemy do wyboru

Wybierając domofon mamy do wyboru trzy systemy sterowania: najprostszy – analogowy, bardziej skomplikowany – cyfrowy oraz trzeci – analogowo-cyfrowy.

  • Analogowy. Każdy unifon połączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. System analogowy idealnie sprawdza się w domach jednorodzinnych ze względu na niewielką liczbę urządzeń: przeważnie jeden bramofon i jeden lub dwa unifony. Im ich więcej, tym gorsza byłaby jakość połączeń, dlatego w domu, w którym potrzeba wielu urządzeń (bo na przykład mieszka w nim kilka rodzin) lepiej sprawdzają się systemy cyfrowe.

  • Cyfrowy. Składa się z centralki cyfrowej i unifonów wyposażonych w dekodery. Centrala ma numeryczną klawiaturę, na której wybija się odpowiedni numer lub kod dostępu, żeby otworzyły się drzwi lub furtka. W takich domofonach można regulować czas otwarcia zamka, długość dzwonienia lub rozmowy. Konstrukcja unifonów w systemie cyfrowym sprawia, że nawet gdy słuchawka jest źle odłożona, urządzenie działa prawidłowo, co nie jest możliwe w części systemów analogowych. Liczba przewodów w takim systemie jest niezależna od tego, jak wiele osób korzysta z urządzenia; on sam może być połączony z systemem ochrony budynku.

  • Analogowo-cyfrowy. Jest kombinacją dwóch systemów, w którym analogowe unifony łączone są z cyfrowym bramofonem. Drzwi otwiera się kodem lub kartą kodową.
 Głębokość prowadzenia kabla w gruncie - schemat Głębokość prowadzenia kabla w gruncie zależy do tego czy nawierzchnia jest utwardzona, czy nie


Najprostsze domofony przewodowe można kupić już za 200-300 zł. Instalację wewnętrzną ukrywa się natynkowo, w bruzdach pod tynkiem lub w listwach podłogowych. Ważne jest by instalacja domofonowa była prowadzona jako oddzielna i zamontowana w osobnej puszce. Przewody zewnętrzne układa się w gruncie na głębokości 20-80 cm, dlatego warto pomyśleć o tym przed zagospodarowaniem ogroduprzed domem.

Domofony bez kabla

Montaż domofonów przewodowych nie jest skomplikowany, ale wymaga żmudnej pracy związanej z prowadzeniem kabli w ziemi i ścianach. Alternatywą dla nich są domofony sterowane drogą radiową. Taki domofon umożliwia otwieranie furtki z dowolnego miejsca domu: wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk w pilocie, a on drogą radiową uruchomi zamek elektromagnetyczny. Rozwiązanie takie ma jednak ważny minus: jest dużo droższe (nawet dwukrotnie) od domofonu tradycyjnego, a ponadto sygnał radiowy może zostać „przejęty” przez potencjalnych włamywaczy.

Bezprzewodowy domofon nie wymaga ani okablowania, ani zasilania. Może mieć zasięg do 400 m w terenie otwartym i działać na własnym zasilaniu bateryjnym nawet 4 lata (fot. Aksonet)  Bezprzewodowy domofon

 

A może bramotelefon?

Alternatywą zarówno dla systemu przewodowego, jak i radiowego jest bramotelefon. W urządzeniu takim wykorzystuje się istniejące w domu przewody telekomunikacyjne, a jako unifon służy telefon. Jak każda nowinka techniczna, takie rozwiązanie nie jest tanie i głównie z tego powodu – mało popularne. Do kasety rozmównej montowanej przy furtce, trzeba bowiem dokupić centralę telefoniczną, która kosztuje min. 500 zł.

Okiem kamery

Nie z każdego domu dobrze widać furtkę. Czasem jest na to za daleko lub zasłania ją żywopłot: wtedy naszymi oczami może być kamera zamontowana w wideofonie. Jest to miniaturowe urządzenie o dużym kącie widzenia, które w dodatku „widzi” również w nocy dzięki podświetlaniu stojącego przed furtką przybysza wiązką promieni podczerwonych. System można wyposażyć dodatkowo w szerokokątny obiektyw poszerzający pole widzenia. W domu zainstalowany jest miniaturowy – najczęściej czarno-biały – monitor.

Wideodomofon można rozbudować o dodatkowe unifony, będzie wówczas pełnił również funkcję interkomu
Wideodomofon można rozbudować o dodatkowe unifony, będzie wówczas pełnił również funkcję interkomu
Wideodomofon można rozbudować o dodatkowe unifony, będzie wówczas pełnił również funkcję interkomu 
 (fot. GDE Polska)  (fot. Genway)  (fot. Fermax)
Wideodomofon można rozbudować o dodatkowe unifony, będzie wówczas pełnił również funkcję interkomu

W wideodomofonach stosuje się również kamery kolorowe z ciekłokrystalicznymi monitorami. Niestety, jakość obrazu jest wtedy daleka od doskonałości (niska rozdzielczość), a gość musi być dodatkowo oświetlony. Kamera włącza się po wciśnięciu przycisku na bramofonie. W niektórych modelach można ją uruchomić, wciskając przycisk przy unifonie.

 Niektóre wideofony umożliwiają obserwację ogrodu bez dodatkowego oświetlenia nocą

Niektóre wideofony, w których zamontowane są kamery, wyposażone są w diody podczerwieni umożliwiające obserwację ogrodu bez dodatkowego oświetlenia również w nocy (fot. Rupp Ceramika)

Wideodomofon może również rejestrować obrazy. Gdy nie ma nikogo w domu, a kamera zostanie przez jakiegoś przybysza uruchomiona przyciskiem przy furtce, przekaże ona jego zarejestrowany obraz do pamięci – wraz z datą i godziną wizyty, co można potem odtworzyć. Jest to przydatne, jeśli domownicy często przebywają poza domem. Po włączeniu odpowiedniej funkcji w unifonie kamera będzie rejestrowała obraz automatycznie, zapamiętując go w określonych odstępach czasu – będzie to więc rodzaj monitoringu.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2018-10-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel Decyzja o rozbudowie systemu alarmowego często zapada przy okazji planowania dobudówki, garażu lub zagospodarowania niewykorzystywanej kondygnacji, ...
polecane produkty i technologie

CLASSE 300X13E: wideodomofon SMART

Nowością w ofercie firmy Legrand jest CLASSE 300X13E - innowacyjny aparat do stosowania w 2-przewodowym systemie wideodomofonowym Bticino. Zintegrowana technologia Wi-Fi umożliwia nawiązanie łączności pomiędzy wideodomofonem i smartfonem, a dzięki dedykowanej aplikacji można w intuicyjny sposób obsługiwać funkcje wideodomofonowe ze smartfona (z systemem Android lub iOS).

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".