Budujemy Dom

Sprawdź sześć punktów domu przed wyjazdem na urlop

Artykuł na: 4-5 minut

Zakres działań przygotowujących dom do dłuższej nieobecności mieszkańców zależeć będzie od jego wyposażenia technicznego, czasu urlopu, a także od tego, czy co pewien czas ktoś będzie sprawdzał, co dzieje się w domu.

Sprawdź sześć punktów domu przed wyjazdem na urlopChoć niektóre działania mogą wydawać się nadmierną ostrożnością, to jednak nawet przy niewielkim prawdopodobieństwie wystąpienia zagrożeń, warto rozważyć ich zastosowanie.

 

Awarie techniczne mogą wystąpić w najmniej spodziewanych momentach nawet w sprawnych instalacjach pod wpływem czynników zewnętrznych, a nawet  samoistnie „bo coś się zacięło”.

1. GAZ

Jeśli budynek podłączony jest do sieci gazowej przed wyjazdem powinniśmy zamknąć główny zawór gazowy znajdujący się przy gazomierzu lub na wejściu instalacji do domu.

2. WODA

Zamykamy również zawór wodociągowy przy wodomierzu, chyba że instalacja zasila system i wtedy zamykamy zawór doprowadzający wodę tylko do pomieszczeń. Unikniemy w ten sposób zalania w przypadku np. wzrostu ciśnienia w sieci i rozszczelnienia się osłabionych połączeń, wężyków.

 

Jeśli nie zakręcamy głównego zaworu  to przynajmniej zamknijmy zawory na doprowadzeniu wody do pralki, zmywarki bo tam najczęściej występują przecieki.

3. C.W.U.

W instalacji ciepłej wody wyłączmy urządzenia  podgrzewające oraz cyrkulację, aby niepotrzebnie nie tracić energii cieplnej.

4. INSTALACJA ELEKTRYCZNA

Właściwie opisana instalacja ułatwia przygotowanie do wyjazdu (fot. Legrand)
Właściwie opisana instalacja ułatwia przygotowanie do wyjazdu (fot. Legrand)

Dość kłopotliwe może być selektywne odłączenie instalacji elektrycznej, jeśli nie została ona do tego wcześniej przygotowana. Część urządzeń wymaga bowiem stałego doprowadzenia napięcia (np. chłodziarka, instalacja alarmowa, oświetlenie zewnętrzne) i powinny być one zasilane z oddzielnego obwodu, co pozwoli na niezależne wyłączenie pozostałych odbiorników.

 

Niezależnie od wyłączenia prądu w tych obwodach powinniśmy również wyjąć wtyczki przewodów zasilających wrażliwe urządzenia elektroniczne (komputer, telewizor itp.), gdyż w przypadku burzy, nawet w niezasilanych przewodach może indukować się napięcie groźne dla układów elektronicznych.

 

Nie możemy również zapomnieć o wyjęciu wtyczek antenowych i z sieci telefonicznej, gdyż tą drogą również może przeniknąć wysokie napięcie wywołane wyładowaniami atmosferycznymi.

5. OKNA I DRZWI

Przed opuszczeniem domu obowiązkowo sprawdźmy czy wszystkie okna, a zwłaszcza dachowe  są dobrze zamknięte,  gdyż w razie słabego zaryglowania silny wiatr i opady deszczu mogą poczynić znaczne szkody.

Jeśli okna wyposażone są w rolety zewnętrze, po ich opuszczeniu skontrolujmy, czy zaczepy blokady zabezpieczyły je przed ręcznym podniesieniem.

6. OCHRONA

Oprócz tzw. biernych środków ochrony utrudniających sforsowanie drzwi i okien, przede wszystkim musimy mieć możliwość aktywnego przeciwstawienia się takiej próbie.

Najlepsze blokady i zamki nie będą skuteczne, jeśli nikt nie zareaguje na działania włamywaczy. Sygnalizatory dźwiękowe czy świetlne podłączone do systemu alarmowego mogą chronić dom jeśli możemy liczyć na sąsiadów, którzy zainteresują się przyczyną alarmu.

 

Dobrym rozwiązaniem będzie też zapewnienie ochrony przez firmę ochroniarską dysponującą patrolami interwencyjnymi.

 

Pewną formą zabezpieczenia przed włamaniem może być symulacja obecności kogoś w domu poprzez okresowe włączanie oświetlenia niektórych pomieszczeń sterowane wyłącznikiem czasowym oraz zapewnienie np. przez sąsiadów, wyjmowania ulotek i korespondencji ze skrzynki pocztowej.

Cezary Jankowski

 

aktualizacja: 2018-03-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

dzieki za przypomnienia

Gość def

02 Lip 2015, 06:53

Zawsze warto też się przed wyjazdem ubezpieczyć, włamań i kradzieży domowych w wakacje zawsze jest najwięcej. Wystarczy przez internet się ubezpieczyć, były zresztą też chyba w ogóle opcje, że właśnie ubezp. mieszkania na czas wyjazdu..

Gość pruns

08 Sie 2012, 07:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel Decyzja o rozbudowie systemu alarmowego często zapada przy okazji planowania dobudówki, garażu lub zagospodarowania niewykorzystywanej kondygnacji, ...

Montaż videodomofonu na przykładzie systemu jednoabonentowego COMMAX

Videodomofony COMMAX-a charakteryzują się prostą i szybką instalacją. Do komunikacji pomiędzy monitorami a stacją bramową wykorzystywane są 4 żyły sygnałowe (Audio, GND, Zasilanie, Video).

polecane produkty i technologie

COMMAX - nowa jakość systemów wideodomofonowych

COMMAX to jeden z pierwszych producentów systemów domofonowych i wideodomofonowych na świecie. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt modeli produktów domofonowych i wideodomofonowych tej marki cechujących się zróżnicowaną funkcjonalnością oraz wyglądem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".