Budujemy Dom

System inteligentny jest dla nas a nie my dla niego

Artykuł na: 4-5 minut

Nasz system inteligentny jest "uszyty na miarę". To nie my dopasowujemy się do możliwości systemu, ale on do naszych potrzeb - mówią Agnieszka i Krzysztof, Czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: 200 m2; 4 kondygnacje z piwnicą.

 

Funkcje instalacji: instalacja inteligentna służy do sterowania oświetleniem, roletami, markizami, systemem grzewczym, wentylacją mechaniczną, multimediami, wejściem i wjazdem na posesję, alarmem, monitoringiem i nawodnieniem w ogrodzie.

 

Komunikacja z systemem inteligentnym: wykorzystujemy pilot, komputer, 2 telefony komórkowe, łączniki naścienne.

 

Decyzja: głównie nastawialiśmy się na bezpieczniejsze i oszczędniejsze użytkowanie budynku. Spodobało się nam, że instalacja tak wszechstronnie obsługuje budynek i jest łatwa do rozbudowywania. Uniknęliśmy montowania na ścianach ogromnej liczby łączników. Wyeliminowaliśmy konieczność posiadania kilku pilotów do obsługi: telewizora, satelity, itd. Całym domem możemy sterować tylko jednym pilotem.

Rozdzielnica znajduje się w garażu Bramami wjazdowymi i furtką również steruje system inteligentny
Rozdzielnica znajduje się w garażu Bramami wjazdowymi i furtką również steruje system inteligentny
Elementy komunikowania się z instalacją inteligentną Łączniki sterujące pracą markizy, oświetlenia i muzyki na tarasie
Elementy komunikowania się z instalacją inteligentną Łączniki sterujące pracą markizy, oświetlenia i muzyki na tarasie

Porady i przestrogi:

 • System założyliśmy podczas generalnego remontu bliźniaka. Skuwaliśmy stare tynki, a instalację ułożyliśmy pod nowymi.

   

 • Radzimy wybrać system, który można dopasować do konkretnych potrzeb budynku i sposobu życia domowników. Nasz jest "uszyty na miarę". To nie my dopasowujemy się do możliwości systemu, ale on do naszych potrzeb. System jest elastyczny. Do czteroosobowej rodziny dopasowaliśmy go w trakcie trzech bezpłatnych wizyt instalatorów. Radzimy też wybrać system otwarty, kompatybilny z innymi. Można stosować wtedy elementy od różnych producentów.

   

 • Agnieszka: systemy inteligentne są świetne przy małych dzieciach. Nasze bez problemu nauczyły się obsługi. Najważniejsze dla nich funkcje działają na jeden klik łączników, ale my szereg funkcji ukryliśmy, np. pod dwoma kliknięciami, nie chcąc, by je obsługiwały. Kiedy maluchy wstają w nocy do toalety, czujki ruchu uruchamiają trasy świetlne.

   

 • Zrezygnowaliśmy z komunikowania się z systemem przy użyciu paneli dotykowych. Dla nas był to zbędny wydatek, bo mamy przy sobie zawsze telefon z tymi samymi funkcjami.

   

 • Ze względu na dużą bezwładność , a mamy je w całym domu, systemu inteligentnego nie używamy do sterowania ogrzewaniem, wyjeżdżając z domu na kilka godzin. Ma to sens tylko podczas dłuższych wyjazdów, ustawiając tryb pracy "urlop". W następnym domu podłogówkę zastosujemy tylko w łazienkach, kuchni i holu. Można będzie wtedy bardziej precyzyjnie i oszczędnie sterować ogrzewaniem.

   

  Podczas zakładania instalacji, przygotowaliśmy osobne zarządzanie ogrzewaniem rozdzielaczami dla każdego piętra, ale na razie go nie używamy. Radzimy od razu zastosować szereg opcji, umożliwiających oszczędności i rozbudowę systemu w przyszłości. Bardzo dobrze mieć sterownik obsługujący wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

   

 • W naszym domu instalacja jest szczególnie przydatna do kierowania oświetleniem i bezpieczeństwem. Używamy jej często do symulowania obecności w budynku, przez zapalanie i gaszenie świateł oraz otwieranie i zamykanie rolet. Ponadto, bez ruszania się z łóżka, mogę telefonem zgasić wszystkie światła przed snem i włączyć alarm. Po włączeniu alarmu, system odłącza obwody obsługujące np. płytę indukcyjną, żelazko, a po godz. 22 zamyka bramę garażu (zdarzyło się, że zostawiliśmy ją otwartą).

   

 • W trakcie montażu instalacji, dodaliśmy opcję sterowania markizami na tarasach. Świetny krok. Zrezygnowaliśmy z drogiej automatyki oferowanej przez producentów markiz. Pod sterownik podpięliśmy dodatkowo czujnik wiatru.

   

 • Na wypadek awarii sieci elektrycznej, wyprowadziliśmy podłączenie dla . Nie było jeszcze potrzeby jego zakupu.

Koszty: projekt i wykonanie instalacji 50 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-09-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel Decyzja o rozbudowie systemu alarmowego często zapada przy okazji planowania dobudówki, garażu lub zagospodarowania niewykorzystywanej kondygnacji, ...

Montaż videodomofonu na przykładzie systemu jednoabonentowego COMMAX

Videodomofony COMMAX-a charakteryzują się prostą i szybką instalacją. Do komunikacji pomiędzy monitorami a stacją bramową wykorzystywane są 4 żyły sygnałowe (Audio, GND, Zasilanie, Video).

polecane produkty i technologie

COMMAX - nowa jakość systemów wideodomofonowych

COMMAX to jeden z pierwszych producentów systemów domofonowych i wideodomofonowych na świecie. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt modeli produktów domofonowych i wideodomofonowych tej marki cechujących się zróżnicowaną funkcjonalnością oraz wyglądem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".