Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Alarm z szybkim systemem powiadamiania

Proponowano mi instalację z monitorami, kamerami. Odrzuciłem te oferty, kładąc nacisk na dobrej jakości ochronę obwodową i wewnętrzną, i szybkie powiadamianie agencji monitorującej oraz mnie - mówi Łukasz, Czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 340 m2 + garaż 50 m2.

Parametry działki: 5200 m2.

System alarmowy: przewodowy i bezprzewodowy, połączony z firmą monitorującą. Dwie strefy ochrony.

 • Ochrona obwodowa wewnętrzna – kontaktrony bezprzewodowe na oknach, drzwiach, bramie garażowej. 
 • Ochrona przestrzenna wewnętrzna – przewodowa, 15 czujników DSC PIR+MW LC 104. 
 • Inne elementy systemu – klawiatura RFK 5500 LCD (wiatrołap), centrala PC 1616 (w garderobie), akumulator Zeus Z-18, sygnalizator SP-500, radiolinia, sterownik czasowy opóźnienia, pilot antynapadowy, 2 piloty uzbrajania alarmu.

Domofon: analogowy.

Manipulator RFK 5500 LCD w wiatrołapie Piloty obsługujące instalację alarmową – na dole sterujące ochroną obwodową, na górze, w środku pilot antynapadowy
Manipulator RFK 5500 LCD w wiatrołapie Piloty obsługujące instalację alarmową – na dole sterujące ochroną obwodową, na górze, w środku pilot antynapadowy

Decyzja: planując bezpieczeństwo, postawiłem na chronienie życia i zdrowia podczas pobytu w domu w nocy i w dzień. Uznałem, że najlepszą ochroną jest ochrona fizyczna innych osób, dlatego zdecydowałem się na monitoring budynku. Posiadanie zaawansowanych drogich systemów nie jest tak ważne, jak sam fakt powiadomienia o zagrożeniu i natychmiastowa pomoc odpowiednich służb. Zainwestowałem w system powiadamiania. 

Ponieważ dom jest duży, ma liczne przeszklenia i kilka drzwi tarasowych, wybrałem ochronę obwodową oraz przestrzeni wewnątrz budynku. Rozmawiając ze specami od zabezpieczeń, dowiedziałem się, że najwięcej włamań odbywa się w nocy, ponieważ z reguły właściciele uzbrajają alarm tylko, kiedy opuszczają dom. Chodziło mi więc o stworzenie bariery na obwodzie budynku, która działałaby, gdy jesteśmy w domu i pozwalała na swobodne poruszanie się we wnętrzach. Alarm wywołuje próba sforsowania otworów.

Instalację przewodową ułożył elektryk, wykonujący zwykłą instalację w budynku. Nie chciałem, by instalację alarmową zakładała firma monitorującą, bo zazwyczaj stosuje niskiej jakości osprzęt. Mieszkaliśmy w domu z tak wykonaną instalacją i borykaliśmy się z fałszywymi alarmami.

Bezprzewodowe kontaktrony na oknach i drzwiach pomalowano Sadolinem na brązowy kolor Czujka dualna PIR + MW we wnętrzu budynku
Bezprzewodowe kontaktrony na oknach i drzwiach pomalowano Sadolinem na brązowy kolor Czujka dualna PIR + MW we wnętrzu budynku

Rady i przestrogi:

 • Proponowano mi instalację z monitorami, kamerami. Odrzuciłem te oferty, kładąc nacisk na dobrej jakości ochronę obwodową i wewnętrzną, i szybkie powiadamianie agencji monitorującej oraz mnie. Taka metoda działa nawet podczas wyjazdów zagranicznych.

  Podczas napadu ważne jest, by nie stała się nam krzywda i szybko przybyła pomoc. Celowo wybrałem więc firmę stacjonującą w pobliżu. W umowie zastrzegłem czas dojazdu – w nocy 5 minut, w dzień 15. Moje zgłoszenie jest zapisywane na serwerze (agencja nie może zaprzeczyć powiadomieniu). Instalacja chroniła budowę przed kradzieżami materiałów. Obecnie też znakomicie się sprawdza.

 • Okazało się, że w ochronie na obwodzie budynku brakuje przewodów dochodzących do okien i drzwi. Zaproponowano mi więc kontaktrony bezprzewodowe. Wybrałem małe, nieszpecące drewnianych okien. Spełniają rolę. W budynku z wentylacją mechaniczną z rekuperacją zamontowano dualne czujniki ruchu (PIR+MW). Zainwestowałem w czujniki dobrej klasy. Kubatura domu okazała się zbyt duża do montowania czujników gazu usypiającego i czadu.

 • Nie warto kupować kilku manipulatorów. Lepiej mieć piloty sterujące alarmem. Zastępują nawet klucze do domu. Wychodząc z domu, główne drzwi zamykamy od środka, a wyjeżdżamy przez garaż, uzbrajając alarm pilotem. Takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę. Nigdy jeszcze nie wstukiwałem kodu na klawiaturze!

 • Wystarcza nam analogowy domofon. Wjazd jest widoczny z okien kuchni i to zastępuje wideodomofon. Widzimy całą ulicę, a nie fragment ciała gościa.

Koszty instalacji alarmowej:

 • Położenie kabli – 500 zł, 
 • System – materiały i sprzęt kanadyjskiej firmy DSC – 5000 zł, 
 • Eksploatacja – 40 zł miesięcznie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-11-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Rewelacyjne rozwiązanie. Z tym, że firma montująca system nie powinna go później monitorować - taka mała uwaga....Ale to Pani wybór.pozdrawiam

Gość KOL

04 Kwi 2014, 12:41

Jeśli posiadam taki dom ( powierzchnia ), to teren działki jest jeszcze większy. Aby chronić kompleksowo osoby i mienie. Dołączyłbym do zestawu bariery mikrofalowe - ochrona zewnętrzna.

Gość Bartek

21 Maj 2013, 10:03

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd Oferta produktów OPTEX została wzbogacona o nową serię czujek podczerwieni oraz czujek dualnych - Shield. Produkty z tej linii są stworzone ...
Napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego
Napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego Firma Becker wprowadza do sprzedaży napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego.
Nowy apartament pokazowy ABB Living Space Experience w Warszawie
Nowy apartament pokazowy ABB Living Space Experience w Warszawie Firma ABB otworzyła jeden z najnowocześniejszych w Europie apartamentów pokazowych, prezentujący innowacyjne systemy inteligentnego zarządzania ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze