Policja radzi, jak zabezpieczyć się przed włamaniem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Policja radzi, jak zabezpieczyć się przed włamaniem

Odpowiada sierżant sztabowy Michał Gaweł z Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji.

aktualizacja: 2019-06-05 12:22:57

Co pada łupem włamywaczy?

Gotówka, przedmioty wartościowe i łatwe do zbycia - biżuteria, zegarki, elektronika (laptopy, tablety, telefony komórkowe, sprzęt fotograficzny). W przypadku włamań na tzw. "śpiocha" także samochody.

Czy systemy alarmowe, monitoring itp. zwiększają bezpieczeństwo?

Tak. Po pierwsze odstraszają potencjalnych sprawców, a po drugie wydłużają czas potrzebny na dostanie się do domu, tym samym wzrasta ryzyko wpadki. Trzeba natomiast pamiętać, że nie ma zabezpieczeń nie do pokonania.

Na co zwracać uwagę?

Na osoby kręcące się po okolicy bez celu. Zarówno pieszo, jak i w pojazdach. Jeżeli widzisz obcą osobę w zaparkowanym aucie, która np. ciągle się rozgląda, spisz lub zapamiętaj markę pojazdu i numer rejestracyjny. Jeżeli wzbudzi twoje podejrzenia, powiadom policję.

Co radzi Policja?

  • Najpewniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy i wartościowych rzeczy jest bank. Amatorzy cudzego mienia szybko znajdują banknoty i biżuterię w bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy za obrazami.

  • Nie należy zostawiać kluczy pod wycieraczką ani wieszać na szyi swej pociechy.
     
  • W przypadku kradzieży pomocna jest sporządzona wcześniej lista posiadanych urządzeń: ich marka, typ, cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, odtwarzacz DVD, aparat fotograficzny, rower itp.) Te, które nie mają numerów, możemy oznaczyć inicjałami lub numerem telefonu.

  • Nie należy afiszować się bogactwem i lepiej unikać przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku. Poznanych w ten sposób ludzi raczej nie zapraszajmy do domu.

  • Należy być czujnym i zwracać uwagę na ludzi, którzy kręcą się koło domu. Można zapytać, kogo lub czego szukają, warto się im przyjrzeć. Tak samo postępujmy wobec osób, które przychodzą do naszego domu np. naprawić kaloryfer czy spisać stan licznika. Nie zaszkodzi sprawdzić ich tożsamość. Z policyjnych doświadczeń wynika, że w przypadku prawie połowy kradzieży, najpierw w domu pojawia się ktoś, kto przeprowadza tzw. złodziejski wywiad.

  • Duże znaczenie mają poprawne stosunki sąsiedzkie, dlatego dobrze jest je pielęgnować.

Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Wilson

30 Sep 2020, 19:08

A co jesli maja palnika acetylenowo-tlenowego

Prosty sposób, nie pozwolić, by intruz wszedł drzwiami, oknami, przez garaż lub przez dach. Jak to zrobić?  To już temat do odrębnej dyskusji.

Gość izaak

26 Sep 2019, 11:32

Nikt nie dostanie sie do domu jeśli pierwsza przeszkoda czyli drzwi stawią wystarczający opór. Z żoną od lat ufamy gerdzie i czujemy się bezpiecznie.

Gość Fela

23 Sep 2019, 12:34

Dobra drzwi antywłamaniowe to podstawa. Mam nawyk sprawdzania ich 3 razy wieczorem zanim pójdę spać, ale gdy są zamknięte wiem, ze jestem bezpieczna. 

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły