Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Instalacje inteligentne - doświadczenia użytkowników (Marek)

Wyjeżdżając na wakacje, będziemy ustawiali tryb pracy systemu "urlop". A co to oznacza w praktyce?

Parametry domu: dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użytkowa ok. 170 m2: siedem pokoi, kuchnia, dwie łazienki, spiżarka, jadalnia, kotłownia, garderoby, pomieszczenie gospodarcze i garaż.

Charakterystyka instalacji: system oparty jest na sterownikach programowalnych firmy WAGO serii 850. Użytkowany jest od grudnia 2009. Wyposażony jest w trzy sterowniki programowalne zainstalowane w trzech rozdzielniach. Z systemem komunikuję się za pomocą włączników ściennych lub wizualizacji na komputerze oraz przez stronę internetową. Obecną system steruje oświetleniem, roletami zewnętrznymi i wentylacją mechaniczną. Wyposażony jest również w sygnalizację zamknięcia drzwi wejściowych.

Planuję rozszerzyć system o dodatkowe funkcje: sterowania ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu osobno, automatycznym podlewaniem ogrodu, otwieraniem bramy garażowej przez Internet oraz wysyłaniem na adres mailowy informacji o zapełnieniu szamba. Docelowo system będzie sterował pracą wszystkich systemów oraz instalacji.

Na przykład wyjeżdżając na wakacje, będziemy ustawiali tryb pracy systemu „urlop” i automatycznie włączy się symulacja obecności, wyłączy się wentylacja, główny zawór wody zostanie zamknięty, nieużywane obwody elektryczne zostaną wyłączone, w sezonie grzewczym temperatura domu zostanie obniżona, alarm zostanie aktywowany. A po podaniu informacji o dacie i godzinie powrotu z urlopu (np. przez Internet), system odpowiednio wcześniej zwiększy temperaturę kotła, aby ogrzać dom, włączy bojler, aby nagrzać wodę oraz wentylację, aby było w domu świeże powietrze.

Przygotowanie miejsca na montaż rozdzielnicy na parterzeZwoje przewodów prowadzące na piętro
Przygotowanie miejsca na montaż rozdzielnicy na parterzeZwoje przewodów prowadzące na piętro

Decyzja: Już podczas powstawania pomysłu o budowie domu wiedzieliśmy że musi to być dom wyposażony w instalację inteligentną. Pozostał tylko wybór konkretnej instalacji. Każdy system składa się ze sprzętu oraz oprogramowania. Szukałem systemu, który oferowałby stabilną platformę sprzętową z dużymi możliwościami indywidualnego programowania.

Po odrzuceniu kilku mało znanych systemów, do wyboru zostały tylko duże, na czele. Nie chciałem przeznaczyć dużego budżetu na system inteligentny, dlatego zdecydowałem się na system WAGO. Uważam, że ma on wszystkie cechy, których szukałem.

Jedna z trzech rozdzielnicWłączniki do sterowania
Jedna z trzech rozdzielnicWłączniki do sterowania

Porady i przestrogi:

 • Bardzo dużo czasu podczas budowy poświęciliśmy z żoną na umeblowanie każdego pomieszczenia już na etapie projektu domu. Wiedząc, jak będą wyglądały poszczególne pomieszczenia, mogłem zaprojektować rozmieszczenie gniazd, włączników i rozdzielnic.

 • Często korzystamy z możliwości zdalnego włączania światła lub zasunięcia rolet przez Internet.

 • Bardzo wygodne są wielofunkcyjne włączniki przy łóżku, dzięki którym możemy np. sprawdzić, czy drzwi wejściowe są zamknięte, ustawić rolety w sypialni, zmienić intensywność pracy rekuperatora i wyłączyć oświetlenie na parterze.

 • Obecnie zastosowałbym jednak dwie większe rozdzielnice zamiast trzech, obniżyłoby to znacznie koszt systemu.

 • Warto zwrócić uwagę na to, czy dostawca systemu oferuje pewną ilość zmian funkcji poszczególnych przycisków w cenie systemu. Podczas pierwszych miesięcy użytkowania zweryfikowaliśmy to wszystko, co wymyśliliśmy i okazało się, że pewne przyciski trzeba przeprogramować.

 • Bardzo rzadko korzystamy ze sterowania z komputera, zazwyczaj gdy chcemy włączyć światło lub zasunąć rolety, komputer jest wyłączony i nie chce się go włączać.

 • Jedną z rozdzielnic umieściłem w centralnej części domu, skutkiem tego słychać charakterystyczne „tykanie” przekaźników podczas włączania światła, może to być denerwujące. Warto zaplanować rozdzielnice w bardziej odseparowanych akustycznie pomieszczeniach.

Koszty: sterowniki i moduły oraz oprogramowanie do programowania sterowników – 8500 zł, przekaźniki – 1000 zł, obudowy rozdzielnic – 700 zł, inne elementy rozdzielnic – ok. 1000 zł, przewody sygnałowe – 1300 zł.

Łączne koszty to ok. 12 500 zł. Suma nie uwzględnia kosztów zakupu przewodów elektrycznych oraz osprzętu elektrycznego. Montaż wykonałem samodzielnie.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2011-09-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Optex: nowe czujki ruchu z serii BX Shield
Optex: nowe czujki ruchu z serii BX Shield Optex wprowadził na rynek czujkę ruchu z serii Shield - BXS. Linia tych produktów oprócz charakterystycznej dla OPTEX jakości wyróżnia ...
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków Schneider Electric, lider transformacji cyfrowej w zarządzaniu energią i automatyce, przedstawił nowe na rynku rozwiązanie EcoStruxure™ ...
Jeden klucz dla całego domu
Jeden klucz dla całego domu Nie trzeba budować od podstaw nowoczesnego domu naszpikowanego elektroniką, aby ułatwić sobie życie i zastosować rozwiązania, które na ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze