Budujemy Dom

Na przyjazd załogi czekałem dwadzieścia kilka minut!

Artykuł na: 4-5 minut

To było typowe włamanie do domu na warszawskiej Białołęce. Takiego, jakich wiele dookoła: ani większego ani bogatszego.

Jak nas okradziono?

Dobrze przygotowanego i zdeterminowanego złodzieja nie powstrzymają żadne zabezpieczenia – ani antywłamaniowe okna, ani zewnętrzny alarm
Dobrze przygotowanego i zdeterminowanego złodzieja nie powstrzymają żadne zabezpieczenia – ani antywłamaniowe okna, ani zewnętrzny alarm. fot. J. Werner

Dom stoi na końcu ślepej ulicy i z tyłu można do niego podejść przez łąkę – nieużytek. Mieszkaliśmy tam już kilka lat i nic złego się nie działo, więc czuliśmy się bezpiecznie. Owszem, słyszało się o włamaniach, ale obawy pojawiały się tylko przy okazji wyjazdów na wakacje.

 

Ponieważ bywało, że wracałem do domu późno, a żona zostawała sama z małymi dziećmi, zadbaliśmy o dobre zabezpieczenia: antywłamaniowe okna i drzwi, alarm wewnątrz (ten był najpierw) i z czasem na zewnątrz, umowę z agencją ochrony.

 

Do włamania doszło latem – ledwo co zdążyliśmy wyjechać na urlop. Złodzieje przyszli w środku dnia, alarm wzbudził się ok. 11.30. Byli przygotowani i rozpatrzeni w terenie. Od strony krzaków przecięli siatkę ogrodzeniową nożycami do metalu i za pomocą łapek (lub łapki i łomu) podważyli skrzydło okna w kuchni.

 

Nawet nie próbowali stłuc antywłamaniowej szyby. Wbicie metalowego narzędzia między skrzydło i ramę drewnianego okna okazało się dość łatwe, zaś zaczepy okuć nie wytrzymały naporu dwóch mężczyzn. Skrzydło podważono na tyle, że do środka wślizgnął się jeden, raczej drobny, złodziej.

 

Na zewnątrz cały czas wyła syrena alarmu, a załoga z agencji ochrony powinna już była jechać na miejsce zdarzenia. Włamywacz splądrował samą sypialnię – przetrząsnął szafki nocne, szuflady w komodzie i w garderobie. Wyrwał tę, w której żona trzymała biżuterię. Zabrał jeszcze laptopa z biurka i uciekł przez drzwi tarasowe. W ogródku zawartość szuflady przesypał do torby albo worka.

 

Zdaniem agencji ochrony, patrol dotarł na miejsce 10 minut po wzbudzeniu zewnętrznego alarmu. Policja miała co do tego wątpliwości, my również. Jeśli przyjąć wersję firmy ochroniarskiej, to od wzbudzenia alarmu wewnątrz domu do opuszczenia posesji przez włamywaczy, minęły niespełna 3 minuty.

 

Nie mogliśmy przedstawić naszej wersji, bo po włamaniu system alarmowy "oszalał" i wzbudzał się co chwila. Do naszego powrotu, pamięć centrali alarmowej, która mieści kilkaset zdarzeń, zapełniały już tylko pozbawione znaczenia informacje z czasu po włamaniu. Kilka dni później przeprowadziłem eksperyment: w spokojny niedzielny wieczór uruchomiłem alarm i na przyjazd załogi czekałem dwadzieścia kilka minut.

Co było potem?

Policjanci byli pomocni, świetni jako urzędnicy, ale chyba mniej zainteresowani złapaniem złodziei. Byliśmy ubezpieczeni – odszkodowanie dostaliśmy szybko i bez zbędnych ceregieli. Niestety, nie mieliśmy dobrze ubezpieczonej biżuterii – po prostu nie przyszło nam do głowy, że pierścionki żony, bransoleta po babci, komunijny łańcuszek córki i parę innych drobiazgów w sumie są warte konkretną kwotę.

 

Zresztą, istotniejsza od materialnej była sentymentalna wartość skradzionych przedmiotów. Drobiazgów po babci, czy nieżyjącym od lat ojcu, dla innych tak naprawdę bezwartościowych, nie da się niczym zastąpić.

 

Zupełnie też utraciliśmy poczucie bezpieczeństwa – przez kilka tygodni dzieci bały się nawet świateł samochodów, podjeżdżających wieczorem pod dom.

 

Bardzo kłopotliwa okazała się wymiana okna. Było dobrze osadzone i żeby je wyjąć i prawidłowo wstawić nowe, w kuchni trzeba było skuwać tynk. Zrobił się z tego całkiem spory remont wciąż nowego domu.

 

Po rozmowach z sąsiadami okazało się, że na naszej ulicy (jakieś 20 domów) przez kilka lat było przynajmniej 6 włamań, a domy przylegające do dużego nieużytku, z którym i my graniczymy, są okradane dość regularnie. I zazwyczaj w ten sam sposób – szybki skok w ciągu dnia, kiedy nikogo nie ma w domu, uwieńczony plądrowaniem sypialni.

Janusz Werner

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jak widać z tej relacji nie warto inwestować w żadne systemy i monitoring, okna i drzwi antywłamaniowe bo i tak przyjdą menele i wślizną się czyniąc większe straty gdy okno jest za dobrze przytwierdzone. Ja mam taki pomysł, zostawcie zawsze klucz od drzwi wejściowych w jakimś widocznym ...

Gość Zdesperowany

02 Cze 2016, 15:05

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex W skład nowej linii zewnętrznych czujek OPTEX - Shield wchodzą dwa typy detektorów - szerokokątna seria czujek PIR lub dualnych VXS oraz ...
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.

Gaz, dym, czad, dwutlenek węgla... - jak się przed tym ustrzec?

Jakie są nowoczesne metody ochrony domu jednorodzinnego przed pożarem?

polecane produkty i technologie

Funkcje i możliwości nowoczesnych systemów alarmowych

We własnym domu powinniśmy czuć się przede wszystkim bezpiecznie i wygodnie. Nowoczesna instalacja alarmowa potrafi zadbać o jedno i drugie. Warto skorzystać z możliwości jakie daje połączenie systemu alarmowego oraz funkcji tzw. inteligentnego domu - tym bardziej, że wystarczy do tego jeden zestaw urządzeń.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".