Budujemy Dom

Instalacja inteligentna zamontowana dla oszczędności

Artykuł na: 4-5 minut

Zakładając instalację inteligentną liczyłem na oszczędności, wynikające z precyzyjnego sterowania ogrzewaniem każdego z pomieszczeń (prądu używam do ogrzewania, gotowania, a najwyższy rachunek poprzedniej zimy wyniósł jedyne 1000 zł) - mówi Mariusz, Czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: 220 m2, parterowy.

 

Zastosowany system: bezprzewodowy firmy Delta Dore.

 

Decyzja:

 

Na zastosowanie instalacji inteligentnej zdecydowałem się głównie ze względu na wygodę, którą zapewnia automatyczne sterowanie oświetleniem domu i ogrodu, roletami, alarmem, ogrzewaniem, bramą garażową i wjazdową, oraz podlewaniem ogrodu.

 

Oprócz tego istotną kwestią było bezpieczeństwo – w szczególności możliwość kontroli domu, kiedy ostatnie wychodzą z niego dzieci, i możliwość symulacji obecności domowników (kilka świateł w domu zapala się i gaśnie o zaprogramowanej porze). Liczyłem też na oszczędności, wynikające z precyzyjnego sterowania ogrzewaniem każdego z pomieszczeń (prądu używam do ogrzewania, gotowania, a najwyższy rachunek poprzedniej zimy wyniósł jedyne 1000 zł). 

Panel sterujący, umożliwiający programowanie tzw. scenariuszy
Panel sterujący, umożliwiający programowanie tzw. scenariuszy

Sterowanie instalacją odbywa się za pomocą łączników naściennych, ekranu dotykowego, telefonu komórkowego i tabletu. Najbardziej podoba mi się opcja zarządzania za pomocą smartfonu lub tabletu. To tak, jakbym miał dodatkowy ekran dotykowy, który mogę wszędzie ze sobą zabrać. Przez telefon mogę zdalnie sprawdzić, czy alarm w domu jest włączony (np. gdy ostatnie wychodzą z niego dzieci) i w razie potrzeby uruchomić go.

Centrala alarmowa, pozwalająca na obsługę kilkudziesięciu wejść i wyjść bezprzewodowych, wyposażona w syrenę alarmową Centrala alarmowa, pozwalająca na obsługę kilkudziesięciu wejść i wyjść bezprzewodowych, wyposażona w syrenę alarmową

Jeden pilot służy do sterowania bramą garażową i wjazdową oraz bramą na działce i przed firmą. Oprócz tego, za jego pomocą mogę uzbrajać i rozbrajać alarm. Wygodnym rozwiązaniem, np. podczas wychodzenia z domu, jest możliwość wyłączenia wszystkich świateł jednym przyciskiem. 

 

Bezprzewodowy system alarmowy w moim domu okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem. Jedynym elementem systemu, który musiałem zaplanować w czasie budowy domu był panel dotykowy (tylko on wymagał osobnego zasilania). Poza tym czujki ruchu przenosiłem wielokrotnie, zanim znalazłem odpowiednie dla nich miejsce.

 

W ramach systemu, zainstalowałem również czujniki wycieku wody współpracujące z alarmem i zaworem głównym wody, w końcu o nieszczelność nietrudno. Ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń programuje się oddzielne. Przykładowo intensywność ogrzewania salonu zwiększa się popołudniu, gdy domownicy wracają do domu, a gdy chcę skorzystać z biura, ręcznie zmieniam ustawienie temperatury w gabinecie z 17°C na 21°C. Dzięki temu, że sterowanie obejmuje jedenaście rolet zewnętrznych, każdy pokój może żyć własnym życiem.

 

Koszty: koszt całej instalacji (robocizna wraz z urządzeniami) – ok. 25 000 zł.

Termostat elektroniczny do sterowania urządzeniami grzewczymi. Umożliwia wybór między czterema trybami pracy danego urządzenia Czujka magnetyczna, przeznaczona do drzwi i okien. Możliwe jest równoczesne jej wykorzystanie do detekcji włamania, zapalania światła oraz przełączania ogrzewania w tzw. tryb przeciw zamarzaniu, po otwarciu drzwi lub okna Czujka ruchu, współpracująca z wieloma urządzeniami systemu bezprzewodowego
Termostat elektroniczny do sterowania urządzeniami grzewczymi. Umożliwia wybór między czterema trybami pracy danego urządzenia Czujka magnetyczna, przeznaczona do drzwi i okien. Możliwe jest równoczesne jej wykorzystanie do detekcji włamania, zapalania światła oraz przełączania ogrzewania w tzw. tryb przeciw zamarzaniu, po otwarciu drzwi lub okna Czujka ruchu, współpracująca z wieloma urządzeniami systemu bezprzewodowego

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2012-11-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex W skład nowej linii zewnętrznych czujek OPTEX - Shield wchodzą dwa typy detektorów - szerokokątna seria czujek PIR lub dualnych VXS oraz ...
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.

Montaż videodomofonu na przykładzie systemu jednoabonentowego COMMAX

Videodomofony COMMAX-a charakteryzują się prostą i szybką instalacją. Do komunikacji pomiędzy monitorami a stacją bramową wykorzystywane są 4 żyły sygnałowe (Audio, GND, Zasilanie, Video).

polecane produkty i technologie

Funkcje i możliwości nowoczesnych systemów alarmowych

We własnym domu powinniśmy czuć się przede wszystkim bezpiecznie i wygodnie. Nowoczesna instalacja alarmowa potrafi zadbać o jedno i drugie. Warto skorzystać z możliwości jakie daje połączenie systemu alarmowego oraz funkcji tzw. inteligentnego domu - tym bardziej, że wystarczy do tego jeden zestaw urządzeń.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".