Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

System inteligentny jest dla nas a nie my dla niego

Nasz system inteligentny jest "uszyty na miarę". To nie my dopasowujemy się do możliwości systemu, ale on do naszych potrzeb - mówią Agnieszka i Krzysztof, Czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: 200 m2; 4 kondygnacje z piwnicą.

Funkcje instalacji: instalacja inteligentna służy do sterowania oświetleniem, roletami, markizami, systemem grzewczym, wentylacją mechaniczną, multimediami, wejściem i wjazdem na posesję, alarmem, monitoringiem i nawodnieniem w ogrodzie.

Komunikacja z systemem inteligentnym: wykorzystujemy pilot, komputer, 2 telefony komórkowe, łączniki naścienne.

Decyzja: głównie nastawialiśmy się na bezpieczniejsze i oszczędniejsze użytkowanie budynku. Spodobało się nam, że instalacja tak wszechstronnie obsługuje budynek i jest łatwa do rozbudowywania. Uniknęliśmy montowania na ścianach ogromnej liczby łączników. Wyeliminowaliśmy konieczność posiadania kilku pilotów do obsługi: telewizora, satelity, itd. Całym domem możemy sterować tylko jednym pilotem.

Rozdzielnica znajduje się w garażu Bramami wjazdowymi i furtką również steruje system inteligentny
Rozdzielnica znajduje się w garażu Bramami wjazdowymi i furtką również steruje system inteligentny
Elementy komunikowania się z instalacją inteligentną Łączniki sterujące pracą markizy, oświetlenia i muzyki na tarasie
Elementy komunikowania się z instalacją inteligentną Łączniki sterujące pracą markizy, oświetlenia i muzyki na tarasie

Porady i przestrogi:

 • System założyliśmy podczas generalnego remontu bliźniaka. Skuwaliśmy stare tynki, a instalację ułożyliśmy pod nowymi.

 • Radzimy wybrać system, który można dopasować do konkretnych potrzeb budynku i sposobu życia domowników. Nasz jest "uszyty na miarę". To nie my dopasowujemy się do możliwości systemu, ale on do naszych potrzeb. System jest elastyczny. Do czteroosobowej rodziny dopasowaliśmy go w trakcie trzech bezpłatnych wizyt instalatorów. Radzimy też wybrać system otwarty, kompatybilny z innymi. Można stosować wtedy elementy od różnych producentów.

 • Agnieszka: systemy inteligentne są świetne przy małych dzieciach. Nasze bez problemu nauczyły się obsługi. Najważniejsze dla nich funkcje działają na jeden klik łączników, ale my szereg funkcji ukryliśmy, np. pod dwoma kliknięciami, nie chcąc, by je obsługiwały. Kiedy maluchy wstają w nocy do toalety, czujki ruchu uruchamiają trasy świetlne.

 • Zrezygnowaliśmy z komunikowania się z systemem przy użyciu paneli dotykowych. Dla nas był to zbędny wydatek, bo mamy przy sobie zawsze telefon z tymi samymi funkcjami.

 • Ze względu na dużą bezwładność , a mamy je w całym domu, systemu inteligentnego nie używamy do sterowania ogrzewaniem, wyjeżdżając z domu na kilka godzin. Ma to sens tylko podczas dłuższych wyjazdów, ustawiając tryb pracy "urlop". W następnym domu podłogówkę zastosujemy tylko w łazienkach, kuchni i holu. Można będzie wtedy bardziej precyzyjnie i oszczędnie sterować ogrzewaniem.

  Podczas zakładania instalacji, przygotowaliśmy osobne zarządzanie ogrzewaniem rozdzielaczami dla każdego piętra, ale na razie go nie używamy. Radzimy od razu zastosować szereg opcji, umożliwiających oszczędności i rozbudowę systemu w przyszłości. Bardzo dobrze mieć sterownik obsługujący wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

 • W naszym domu instalacja jest szczególnie przydatna do kierowania oświetleniem i bezpieczeństwem. Używamy jej często do symulowania obecności w budynku, przez zapalanie i gaszenie świateł oraz otwieranie i zamykanie rolet. Ponadto, bez ruszania się z łóżka, mogę telefonem zgasić wszystkie światła przed snem i włączyć alarm. Po włączeniu alarmu, system odłącza obwody obsługujące np. płytę indukcyjną, żelazko, a po godz. 22 zamyka bramę garażu (zdarzyło się, że zostawiliśmy ją otwartą).

 • W trakcie montażu instalacji, dodaliśmy opcję sterowania markizami na tarasach. Świetny krok. Zrezygnowaliśmy z drogiej automatyki oferowanej przez producentów markiz. Pod sterownik podpięliśmy dodatkowo czujnik wiatru.

 • Na wypadek awarii sieci elektrycznej, wyprowadziliśmy podłączenie dla . Nie było jeszcze potrzeby jego zakupu.

Koszty: projekt i wykonanie instalacji 50 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-09-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Jeden klucz dla całego domu
Jeden klucz dla całego domu Nie trzeba budować od podstaw nowoczesnego domu naszpikowanego elektroniką, aby ułatwić sobie życie i zastosować rozwiązania, które na ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony W środę 22 listopada 2017 r. w hotelu Polonia Palace w Warszawie rozdano nagrody w plebiscycie 100% Polski Produkt tygodnika "Do Rzeczy". Firma ...
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd Oferta produktów OPTEX została wzbogacona o nową serię czujek podczerwieni oraz czujek dualnych - Shield. Produkty z tej linii są stworzone ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze