Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Sprawdź sześć punktów domu przed wyjazdem na urlop

Zakres działań przygotowujących dom do dłuższej nieobecności mieszkańców zależeć będzie od jego wyposażenia technicznego, czasu urlopu, a także od tego, czy co pewien czas ktoś będzie sprawdzał, co dzieje się w domu.
Sprawdź sześć punktów domu przed wyjazdem na urlopChoć niektóre działania mogą wydawać się nadmierną ostrożnością, to jednak nawet przy niewielkim prawdopodobieństwie wystąpienia zagrożeń, warto rozważyć ich zastosowanie.

Awarie techniczne mogą wystąpić w najmniej spodziewanych momentach nawet w sprawnych instalacjach pod wpływem czynników zewnętrznych, a nawet  samoistnie „bo coś się zacięło”.

1. GAZ

Jeśli budynek podłączony jest do sieci gazowej przed wyjazdem powinniśmy zamknąć główny zawór gazowy znajdujący się przy gazomierzu lub na wejściu instalacji do domu.

2. WODA

Zamykamy również zawór wodociągowy przy wodomierzu, chyba że instalacja zasila system i wtedy zamykamy zawór doprowadzający wodę tylko do pomieszczeń. Unikniemy w ten sposób zalania w przypadku np. wzrostu ciśnienia w sieci i rozszczelnienia się osłabionych połączeń, wężyków.

Jeśli nie zakręcamy głównego zaworu  to przynajmniej zamknijmy zawory na doprowadzeniu wody do pralki, zmywarki bo tam najczęściej występują przecieki.

3. C.W.U.

W instalacji ciepłej wody wyłączmy urządzenia  podgrzewające oraz cyrkulację, aby niepotrzebnie nie tracić energii cieplnej.

4. INSTALACJA ELEKTRYCZNA

Właściwie opisana instalacja ułatwia przygotowanie do wyjazdu (fot. Legrand)
Właściwie opisana instalacja ułatwia przygotowanie do wyjazdu (fot. Legrand)
Dość kłopotliwe może być selektywne odłączenie instalacji elektrycznej, jeśli nie została ona do tego wcześniej przygotowana. Część urządzeń wymaga bowiem stałego doprowadzenia napięcia (np. chłodziarka, instalacja alarmowa, oświetlenie zewnętrzne) i powinny być one zasilane z oddzielnego obwodu, co pozwoli na niezależne wyłączenie pozostałych odbiorników.

Niezależnie od wyłączenia prądu w tych obwodach powinniśmy również wyjąć wtyczki przewodów zasilających wrażliwe urządzenia elektroniczne (komputer, telewizor itp.), gdyż w przypadku burzy, nawet w niezasilanych przewodach może indukować się napięcie groźne dla układów elektronicznych.

Nie możemy również zapomnieć o wyjęciu wtyczek antenowych i z sieci telefonicznej, gdyż tą drogą również może przeniknąć wysokie napięcie wywołane wyładowaniami atmosferycznymi.

5. OKNA I DRZWI

Przed opuszczeniem domu obowiązkowo sprawdźmy czy wszystkie okna, a zwłaszcza dachowe  są dobrze zamknięte,  gdyż w razie słabego zaryglowania silny wiatr i opady deszczu mogą poczynić znaczne szkody.

Jeśli okna wyposażone są w rolety zewnętrze, po ich opuszczeniu skontrolujmy, czy zaczepy blokady zabezpieczyły je przed ręcznym podniesieniem.

6. OCHRONA

Oprócz tzw. biernych środków ochrony utrudniających sforsowanie drzwi i okien, przede wszystkim musimy mieć możliwość aktywnego przeciwstawienia się takiej próbie.

Najlepsze blokady i zamki nie będą skuteczne, jeśli nikt nie zareaguje na działania włamywaczy. Sygnalizatory dźwiękowe czy świetlne podłączone do systemu alarmowego mogą chronić dom jeśli możemy liczyć na sąsiadów, którzy zainteresują się przyczyną alarmu.

Dobrym rozwiązaniem będzie też zapewnienie ochrony przez firmę ochroniarską dysponującą patrolami interwencyjnymi.

Pewną formą zabezpieczenia przed włamaniem może być symulacja obecności kogoś w domu poprzez okresowe włączanie oświetlenia niektórych pomieszczeń sterowane wyłącznikiem czasowym oraz zapewnienie np. przez sąsiadów, wyjmowania ulotek i korespondencji ze skrzynki pocztowej.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2012-07-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

dzieki za przypomnienia

Gość def

02 Lip 2015, 06:53

Zawsze warto też się przed wyjazdem ubezpieczyć, włamań i kradzieży domowych w wakacje zawsze jest najwięcej. Wystarczy przez internet się ubezpieczyć, były zresztą też chyba w ogóle opcje, że właśnie ubezp. mieszkania na czas wyjazdu..

Gość pruns

08 Sie 2012, 07:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków Schneider Electric, lider transformacji cyfrowej w zarządzaniu energią i automatyce, przedstawił nowe na rynku rozwiązanie EcoStruxure™ ...
Jeden klucz dla całego domu
Jeden klucz dla całego domu Nie trzeba budować od podstaw nowoczesnego domu naszpikowanego elektroniką, aby ułatwić sobie życie i zastosować rozwiązania, które na ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony W środę 22 listopada 2017 r. w hotelu Polonia Palace w Warszawie rozdano nagrody w plebiscycie 100% Polski Produkt tygodnika "Do Rzeczy". Firma ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze