Budujemy Dom

Z czego się składa i jak działa domowa instalacja alarmowa?

Artykuł na: 4-5 minut

W nowych domach alarm pojawia się coraz częściej. Instalację tworzą czujniki, urządzenia sterujące, centrala i sygnalizator, czyli syrena. Jeżeli instalację zaplanujemy na etapie budowy domu, to jej elementy można połączyć przewodami ukrytymi pod tynkiem. Jeśli chcemy założyć ją później, możemy wybrać droższe urządzenia bezprzewodowe.

Z czego się składa i jak działa domowa instalacja alarmowa?

Z czego się składa i jak działa instalacja alarmowa?

Centrala to mózg systemu – tu trafiają sygnały z czujek i urządzeń sterujących. Powinna być w miejscu, którego złodziej szybko nie znajdzie. To centrala uruchamia alarm i wysyła sygnał do właściciela albo agencji ochrony. Urządzenia sterujące to manipulatory i piloty oraz rzadko stosowane w domach jednorodzinnych karty zbliżeniowe i breloki. Służą do komunikowania się z centralą i zarządzania systemem. Korzystając z nich, uzbrajamy i rozbrajamy alarm, zmieniamy ustawienia systemu itp. Manipulator dobrze umieścić przy drzwiach wejściowych, a jeśli dom jest większy lub ma więcej kondygnacji – warto mieć ich kilka.

 

Pilotem można np. obsługiwać alarm zewnętrzny i – wciskając przycisk antynapadowy – przywoływać ochronę.

Wewnętrzna czujka dualna sprawdzi się w salonie i garażu
Wewnętrzna czujka dualna sprawdzi się w salonie i garażu. fot. Optex

Czujki to "oczy i uszy" systemu. Mogą być bardzo różne. Najprostsze czujniki magnetyczne sygnalizują otwarcie/wyważenie drzwi i okien. Alarm uruchamia się, kiedy magnes na skrzydle okna straci kontakt ze znajdującym się na ościeżnicy kontaktronem. Okna chronią również czujniki, które reagują na dźwięk tłuczonego szkła. Czym w praktyce różni się ich działanie? Kontaktron reaguje na otwarcie okna, nie uruchomi jednak alarmu, gdy złodziej wybije szybę.

 

Żeby ochrona pomieszczenia była pełna, taki element musi być umieszczony na każdym skrzydle. Akustyczna czujka zbicia szyby wzbudzi alarm, gdy "usłyszy" dźwięk tłuczenia szkła. Jednym urządzeniem za kilkadziesiąt złotych możemy więc chronić cały salon z wieloma oknami. Ale jeśli włamywacz podważy okno i niczego nie zbije, przejdzie niezauważony.

 

W pomieszczeniach stosuje się zazwyczaj czujki ruchu PIR, które jak łatwo się domyślić, włączają alarm, kiedy ktoś się poruszy. Przy czym czujka PIR nie "widzi" ruchu, a zmianę temperatury. Dlatego we wnętrzach narażonych na nagłe zmiany temperatury, np. w salonie z kominkiem, lepiej zaplanować bardziej precyzyjną czujkę dualną. Ta ustala obecność intruza na dwa sposoby, w związku z czym jest mniej podatna na fałszywe alarmy.

 

Na zewnątrz montuje się zewnętrzne czujki ruchu i bariery podczerwieni. Bariera to od 2 do 8 wiązek promieniowania, które nadajnik wysyła do ustawionego naprzeciwko, w odległości nawet kilkudziesięciu metrów, odbiornika. Alarm uruchamia się, gdy jakiś obiekt przerwie wiązkę. Bariery można montować na ścianach budynku, jeśli chcemy, żeby chroniły okna i drzwi, albo dalej, np. wzdłuż ogrodzenia. Jednak wtedy ich pracę mogą zakłócać krzewy i wysoka trawa, a nawet mgła.

4-wiązkowa zewnętrzna bariera podczerwieni. Takimi barierami możemy dodatkowo „ogrodzić” dom. Nadajnik może być nawet 200 m od odbiornika 4-wiązkowa zewnętrzna bariera podczerwieni. Takimi barierami możemy dodatkowo "ogrodzić" dom. Nadajnik może być nawet 200 m od odbiornika. fot. Optex

Do instalacji alarmowej można także podłączyć np. czujniki czadu, dymu, gazów usypiających.

Ile kosztuje system alarmowy?

Za instalację alarmową z montażem, w zależności od jej skomplikowania, zapłacimy od 2 do dwudziestu kilku tysięcy złotych. Kontaktrony kosztują 30–40 zł, wewnętrzna czujka ruchu do wydatek od kilkudziesięciu zł, czujka dualna – od stu kilkudziesięciu. Zewnętrzne czujki ruchu kosztują kilkaset zł, podobnie centrala. Manipulator i sygnalizator to sto kilkadziesiąt zł. Za barierę podczerwieni trzeba zapłacić od kilkuset do 3 tys. zł.

A może dom inteligentny?

Alarm można włączyć w system domu inteligentnego, w którym w sposób zintegrowany zarządza się wszystkimi instalacjami. Jedną z podstawowych "antywłamaniowych" funkcji domu inteligentnego jest symulowanie obecności właścicieli. System może o różnych porach włączać światło, muzykę czy telewizor. Ale instalacje tego typu kosztują przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych, a chęć lepszego zabezpieczenia domu przed złodziejem zazwyczaj jest tylko jednym z kilku powodów wyboru takiego rozwiązania.

Janusz Werner
fot. otwierająca: Satel

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel Decyzja o rozbudowie systemu alarmowego często zapada przy okazji planowania dobudówki, garażu lub zagospodarowania niewykorzystywanej kondygnacji, ...

Gaz, dym, czad, dwutlenek węgla... - jak się przed tym ustrzec?

Jakie są nowoczesne metody ochrony domu jednorodzinnego przed pożarem?

polecane produkty i technologie

COMMAX - nowa jakość systemów wideodomofonowych

COMMAX to jeden z pierwszych producentów systemów domofonowych i wideodomofonowych na świecie. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt modeli produktów domofonowych i wideodomofonowych tej marki cechujących się zróżnicowaną funkcjonalnością oraz wyglądem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".