Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Jak dobrać instalację alarmową?

Instalacja alarmowa to kompletny system, składający się z wielu elementów. Aby działał poprawnie, warto skorzystać z poniższych porad.

Jak dobrać instalację alarmową? - centrala alarmowa

Jest najważniejszym elementem całej instalacji. Odpowiada za rejestrowanie wszystkich zdarzeń – odbiera i interpretuje sygnały z czujników alarmowych, a w razie konieczności uruchamia alarm i powiadamia o tym agencję ochrony.

Centralę alarmową dobiera się w zależności od liczby i rodzaju zamontowanych w domu czujek, ale zawsze warto wybrać model z większą liczbą wejść i wyjść, aby w przyszłości możliwe było rozbudowanie systemu. Urządzenie to należy dobrze ukryć przed włamywaczem – np. w garderobie, szafie wnękowej, na poddaszu itp.

Wybierając centralę alarmową warto zdecydować się na model z dużą liczbą wejść i wyjść, aby w przyszłości możliwe było rozbudowanie systemu Wybierając centralę alarmową warto zdecydować się na model z dużą liczbą wejść i wyjść, aby w przyszłości możliwe było rozbudowanie systemu (fot. Satel)

Jak dobrać instalację alarmową? - urządzenia sterujące

Do obsługi systemu alarmowego służą manipulatory (klawiatury z wyświetlaczem), piloty, breloki i karty zbliżeniowe. Dzięki nim domownicy komunikują się z centralą alarmową – aktywują i dezaktywują system, a także programują i wprowadzają zmiany w instalacji.

Manipulatory montuje się najczęściej w łatwo dostępnym miejscu, w pobliżu drzwi wejściowych lub w garażu (jeśli tamtędy domownicy dostają się do budynku), aby móc szybko wydać polecenie centrali alarmowej. Dzięki aplikacjom mobilnym do sterowania systemem alarmowym można wykorzystywać również smartfony.

Jak dobrać instalację alarmową? - czujki

Istotnym elementem instalacji alarmowej są czujki ruchu
Istotnym elementem instalacji alarmowej są czujki ruchu (fot. Satel)

Ich zadaniem jest odbieranie sygnałów o potencjalnym zagrożeniu. Rozmieszcza się je w następujących strefach:

 • peryferyjnej – chroni granicę działki;
 • zewnętrznej – zabezpiecza bezpośrednie otoczenie domu;
 • obwodowej wewnętrznej – przebiega wzdłuż linii okien i drzwi;
 • wewnętrznej przestrzennej – obejmuje wnętrze budynku.

Czujki dzieli się na trzy podstawowe grupy:

 • czujki ruchu – sygnalizują obecność intruza na chronionym obszarze. W sprzedaży są modele wykorzystujące mikrofale, podczerwień lub dualne – reagujące na oba rodzaje promieniowania naraz. Te ostatnie są najbardziej skuteczne, ponieważ dzięki nim można wyeliminować fałszywe alarmy.

  Właściciele małych zwierząt domowych powinni wybrać czujki z regulowanym progiem czułości, które można ustawić tak, aby nie reagowały na ruch czworonożnych pupili. Czujki montuje się najczęściej w narożnikach pomieszczeń. Ich pole widzenia nie może być ograniczone, np. przez meble. 

  Z kolei bariery mikrofalowe i podczerwieni emitujące wiązki promieniowania, których przecięcie uruchamia alarm, umieszcza się na ogrodzeniu, na ścianie domu przy oknach i drzwiach oraz przy bramie garażowej;

 • czujki chroniące okna i drzwi – sygnalizują ich otwarcie. Składają się z dwóch elementów: magnesu zamontowanego na skrzydle okna lub drzwi oraz z kontaktronu umieszczonego na ościeżnicy. Oddalenie ich od siebie powoduje uruchomienie alarmu. Inną odmianą są czuj ki stłuczeniowe, które reagują na dźwięk rozbitego szkła w oknie lub w drzwiach tarasowych.

  Z kolei czujki wibracyjne uruchamiają alarm w trakcie wstrząsów wywołanych przy próbie wyważania drzwi lub okien. Można je umieścić także na ogrodzeniu – zadziałają podczas próby jego sforsowania. Specjalne czujki przeznaczone są również do zamków drzwiowych – uruchomią alarm w momencie manipulowania w nim.

 • czujki sygnalizujące pożar lub awarie instalacji domowych – w kuchni, przy kominkach i kotłach grzewczych umieszcza się czujki dymu reagujące na dym i wysoką temperaturę. W pomieszczeniach, w których pracuje kominek lub kocioł, montuje się też czujki czadu, ostrzegające o niebezpiecznym stężeniu tlenku węgla.

  Pod sufitem umieszcza się czujki reagujące na wysokie stężenie gazu ziemnego, a przy podłodze urządzenia alarmujące o wycieku gazu płynnego. Również przy podłodze montuje się czujki zalania, ostrzegające o wycieku wody.

Jak dobrać instalację alarmową? - sygnalizatory

Zadaniem syreny zewnętrznej jest przyciągnięcie uwagi otoczenia w momencie wtargnięcia intruza do domu
Zadaniem syreny zewnętrznej jest przyciągnięcie uwagi otoczenia w momencie wtargnięcia intruza do domu (fot. Jablotron)

Ostatnim elementem instalacji alarmowej są sygnalizatory, które błyskającym światłem i sygnałem dźwiękowym informują o uruchomieniu alarmu. Dzielą się na:

 • wewnętrzne – emitują dźwięk o natężeniu bliskim granicy bólu, który ma zmusić intruza do opuszczenia budynku;
 • zewnętrzne – ich zadaniem jest przyciągnięcie uwagi otoczenia.

Informacja o uruchomieniu alarmu trafia jednocześnie do właściciela domu oraz agencji ochroniarskiej. Warto pamiętać o zaprogramowaniu zaszyfrowanego kodu, który w razie napadu i szantażu wyłączy alarm, ale jednocześnie będzie sygnałem o zagrożeniu dla patrolu interwencyjnego.

Sygnalizatory powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Należy je zainstalować w miejscach niedostępnych dla włamywacza.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Optex

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd Oferta produktów OPTEX została wzbogacona o nową serię czujek podczerwieni oraz czujek dualnych - Shield. Produkty z tej linii są stworzone ...
Napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego
Napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego Firma Becker wprowadza do sprzedaży napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego.
Nowy apartament pokazowy ABB Living Space Experience w Warszawie
Nowy apartament pokazowy ABB Living Space Experience w Warszawie Firma ABB otworzyła jeden z najnowocześniejszych w Europie apartamentów pokazowych, prezentujący innowacyjne systemy inteligentnego zarządzania ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze