Dom chroniony systemem alarmowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2011-11-16 11:32:25
Dom chroniony systemem alarmowym
Opracowałem projekt instalacji alarmowej. W stosunku do pierwszego domu dodałem kilka elementów, np. zewnętrzne czujki ruchu, ponieważ próbowano mi ukraść samochód spod domu - mówi Piotr, czytelnik "Budujemy Dom".

Parametry domu: piętrowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 295 m2; działka 1000 m2.

 

Zabezpieczenia mechaniczne: antywłamaniowe okna i drzwi; od strony drogi mur oraz drewniana furtka i brama.

 

Zabezpieczenia elektroniczne: wideodomofon; system alarmowy i monitoring.

 

Decyzja: W poprzednim i obecnym domu samodzielnie zamontowałem system alarmowy. Jestem z wykształcenia elektronikiem i znam możliwości zabezpieczenia budynku. Nie zrezygnowałem z zabezpieczeń mechanicznych, ponieważ powinny być uzupełnieniem elektronicznych.

Atestowane drzwi wejściowe wykonano na zamówienie; mają kilka antywyważeniowych zabezpieczeń Brama otwierana jest pilotem a siłownik zabezpieczony jest przed kradzieżą
Atestowane drzwi wejściowe wykonano na zamówienie; mają kilka antywyważeniowych zabezpieczeńBrama otwierana jest pilotem a siłownik zabezpieczony jest przed kradzieżą

Porady i przestrogi:

  • Instalowanie systemu alarmowego przeprowadziłem na etapie wykańczania budynku. Tak jest najlepiej!
Na zewnątrz budynek ochraniają kamery Na zewnątrz budynek ochraniają kamery
  • Opracowałem projekt instalacji alarmowej. W stosunku do pierwszego domu dodałem kilka elementów, np. zewnętrzne czujki ruchu, ponieważ próbowano mi ukraść samochód spod domu. System alarmowy składa się z czujek: dualnych, PIR, stłuczeniowych, gazu i dymu, ruchu, funkcji sabotażu, systemu antynapadowego. System domofonowy to kamera i 2 wideotelefony.

     

    System monitoringowy – 4 kamery, wideoserwer aktywowany ruchem z podglądem przez Internet. Instalacja nasłuchowa (GSM) z opcją detekcji głosu i oddzwaniania na telefon komórkowy. Oświetlenie halogenowe z detektorem ruchu. Uprzedzam, że tak rozbudowany system elektroniczny potrzebuje dużych akumulatorów. Nie miałem problemu, kiedy przez dwa dni brakowało prądu.
  • Nie oszczędzałem na jakości kamer. Wysoka rozdzielczość jest kluczowa dla identyfikacji osób. Warto mieć piloty antynapadowe oraz dwutorowe wzywanie patrolu (po linii telefonicznej „normalnej” i komórkowej). Włamywacze dysponują urządzeniem zagłuszającym sieci komórkowe. Warto skonfigurować tzw. kod wymuszenia – operator monitoringu wie, że wymuszono rozbrojenie alarmu.
Czujka ruchu PIR na podczerwień i czujnik stłuczeniowy we wnętrzu Czujka ruchu PIR na podczerwień i czujnik stłuczeniowy we wnętrzu
  • Na parterze i piętrze drzwi tarasowe i okna są antywłamaniowe
    Na parterze i piętrze drzwi tarasowe i okna są antywłamaniowe
    Okna i wyjścia tarasowe są antywłamaniowe. Zastosowałem je, bo nie mogłem użyć rolet zewnętrznych z wmurowaną w ściany kasetą (kupiłem dom w stanie surowym). Typowy wyłaz dachowy chroni czujka, podobnie jak bramę garażową i stalowe drzwi wewnątrz garażu.

     

  • Zastałem mur i bramę od strony ulicy. Ogrodzenie nie zabezpiecza przed wejściem, ale utrudnia obserwację posesji i budynku. Założyłem tam czujki ruchu, które sprzężyłem z oświetleniem halogenowym.

     

  • Wykupując ubezpieczenie budynku, korzystam z ulg (15%) jako posiadacz zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych.

Koszty: samodzielnie montowane: system alarmowy – 8000 zł; domofonowy – 800 zł; monitoringowy 4000 zł; nasłuchowy – 600 zł; antywłamaniowe drzwi wejściowe z montażem – 8000 zł; antywłamaniowe okna – 32 000 zł; monitoring – 840 zł rocznie.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły