Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

11 elementów instalacji alarmowej - właściwości i miejsce montażu

Unowocześnienie domu poprzez system ochrony możliwe jest na każdym etapie użytkowania budynku. Sprawdź czy masz w swojej instalacji wszystkie niezbędne elementy instalacji alarmowej.

Pasywne czujniki podczerwieni (PIR)

Są najczęściej stosowane do ochrony wewnątrz domu, wykrywają zmiany promieniowania cieplnego. Reagują na miejscowe zmiany temperatury, spowodowane strumieniem chłodnego bądź ciepłego powietrza z grzejników, klimatyzatorów czy kratek wentylacyjnych. Dlatego ich lokalizacja musi wykluczać powstawanie fałszywych alarmów, powodowanych pracą wymienionych urządzeń.

Miejsce montażu. Najlepiej ulokować je w górnych częściach ścian lub na sufitach:

 • w narożnikach pomieszczeń – w przypadku czujników szerokokątnych o wachlarzowym obszarze detekcji (kąt rozwarcia wachlarza zwykle mieści się w zakresie 90–120 stopni);
 • nad oknem/drzwiami lub w ich pobliżu – w przypadku czujników kurtynowych o poziomym lub pionowym obszarze ochronnym.

Czujniki magnetyczne

Zbudowane są z magnesu i kontaktronu (rurki z zatopionymi dwoma stykami) – połączone tworzą zamknięty obwód elektromagnetyczny, ich rozłączenie uruchamia alarm.

Miejsce montażu. Kontaktrony osadza się:

 • wewnątrz drzwi lub okien – czołowe;
 • na powierzchniach drzwi i okien – boczne.

Czujniki mikrofalowe

Na terenie posesji warto zainstalować bariery mikrofalowe. Są to systemy, które wytwarzają pole elektromagnetyczne w przestrzeni między nadajnikiem a odbiornikiem. Niepożądane naruszenie wiązki pola elektromagnetycznego (np. przez włamywacza) powoduje włączenie alarmu. (fot. Cias)

Składają się z nadajnika i odbiornika. Nadajnik emituje fale elektromagnetyczne o określonej częstotliwości, a odbiornik odbiera fale odbite od ścian, podłogi i sufitu. Jeżeli częstotliwość fali odbitej jest taka sama, jak fali emitowanej przez nadajnik, wówczas czujnik nie reaguje. Włącza alarm dopiero wtedy, gdy dojdzie do zmiany częstotliwości fali na skutek wcześniejszego jej odbicia przez ruchomy obiekt.

Miejsce montażu. Ich lokalizację powinien zaplanować doświadczony specjalista, ponieważ fale przenikają przez drewno, szkło, a nawet cienkie ściany.

Czujki zespolone (dualne)

Zbudowane są z dwóch detektorów, z których każdy działa na innej zasadzie. Ich konfiguracja może być różna: najczęściej jest to pasywna czujka podczerwieni i mikrofalowa. Taki układ minimalizuje liczbę fałszywych alarmów, ponieważ wzbudza go dopiero wykrycie zagrożenia przez oba detektory.

Miejsce montażu. Instaluje się je w pomieszczeniach wymagających szczególnej ochrony lub tam, gdzie może dochodzić do fałszywych alarmów, wywołanych np. nieszczelnościami czy przeciągami (kotłownia).

Sygnalizator

To nazwa elementu, którego zadaniem jest odstraszenie złodzieja i powiadomienie sąsiadów o zagrożeniu.

Miejsce montażu. Sygnalizator powinien znajdować się w dobrze widocznym, ale trudno dostępnym miejscu na ścianie lub ścianach (jeśli są dwa) budynku albo na dachu.

Manipulator

Czyli urządzenie przeznaczone do sterowania systemem alarmowym – umożliwia jego włączanie i wyłączanie, informuje o stanie pracy systemu oraz o wykryciu intruza.

Miejsce montażu. Najlepiej zaplanować trzy manipulatory:

 • jeden w sąsiedztwie drzwi wejściowych;
 • drugi blisko sypialni, aby ułatwić sobie uruchamianie systemu alarmowego przed nocą;
 • trzeci w garażu.

Alternatywą wobec zwiększania liczby paneli sterujących, jest wykorzystanie bezprzewodowych pilotów.

Centrala

Czyli serce instalacji, które zbiera sygnały płynące z czujników. Centrala uruchamia syrenę i ewentualnie przekazuje sygnał dalej. Odbywa się to na kilka sposobów:

 • przez linię telefoniczną – wówczas ważne jest, aby do miejsca, w którym znajdzie się centrala doprowadzić kabel telefoniczny. Nie jest konieczne prowadzenie oddzielnej linii telefonicznej, można wykorzystać tę, do której podłączony jest telefon, z zastrzeżeniem, że będzie ona pierwszym urządzeniem. To najtańsza, ale także najbardziej narażona na uszkodzenie (przewód łatwo przeciąć) sposób przekazu sygnału;
 • przez nadajnik radiowy – często oddawany w dzierżawę przez agencję ochrony. Umieszcza się go w pomieszczeniach chronionych czujnikiem, w których dobrze rozchodzą się fale radiowe (na piętrze lub na poddaszu).

Miejsce montażu. Musi być względnie bezpieczne, tak aby nie dostała się ona w niepowołane ręce (garderoby, szafy wnękowe, pomieszczenia gospodarcze, zakamarki sypialni, poddasza i strychy).

Ochrona na zewnątrz

Ochrona zewnętrzna obejmuje trzy obszary: obwodowy (wzdłuż linii ogrodzenia), peryferyjny (od ogrodzenia do budynku) i obrysowy (przy i na ścianach budynku).

Ochrona obrysowa budynku – aktywna bariera podczerwieni, na którą składają się kolumna nadawcza i odbiorcza, tworzące niewidzialny obszar ochrony z wiązek podczerwieni; zabezpiecza okna (fot. Weber System)

Domofony i wideodomofony

Wideodomofon multimedialny wyposażony dodatkowo w przycisk otwierania bramy znacznie ułatwi komunikację z gośćmi
(fot. GDE)

Zasada działania obydwu urządzeń polega na komunikowaniu się ze sobą dwóch aparatów – jednego w domu, drugiego przy furtce lub bramie. Wewnętrzny, wyposażony zazwyczaj w słuchawkę do rozmów z gośćmi, nazywany jest unifonem lub wideounifonem. W furtce zakładany jest zaczep elektromagnetyczny, który otwiera ją, gdy zwolnimy go przyciskiem umieszczonym w unifonie. Na zewnątrz instalowany jest aparat zawierający przycisk dzwonka, głośnik, mikrofon, a w wideofonie – kamerę.

Miejsce montażu. Umiejscowienia poszczególnych elementów nie trzeba planować w szczególny sposób. Bramofon (panel wywoływania) standardowo mocuje się na słupku ogrodzeniowym na wysokości 1,5–1,7 m. Zaleca się wybór słupka po stronie zamka furtki (montaż po stronie zawiasów wiąże się z koniecznością poprowadzenia pod furtką przewodu do elektrozaczepu).

Unifon (panel zwalniający elektrozaczep) i/lub wideomonitor osadza się zazwyczaj 1,5 m nad posadzką przy drzwiach wejściowych lub w kuchni. Zewnętrzną instalację urządzeń z zakresu kontroli dostępu prowadzi się kablem ziemnym z żyłami miedzianymi o średnicy min. 0,5 mm.

Jeśli odległość między bramofonem a zasilaczem przekracza 50 m, należy wybierać kable o grubszych żyłach.

Niektóre wideodomofony dają możliwość wykorzystania urządzeń mobilnych (smarfony, tablety czy iphony) do prowadzenia rozmów z dowolnego miejsca (fot. Tema (Gira)) Na rynku dostępne są domofony współpracujące z urządzeniami mobilnymi (np. smartfonami, tabletami). Umożliwiają one odebranie wywołania, korzystając z sieci internetowej; obsługują połączenia audio i video, umożliwiają sterowanie zamkiem furtki, a także mechanizmem otwierania i zamykania bramy wjazdowej (fot. ACSOFTWARE)

Uwaga! Nie należy używać przewodów typu YTDY, ze względu na proces degradacji (przebicia, utrata izolacji), do którego dochodzi pod ziemią. W konsekwencji może to doprowadzić do utraty łączności z bramofonem. Liczbę żył dobiera się do zastosowanego zestawu domofonowego:

 • 2 żyły dla domofonów dwuprzewodowych; można montować je w miejsce instalacji dzwonkowej;
 • od 8 lub 9 żył dla domofonów z jednym przyciskiem, każdy dodatkowy przycisk funkcyjny oznacza o jedną żyłę więcej. 

Alternatywnym rozwiązaniem – szczególnie polecanym w modernizowanych domach – są domofony i wideoodmofony bezprzewodowe. Wymagają one jedynie doprowadzenia zasilania elektrycznego do bramofonu.

Monitoring

Do rejestracji obrazu w systemach monitoringu stosuje się kamery telewizji użytkowej (CCTV), zamknięte w obudowie przystosowanej do warunków zewnętrznych. W analogowych systemach wizyjnych, każda kamera musi być podpięta do przekaźnika obrazu oraz rejestracja nagrań. Pozbawiony tej konieczności jest monitoring IP (sieciowy), w którym kamery bezprzewodowo komunikują się z siecią komputerową (LAN/WLAN) lub z Internetem. Takie rozwiązanie jest najmniej kłopotliwe do wprowadzenia, co ma szczególne znaczenie w domu już wykończonym. Obraz można być nie tylko nagrywany, ale także przesyłany w czasie rzeczywistym, np. do centrum monitoringu.

Miejsce montażu. Zaplanowanie optymalnej lokalizacji kamer jest niezwykle istotne. Częstym błędem jest umieszczanie ich zbyt wysoko, a także wybieranie punktów, w których narażone są one na odblaski od silnych źródeł światła. Zaprojektowane okablowanie powinno zapewniać odpowiednie parametry transmisji sygnału wizyjnego.

Czujniki zewnętrzne

Czujniki sygnalizują próbę zbliżenia się do domu nieproszonych gości. Ich cena jest nieco wyższa od wewnętrznych, głównie dlatego, że są odporne na zmiany temperatury, spadające liście, deszcz, śnieg czy wiatr – w przeciwnym razie generowałyby fałszywe alarmy. Nie mogą także reagować na małe zwierzęta.

Miejsce montażu. Mocowane są na ścianach budynku pod okapem. Ich zasięg, w przypadku domów jednorodzinnych, najczęściej nie przekracza 15 m.

Czujniki zewnętrzne mają chronić miejsca najbardziej narażone na wtargnięcie intruza, dlatego bardzo często umieszcza się je nad wjazdem do garażu (fot. Weber System)

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2014-07-03

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków Schneider Electric, lider transformacji cyfrowej w zarządzaniu energią i automatyce, przedstawił nowe na rynku rozwiązanie EcoStruxure™ ...
Jeden klucz dla całego domu
Jeden klucz dla całego domu Nie trzeba budować od podstaw nowoczesnego domu naszpikowanego elektroniką, aby ułatwić sobie życie i zastosować rozwiązania, które na ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony W środę 22 listopada 2017 r. w hotelu Polonia Palace w Warszawie rozdano nagrody w plebiscycie 100% Polski Produkt tygodnika "Do Rzeczy". Firma ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze