Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Zabezpieczamy dom przed włamaniem - ogrodzenie, domofon, elektryka

Co robić, żeby jak najlepiej zabezpieczyć swoje "gniazdo"? Omówimy wszystkie sposoby zabezpieczania nieruchomości: ogrodzenia, domofony, okna i drzwi antywłamaniowe, bramy i rolety, instalacje alarmowe. Poszukamy porad na policji i u przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej. Opowiemy też dość szczegółowo o konkretnym włamaniu.

Zabezpieczamy dom przed włamaniem - ogrodzenie, domofon, elektryka

Kiedy zacząć myśleć o zabezpieczeniu domu?

O zabezpieczeniu domu należy myśleć już na etapie poszukiwania działki. Nieruchomość na odludziu, z dala od sąsiadów, otoczona krzakami, w które nikt się nie zapuszcza, zawsze będzie łatwiejszym łupem. Budowanie okazałej, rzucającej się w oczy rezydencji w biednej i cieszącej się złą sławą okolicy, również nie jest najlepszym pomysłem. Bezpieczniejsza jest zwarta zabudowa.

Pewniej mogą się czuć mieszkańcy bliźniaków i segmentów oraz ci, którzy zdecydowali się na dom na zamkniętym osiedlu. Znaczenie ma też projekt budynku – im więcej wejść (dodatkowe drzwi z tyłu), więcej okien, szczególnie nisko umieszczonych – tym dla złodzieja lepiej. Choć, oczywiście, mało kto chce mieszkać w bezpiecznym, betonowym bunkrze.

Jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie to pierwsza linia obrony, ale chroni raczej przed przypadkowymi złodziejaszkami, kradnącymi sprzęty z podwórka czy meble ogrodowe. W zależności od preferencji właścicieli i zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, może być ażurowe lub pełne. Pełne ogrodzenie, podobnie jak zwarty szpaler tuj zaraz za płotem, zapewnia więcej intymności, ale też chroni złodzieja przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Każdy płot, i pełny i ażurowy, powinien być zbudowany tak, żeby trudno było się na niego wspiąć.

Bez formalności możemy postawić ogrodzenie o wysokości do 2,20 m, zarówno od strony sąsiada, jak i ulicy (po ubiegłorocznej zmianie przepisów). Wyższe wymaga zgłoszenia w urzędzie. Amatorom tradycyjnych, mniej wyrafinowanych zabezpieczeń (drut kolczasty, tłuczone szkło) przypominamy, że niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ostro zakończone elementy można umieszczać wyłącznie na wysokości ponad 1,80 m.

Ostro zakończone elementy mogą się pojawić na ogrodzeniach wyższych niż 1,80 m
Ostro zakończone elementy mogą się pojawić na ogrodzeniach wyższych niż 1,80 m. fot. Rheinzink

Domofon czy wideodomofon?

Dobrze jest wiedzieć, kogo wpuszczamy na podwórko. Dlatego, jeżeli to możliwe, ulokujmy furtkę tak, żeby z domu było widać, kto przed nią stoi. Możemy też założyć domofon lub wideodomofon. Domofon pozwala na kontakt głosowy, a coraz tańsze i w związku z tym powszechniejsze wideodomofony przekazują również obraz.

W obu przypadkach możemy wybrać urządzenia przewodowe (tańsze, ale wymagające poprowadzenia kabla między domem i furtką) i bezprzewodowe (sygnał przesyłany jest drogą radiową). Furtkę otwieramy przyciskiem w unifonie – aparacie zainstalowanym w domu. Warto zamontować go tam, gdzie najczęściej przebywamy, niekoniecznie – jak w blokach – zaraz przy drzwiach wejściowych. Modele bezprzewodowe mogą mieć dodatkowo zasilaną bateriami jednostkę wewnętrzną – można je więc przenosić wewnątrz domu. Niektóre wideodomofony są wyposażone w możliwość zapisu obrazu i dźwięku (uruchamia się po wciśnięciu przycisku dzwonka albo po wykryciu ruchu przed wejściem).

Są też urządzenia, które mogą przekierować rozmowę z rozmównicy (aparatu zainstalowanego przy wejściu, zwanego także bramofonem) na telefon komórkowy. To rozwiązanie wygodne, bo możemy porozmawiać np. z listonoszem, który dzwoni do furtki, gdy jesteśmy w pracy. Lecz czy uda nam się przekonać złodzieja, że jesteśmy w domu, a nie na urlopie? Jeżeli to przypadkowy złodziejaszek – być może. Ale jeśli szajka obserwuje dom przez kilka dni, to sztuczka z domofonem niewiele pomoże. Prosty zestaw domofonowy kosztuje ok. 100 zł, najtańszy wideodomofon 300–400 zł, za zaawansowany zapłacimy 2–3 tys. zł. Na montaż wydamy od stu kilkudziesięciu do 300 zł.

Bramofon z kamerą, podświetleniem i czytnikiem kluczy elektronicznych
Bramofon z kamerą, podświetleniem i czytnikiem kluczy elektronicznych. fot. Kenwei

Na co zwrócić uwagę w ogródku i na podwórku?

Strategiczne miejsca, takie jak wejście do domu, taras, wjazd do garażu, drzwi gospodarcze, warto oświetlić. Dobrym pomysłem jest zastosowanie lamp, uruchamianych przez czujki ruchu – nie świecą bez potrzeby przez całą noc, a włączają się tylko wówczas, kiedy ktoś pojawi się w ich zasięgu.

Zwrócimy uwagę na gniazda elektryczne – często wyprowadzamy je na zewnątrz budynku, żeby móc podłączyć kosiarkę, czy lampki na Boże Narodzenie. Dobrze zainstalować je w obwodzie, który możemy wyłączyć, wyjeżdżając z domu. Nie chcemy przecież, żeby złodzieje rozwiercili nam zamek w drzwiach, korzystając z naszego prądu. Na budynku można zamontować atrapy kamer – niektóre z nich mają migające diody, nawet czujniki ruchu. Są tanie (kilkadziesiąt zł/sztuka), ale ochronę też dają dość iluzoryczną. Prawdziwego złodzieja nie wystraszą ani atrapy, ani prawdziwe kamery – wystarczy, że nasunie na oczy czapkę z daszkiem, albo założy kominiarkę.

Duże znaczenie ma rozplanowanie roślinności – złodziejowi będzie łatwiej, gdy któreś z okien zasłania ogromny krzew albo gdy na poddasze można wejść z rosnącego obok drzewa. I jeszcze uwaga dla zapominalskich: jeśli dobrze zabezpieczyliśmy okna i drzwi na parterze, a na piętrze nieco gorzej, nie zostawiajmy w ogrodzie drabiny, z której tydzień wcześniej zrywaliśmy czereśnie.

Lampa z czujnikiem ruchu może być dla złodzieja przykrą niespodzianką
Lampa z czujnikiem ruchu może być dla złodzieja przykrą niespodzianką. fot. Lange Łukaszuk

Janusz Werner
fot. otwierająca: Konsport

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków Schneider Electric, lider transformacji cyfrowej w zarządzaniu energią i automatyce, przedstawił nowe na rynku rozwiązanie EcoStruxure™ ...
Jeden klucz dla całego domu
Jeden klucz dla całego domu Nie trzeba budować od podstaw nowoczesnego domu naszpikowanego elektroniką, aby ułatwić sobie życie i zastosować rozwiązania, które na ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony W środę 22 listopada 2017 r. w hotelu Polonia Palace w Warszawie rozdano nagrody w plebiscycie 100% Polski Produkt tygodnika "Do Rzeczy". Firma ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze