Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Po co nam instalacje inteligentne?

Po co nam instalacje inteligentne?

Na czym polega przewaga systemów inteligentnych nad zwykłą automatyką, funkcjonującą na poziomie sterowników poszczególnych urządzeń?

Instalacja inteligentna - korzyści

Bardzo istotna praktyczna korzyść jest taka, że nie musimy biegać po całym domu – od urządzenia do urządzenia – zmieniając nastawy. Nie tylko wszystko zrobimy z jednego miejsca. Przede wszystkim, nie musimy przestawiać z osobna programów działania każdego sprzętu. Zmiana pojedynczego parametru, np. pożądanej temperatury, wystarcza do samoczynnego przeprogramowania wszystkich.

Różnica jest zasadnicza, bo tradycyjne instalacje odpowiadają za wykonanie konkretnych zadań – np. grzewcza zapewnia ciepło, a wentylacyjna świeże powietrze.

Instalacja inteligentna
funkcjonuje inaczej. Nie odpowiada za wąsko wydzielony zakres, lecz nadzoruje współpracę innych instalacji i niemal dowolnych zainstalowanych w domu urządzeń. Automatyka budynkowa może znacząco poprawić bezpieczeństwo.

W domach jednorodzinnych bardzo często stosuje się np. detektory gazu czy czujki zalania. Lecz zwykle ich działanie ogranicza się do uruchomienia syreny alarmowej po wykryciu zagrożenia.

Instalacja inteligentna może zaś działać w sposób bardziej złożony. Wykrycie wycieku gazu powoduje nie tylko uruchomienie alarmu, ale również zamknięcie dopływu gazu (przez elektrozawór) oraz intensywniejsze wietrzenie pomieszczeń (przez wentylację mechaniczną).

Ponadto o zdarzeniu zostaniemy poinformowani, nawet jeśli przebywamy poza domem (np. za pomocą SMS). Jeśli nie da się wyeliminować zagrożenia, to komunikat trafi także do firmy odpowiedzialnej za monitoring domu i dalej do służb ratowniczych.

Inteligentny budynek może też niemal doskonale symulować obecność domowników, co dezorientuje włamywaczy – światło może być w niektórych pomieszczeniach włączane w sposób nieregularny, sugerując normalną aktywność mieszkańców. Jeśli dzień jest pochmurny, to sygnał z zewnętrznego czujnika zmierzchowego spowoduje, że zostanie zapalonych więcej świateł, natomiast w słoneczny dzień żaluzje w oknach zostaną przysłonięte, na noc zaś system sam zamknie rolety zewnętrzne.

Automatyka budynkowa to nie tylko wygodne sterowanie wszystkimi instalacjami. Możemy monitorować stan ich pracy i tworzyć zestawienia obrazujące koszty utrzymania budynku
Automatyka budynkowa to nie tylko wygodne sterowanie wszystkimi instalacjami. Możemy monitorować stan ich pracy i tworzyć zestawienia obrazujące koszty utrzymania budynku (fot. Ekoklimax)

Oczywiście, na co dzień system inteligentny dba o zgodną współpracę instalacji domowych, tak by podnieść komfort życia mieszkańców i ograniczyć zużycie energii. W pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, można przecież zmniejszyć intensywność ogrzewania (czy chłodzenia latem) oraz wentylacji.

Korzyści z posiadania "inteligentnego domu" docenimy głównie wówczas, gdy pracuje w nim wiele nowoczesnych instalacji i urządzeń (wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, nowoczesny kocioł grzewczy itp.). Optymalna współpraca tych elementów zostanie osiągnięta bez angażowania naszej uwagi, choć jeżeli zechcemy wprowadzić jakieś zmiany, zawsze możemy to zrobić, i to nawet zdalnie przez Internet czy telefon komórkowy.

To, na ile warto rozbudowywać układy automatyki, zależy od domu i działających w nim instalacji. Czynnikami ograniczającymi są zasobność portfela oraz zdrowy rozsądek. Nie wszystkie pomysły, choć realne z technicznego punktu widzenia, są sensowne i ekonomicznie uzasadnione. Im dom większy i więcej w nim wyrafinowanych technicznie urządzeń, tym bardziej warto zintegrować je w jeden system.

Chodzi tu zwłaszcza o instalacje: grzewczą, wentylacyjną i klimatyzacyjną, bo są najbardziej energochłonne. Przy np. 300 m2 powierzchni użytkowej, trudno pamiętać o ręcznym regulowaniu parametrów pracy wszystkich instalacji w poszczególnych pomieszczeniach. Utrzymanie takiego domostwa pochłania dużo energii – a zatem oszczędności, jakie zapewni automatyka, mogą być znaczne.

Racjonalne korzystanie z ogrzewania i klimatyzacji oraz wentylacji mechanicznej (zwłaszcza z odzyskiem ciepła) wymaga odpowiedniego sterowania, a do tego potrzeba wielu informacji. Jakie będą skutki intensywnego wietrzenia i ogrzewania (lub klimatyzowania) pomieszczeń, w których nikogo nie ma albo w których ktoś zostawił otwarte okna? Oczywiście, zamiast ograniczenia kosztów, będziemy mieć ich bezsensowny wzrost.

Instalacja inteligentna jest pomocna w czasie dłuższej nieobecności domowników. Zraszacz sam podleje ogród, adekwatnie do wskazań czujnika wilgotności gleby. Automatykę docenią zwłaszcza posiadacze ogrodów zimowych i szklarni. Sterowane automatycznie rolety mogą ograniczyć nadmierne nasłonecznienie, automat zadba poza tym o przewietrzenie szklarni.

Nie w każdym domu instalacja inteligentna jest równie pożyteczna

Nie w każdym domu instalacja inteligentna jest równie pożyteczna. Bo czym będziemy sterować, mając prosty, zasypowy kocioł na węgiel i wentylację grawitacyjną? Pozostaje wtedy co najwyżej automatyzacja podlewania ogrodu oraz sterowanie oświetleniem, choć wobec upowszechniania się energooszczędnych źródeł światła – ekonomiczny sens inwestowania większych sum w to ostatnie rozwiązanie jest wątpliwy.

Na pewno przyda się połączenie oświetlenia zewnętrznego z włącznikiem zmierzchowym czy też czujnikiem ruchu (to możemy zastosować także np. w korytarzu). Producenci systemów inteligentnych podkreślają szczególnie możliwość wykorzystania czujników ruchu w godzinach nocnych. Współpracując ze ściemniaczem, czujnik taki może uruchomić tylko łagodne światło w korytarzu, tak by nie oślepiało wstających w nocy do łazienki.

Aczkolwiek taki efekt uzyskamy też, łącząc po prostu czujnik ruchu z dodatkowym słabym źródłem światła. A może się okazać, że jeszcze taniej i prościej zostawić włączone na noc słabe diodowe źródło światła, bo nie zużyje ono wiele energii.

Wprowadzanie rozbudowanych systemów inteligentnych ma więc sens jedynie w domach, w których pracuje wiele nowoczesnych urządzeń, mogących wykorzystać potencjał systemu.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2015-03-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Wszystko fajnie i swego czasu zajmowałem się tym, będąc zafascynwany tematem. I coś z tej "inteligencji" sobie w domu zrobiłem.Przede wszystkim ową "inteligencję" należy traktować jako drogą zabawkę, bo do tego sprowadza się większość domowych instalacji w Polsce - kilka punktów ...

Gość IXI

20 Mar 2016, 19:41

w instalacjach tego typu nie liczy się wyłącznie sterowanie, ale również informacja, a właściwie cała masa info o różnych stanach urządzeń. Przykład: temp. na piecu, temp.wylotu spalin, informacja o wilgotności, temp.wew.domu, prędkości wiatru i nasłonecznienia, ruchu, dymu ...

Gość radek

16 Lip 2015, 09:09

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Jeden klucz dla całego domu
Jeden klucz dla całego domu Nie trzeba budować od podstaw nowoczesnego domu naszpikowanego elektroniką, aby ułatwić sobie życie i zastosować rozwiązania, które na ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony W środę 22 listopada 2017 r. w hotelu Polonia Palace w Warszawie rozdano nagrody w plebiscycie 100% Polski Produkt tygodnika "Do Rzeczy". Firma ...
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd Oferta produktów OPTEX została wzbogacona o nową serię czujek podczerwieni oraz czujek dualnych - Shield. Produkty z tej linii są stworzone ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze