Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Inteligentne instalacje bezprzewodowe - dlaczego warto w nie inwestować? ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL

Bezprzewodowe sterowanie - za pomocą smartfona lub tabletu - ogrzewaniem, oświetleniem, alarmem i innymi systemami, nawet gdy jesteśmy poza domem, to już nie fantastyka, ale rzeczywistość. Dzięki inteligentnym instalacjom nasze domy są nie tylko bezpieczniejsze, ale również korzystanie z nich jest bardziej komfortowe.

Inteligentne instalacje bezprzewodowe - dlaczego warto w nie inwestować?

Nowe technologie wkraczają śmiało do naszych domów. Analitycy firmy Gartner przewidują, że do 2022 roku w przeciętnym domu znajdzie się ponad 500 inteligentnych urządzeń, które będą znały nasze potrzeby i przyzwyczajenia oraz którymi będzie można sterować bezprzewodowo. W Polsce to rozwiązanie również staje się coraz popularniejsze. Już 84% Polaków zna określenie "inteligentny dom", które kojarzy się im głównie z zarządzaniem oświetleniem przy pomocy smartfona (87%) oraz zarządzaniem ogrzewaniem, klimatyzacją i alarmem poprzez tablet (83%). Dla 50% naszych rodaków stanowi ono synonim nowoczesności. Jednak, co tak naprawdę mamy na myśli, mówiąc o inteligentnych instalacjach?

Inteligentne instalacje, czyli jakie?

Jeszcze niedawno inteligentna instalacja wiązała się ze skomplikowanym okablowaniem, uciążliwym rozkładaniem wielu metrów przewodów we wszystkich pomieszczeniach. Oznaczało to często konieczność przeprowadzenia remontu. Takiego rodzaju instalacje najłatwiej było montować w nowych domach, planując tego typu roboty jeszcze na etapie prac projektowych architektów.

Sytuacja zmieniła się jednak wraz z wprowadzeniem do masowej produkcji inteligentnych systemów bezprzewodowych, które można montować bez wykonywania żadnych skomplikowanych prac remontowych. Wykorzystuje się do tego celu zwykłą instalację elektryczną i urządzenia systemowe, które komunikują się drogą radiową. Tego rodzaju inteligentne systemy można bez problemu i łatwo rozbudowywać o kolejne funkcje. Wykorzystują one różnego rodzaju sensory, natomiast komunikacja pomiędzy nadajnikami a odbiornikami odbywa się za pośrednictwem specjalnej centrali lub bezpośrednio. To zależy od specyfiki danego systemu. Ważne jest, że można nim łatwo i wygodnie sterować za pomocą smartfona lub tabletu, nawet przebywając poza domem.

Inteligentne instalacje bezprzewodowe mogą tak naprawdę realizować różne zadania i obsługiwać różne systemy. Dzięki nim jest możliwe na przykład sterowanie oświetleniem (zewnętrznym i wewnętrznym). W takim przypadku informacje z czujników są przesyłane do centralki, która wykonuje wcześniej zaprogramowane zadania, np. włącza i wyłącza światło lub je ściemnia.

Popularnymi inteligentnymi instalacjami bezprzewodowymi są także takie systemy, które sterują temperaturą. Można wówczas sterować ciepłem w domu niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, wykorzystując aplikacje w urządzeniach mobilnych i na komputerach. Przekazują one nasze polecenia do głowic termostatycznych, zamontowanych na grzejnikach.

- Najnowocześniejsze systemy pozwalają programować różną temperaturę dla poszczególnych pomieszczeń, a do tego kontrolują wilgotność powietrza. Optymalizują one pracę grzejników przy minimalnym zużyciu energii cieplnej i pozwalają na zaprogramowanie ogrzewania na każdy dzień. Przykładem takiego rozwiązania jest polski System VRC (Vario Remote Control) - mówi Marcin Olech z firmy Vario Term, producenta armatury grzewczej.

Inteligentne systemy są także często wykorzystywane do sterowania roletami i żaluzjami, wentylacją (włączają wywiewniki i nawiewniki), systemami alarmowymi i zabezpieczeniami antywłamaniowymi (czujniki, kamery), bramami i drzwiami garażowymi, zabezpieczeniami przeciwpożarowymi i ochroną przed zalaniem. Tak naprawdę można przecież zarządzać z własnego telefonu każdym systemem, nawet zraszaczami w ogrodzie.

Korzyści z bezprzewodowych instalacji

Rozpowszechnienie się urządzeń mobilnych otworzyło nowe możliwości przed inteligentnymi systemami bezprzewodowymi. Na świecie już ponad 4,9 mld ludzi korzysta ze smartfonów. Wielu z nich już jest lub dopiero będzie użytkownikami systemów sterujących inteligentnym domem. W przeciwieństwie do starszej generacji urządzeń nowoczesne instalacje nie tylko są niezawodne, ale również pozwalają zarządzać systemami z dowolnego miejsca na świecie. W ten sposób dom może być pod naszą stałą kontrolą o każdej porze dnia i nocy.

Bezprzewodowe inteligentne instalacje nie tylko ułatwiają zarządzanie i sterowanie urządzeniami, ale także zwiększają komfort domowników, ich bezpieczeństwo i przede wszystkim generują oszczędności, a tym samym są proekologiczne. Nie można zapominać, że aż 70% potrzeb energetycznych w polskich domach jest przeznaczanych na ogrzewanie budynków. Inteligentne systemy sterowania ogrzewaniem pozwalają zaoszczędzić nawet 30% energii. Nic dziwnego, że - jak wynika z badania IAB Polska - 44% Polakom inteligentny dom kojarzy się przede wszystkim właśnie z oszczędnością zużycia energii.

Bezprzewodowe inteligentne systemy to możliwość pełnej kontroli nad domem za pomocą smartfona lub tabletu, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. To proste, a do tego niezwykle funkcjonalne rozwiązania, które można zamontować w każdym budynku. Inteligentne instalacje to po prostu większy komfort mieszkania. Jadąc z pracy do domu, można zdalnie ustawić temperaturę, aby powitał nas ciepły dom, można w dowolnym momencie sprawdzić domowy monitoring czy otworzyć bramę wjazdową. Takie ułatwienia to już nie film science fiction, ale rzeczywistość coraz bardziej dostępna dla wszystkich.

aktualizacja: 2017-05-30

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

7 godzin temu, Szwajcar napisał: https://sekurak.pl/zhackowali-odkurzacz-mozliwosc-zdalnego-sterowania-dostep-do-feedu-video-ofiar/ Teraz wyobraź sobie 500 takich urządzeń, z ktorych przynajmniej 20% może "zareagować". Kurs samoobrony niewystarczy! Już Windows ...

zenek

29 Paź 2017, 15:05

https://sekurak.pl/zhackowali-odkurzacz-mozliwosc-zdalnego-sterowania-dostep-do-feedu-video-ofiar/

Szwajcar

29 Paź 2017, 07:33

Inteligentne, to dla mnie "samomyslące", czyli same ustawiające pewne sytuacje - np. dostosowanie temperatury, zamykanie okiennic, rolet w razie burzy, mocnego wiatru, itd - samoistne reagowanie na pojawiające się czynniki. W artykule opisano raczej sterowanie bezprzewodowe za pomocą ...

zenek

28 Paź 2017, 10:59

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków Schneider Electric, lider transformacji cyfrowej w zarządzaniu energią i automatyce, przedstawił nowe na rynku rozwiązanie EcoStruxure™ ...
Jeden klucz dla całego domu
Jeden klucz dla całego domu Nie trzeba budować od podstaw nowoczesnego domu naszpikowanego elektroniką, aby ułatwić sobie życie i zastosować rozwiązania, które na ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL wyróżniony W środę 22 listopada 2017 r. w hotelu Polonia Palace w Warszawie rozdano nagrody w plebiscycie 100% Polski Produkt tygodnika "Do Rzeczy". Firma ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze