Budujemy Dom

Na jakim etapie budowy należy myśleć o ochronie domu?

Artykuł na: 4-5 minut

Zaleca się, by już w trakcie kupna działki myśleć kategoriami bezpieczeństwa domu. Budynek położony na działce pod lasem, z dala od zabudowań, będzie bardziej narażony na włamania. Czy wybierając osiedla zamknięte, strzeżone, możemy czuć się bezpiecznie?

Może się też zdarzyć, że w miejscowości, w której chcemy się budować nie jest prowadzony monitoring i wtedy ochrona przy bardzo dużym zagrożeniu będzie nie tylko kosztowna, ale i problematyczna
Może się też zdarzyć, że w miejscowości, w której chcemy się budować nie jest prowadzony monitoring i wtedy ochrona przy bardzo dużym zagrożeniu będzie nie tylko kosztowna, ale i problematyczna
(fot. Betafence)

Odpowiedź eksperta: Planowanie ochrony domu należy rozpocząć już w momencie wyboru:

  • działki pod budowę – istotne czynniki to powierzchnia, ukształtowanie terenu, sąsiedztwo, stan dróg dojazdowych, poziom życia, zwyczaje ludzi mieszkających w okolicy, zadrzewienie działki;

     

  • architektury budynku – ponieważ budynki o tej samej powierzchni, w zależności od tego ile mają niewidocznych zakamarków, na jakiej wysokości są okna, ile jest drzwi, przez które można wejść, są łatwe lub bardzo kłopotliwe do ochrony;

     

  • osiedla – a zwłaszcza jego architektury – regularna, "słoneczna" zabudowa w sąsiedztwie znacznie ułatwia obserwację, a więc co za tym idzie także ochronę.

Warto podać przykład dotyczący architektury budynku. Jeśli przyjąć za jeden punkt ujemny w ocenie ochrony budynku dom z jednym wejściem, to już dom z dwoma wejściami (jedno to mogą być drzwi na taras) będzie miał dwa punkty ujemne oceny, a dom z trzema wejściami już nie trzy a cztery.

 

Dom z czterema wejściami już tych punktów będzie miał nie pięć, a osiem. Po prostu każde kolejne wejście do budynku podwaja zagrożenie, a więc i punkty w ujemnej ocenie obiektu.

 

Ta zasada dotyczy każdego elementu negatywnie wpływającego na bezpieczeństwo. Między innymi dlatego jeśli budowę domu dopiero planujemy i mamy jeszcze możliwość przeprowadzenia zmian, warto sprawdzić projekt budynku pod kątem bezpieczeństwa, a także w jakim sąsiedztwie przyjdzie nam mieszkać. Przyjaźni, życzliwi i uczynni sąsiedzi to często więcej niż dobrej klasy system alarmowy i ostry pies razem wzięte.

 

Oczywiście najlepiej jeśli budowę planujemy obok siebie, w licznym gronie sprawdzonych przyjaciół.

 

Jeśli jednak istnieje, np. ze względu na zajmowaną pozycję lub posiadany majątek, bardzo duże zagrożenie włamaniem czy wręcz napadem, a nie mamy zorganizowanej grupy znajomych do wspólnej budowy, to lepiej dobrze przekalkulować, czy warto jest ryzykować podejmowanie budowy inaczej jak we wspólnie solidnie ogrodzonym osiedlu z kontrolowanymi wjazdami. Powód jest prosty – ochrona jednego obiektu o bardzo dużym zagrożeniu jest możliwa, ale jest bardzo kosztowna i wymaga ciągłej kontroli jej skuteczności.

 

W koszty zabezpieczeń trzeba wliczyć w tym przypadku nie tylko zdecydowanie wyższe ceny elementów ochrony (są różne kategorie systemów alarmowych, różne klasy sejfów – nawet tak samo wyglądających, ogrodzenia i zabezpieczenia drzwi i okien są oferowane w dużym przedziale cenowym), ale także liczące się na przestrzeni lat opłaty za konieczny w takim przypadku monitoring, konserwację i wymianę elementów ochrony.

Stefan Jerzy Siudalski biegły sądowy w dziedzinie „ochrona mienia”, autor: ponad 300 publikacji związanych z ochroną, były redaktor naczelny pisma "Ochrona mienia", od kilkunastu lat wykładowca szkolący agentów ochrony, instalatorów i projektantów systemów alarmowych oraz inwestorów. Autor metody określania zagrożeń i doboru środków ochrony oraz metody profilowania przestępcy po zasobie wiedzy, jaką on miał o miejscu gdzie przełamano system ochrony, autor kilkuset ekspertyz dotyczących systemów alarmowych i telewizji przemysłowej.

aktualizacja: 2011-11-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel Decyzja o rozbudowie systemu alarmowego często zapada przy okazji planowania dobudówki, garażu lub zagospodarowania niewykorzystywanej kondygnacji, ...

Montaż videodomofonu na przykładzie systemu jednoabonentowego COMMAX

Videodomofony COMMAX-a charakteryzują się prostą i szybką instalacją. Do komunikacji pomiędzy monitorami a stacją bramową wykorzystywane są 4 żyły sygnałowe (Audio, GND, Zasilanie, Video).

polecane produkty i technologie

COMMAX - nowa jakość systemów wideodomofonowych

COMMAX to jeden z pierwszych producentów systemów domofonowych i wideodomofonowych na świecie. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt modeli produktów domofonowych i wideodomofonowych tej marki cechujących się zróżnicowaną funkcjonalnością oraz wyglądem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".