Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Z czego się składa i jak działa domowa instalacja alarmowa?

W nowych domach alarm pojawia się coraz częściej. Instalację tworzą czujniki, urządzenia sterujące, centrala i sygnalizator, czyli syrena. Jeżeli instalację zaplanujemy na etapie budowy domu, to jej elementy można połączyć przewodami ukrytymi pod tynkiem. Jeśli chcemy założyć ją później, możemy wybrać droższe urządzenia bezprzewodowe.

Z czego się składa i jak działa domowa instalacja alarmowa?

Z czego się składa i jak działa instalacja alarmowa?

Centrala to mózg systemu – tu trafiają sygnały z czujek i urządzeń sterujących. Powinna być w miejscu, którego złodziej szybko nie znajdzie. To centrala uruchamia alarm i wysyła sygnał do właściciela albo agencji ochrony. Urządzenia sterujące to manipulatory i piloty oraz rzadko stosowane w domach jednorodzinnych karty zbliżeniowe i breloki. Służą do komunikowania się z centralą i zarządzania systemem. Korzystając z nich, uzbrajamy i rozbrajamy alarm, zmieniamy ustawienia systemu itp. Manipulator dobrze umieścić przy drzwiach wejściowych, a jeśli dom jest większy lub ma więcej kondygnacji – warto mieć ich kilka.

Pilotem można np. obsługiwać alarm zewnętrzny i – wciskając przycisk antynapadowy – przywoływać ochronę.

Wewnętrzna czujka dualna sprawdzi się w salonie i garażu
Wewnętrzna czujka dualna sprawdzi się w salonie i garażu. fot. Optex

Czujki to "oczy i uszy" systemu. Mogą być bardzo różne. Najprostsze czujniki magnetyczne sygnalizują otwarcie/wyważenie drzwi i okien. Alarm uruchamia się, kiedy magnes na skrzydle okna straci kontakt ze znajdującym się na ościeżnicy kontaktronem. Okna chronią również czujniki, które reagują na dźwięk tłuczonego szkła. Czym w praktyce różni się ich działanie? Kontaktron reaguje na otwarcie okna, nie uruchomi jednak alarmu, gdy złodziej wybije szybę.

Żeby ochrona pomieszczenia była pełna, taki element musi być umieszczony na każdym skrzydle. Akustyczna czujka zbicia szyby wzbudzi alarm, gdy "usłyszy" dźwięk tłuczenia szkła. Jednym urządzeniem za kilkadziesiąt złotych możemy więc chronić cały salon z wieloma oknami. Ale jeśli włamywacz podważy okno i niczego nie zbije, przejdzie niezauważony.

W pomieszczeniach stosuje się zazwyczaj czujki ruchu PIR, które jak łatwo się domyślić, włączają alarm, kiedy ktoś się poruszy. Przy czym czujka PIR nie "widzi" ruchu, a zmianę temperatury. Dlatego we wnętrzach narażonych na nagłe zmiany temperatury, np. w salonie z kominkiem, lepiej zaplanować bardziej precyzyjną czujkę dualną. Ta ustala obecność intruza na dwa sposoby, w związku z czym jest mniej podatna na fałszywe alarmy.

Na zewnątrz montuje się zewnętrzne czujki ruchu i bariery podczerwieni. Bariera to od 2 do 8 wiązek promieniowania, które nadajnik wysyła do ustawionego naprzeciwko, w odległości nawet kilkudziesięciu metrów, odbiornika. Alarm uruchamia się, gdy jakiś obiekt przerwie wiązkę. Bariery można montować na ścianach budynku, jeśli chcemy, żeby chroniły okna i drzwi, albo dalej, np. wzdłuż ogrodzenia. Jednak wtedy ich pracę mogą zakłócać krzewy i wysoka trawa, a nawet mgła.

4-wiązkowa zewnętrzna bariera podczerwieni. Takimi barierami możemy dodatkowo „ogrodzić” dom. Nadajnik może być nawet 200 m od odbiornika 4-wiązkowa zewnętrzna bariera podczerwieni. Takimi barierami możemy dodatkowo "ogrodzić" dom. Nadajnik może być nawet 200 m od odbiornika. fot. Optex

Do instalacji alarmowej można także podłączyć np. czujniki czadu, dymu, gazów usypiających.

Ile kosztuje system alarmowy?

Za instalację alarmową z montażem, w zależności od jej skomplikowania, zapłacimy od 2 do dwudziestu kilku tysięcy złotych. Kontaktrony kosztują 30–40 zł, wewnętrzna czujka ruchu do wydatek od kilkudziesięciu zł, czujka dualna – od stu kilkudziesięciu. Zewnętrzne czujki ruchu kosztują kilkaset zł, podobnie centrala. Manipulator i sygnalizator to sto kilkadziesiąt zł. Za barierę podczerwieni trzeba zapłacić od kilkuset do 3 tys. zł.

A może dom inteligentny?

Alarm można włączyć w system domu inteligentnego, w którym w sposób zintegrowany zarządza się wszystkimi instalacjami. Jedną z podstawowych "antywłamaniowych" funkcji domu inteligentnego jest symulowanie obecności właścicieli. System może o różnych porach włączać światło, muzykę czy telewizor. Ale instalacje tego typu kosztują przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych, a chęć lepszego zabezpieczenia domu przed złodziejem zazwyczaj jest tylko jednym z kilku powodów wyboru takiego rozwiązania.

Janusz Werner
fot. otwierająca: Satel

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd
VX Shield: niezawodna detekcja i nowoczesny wygląd Oferta produktów OPTEX została wzbogacona o nową serię czujek podczerwieni oraz czujek dualnych - Shield. Produkty z tej linii są stworzone ...
Napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego
Napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego Firma Becker wprowadza do sprzedaży napęd do rolet ze sterowaniem dla dodatkowego wyjścia awaryjnego.
Nowy apartament pokazowy ABB Living Space Experience w Warszawie
Nowy apartament pokazowy ABB Living Space Experience w Warszawie Firma ABB otworzyła jeden z najnowocześniejszych w Europie apartamentów pokazowych, prezentujący innowacyjne systemy inteligentnego zarządzania ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze