Inteligentna instalacja oparta na radiowej komunikacji za 3750 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Inteligentna instalacja oparta na radiowej komunikacji za 3750 zł

Uzbrajając system 3 lata po przeprowadzce, włączyłem w niego tzw. radio uniwersalne, które przekazuje informacje do mojej centralki z urządzeń od innych producentów. Chcę w przyszłości mieć więcej możliwości rozszerzenia systemu. Wybrałem bardziej rozbudowaną technologicznie drogę radiową. Zdecydowałem się na ten system, bo jest niedrogi, intuicyjny, wygodny i bezpieczny - mówi Arek, Członek Klubu Budujących Dom, który instalację inteligentną użytkuje od 2016 r.

Parametry domu: pow. 235 m2, 2 kondygnacje.

Mieszana otwarta instalacja inteligentna służy do sterowania:

  • automatem w bramie wjazdowej i w garażowej, 
  • kilkoma kamerami na zewnątrz i wewnątrz domu, 
  • kontaktronami na drzwiach wejściowych i oknach tarasowych, 
  • termostatem na kotle gazowym, 
  • mikroodbiornikami radiowymi wpiętymi w puszki pod łącznikami oświetleniowymi, 
  • gniazdami z drogą radiową.

Radiowa komunikacja z systemem inteligentnym następuje przez: komputer, tablet, smartfony, smart watch, włączniki naścienne, piloty.

Decyzja: już podczas budowy domu wiedziałem, że po przeprowadzce zastosuję konkretną centralę, więc niektóre urządzenia, np. automaty do bram wjazdowej i garażowej oraz kamery i kontaktrony, sukcesywnie kupowałem u tego samego producenta. Jednak nie chciałem operować systemem zamkniętym, opartym tylko na sprzęcie od producenta centralki.

Uzbrajając system 3 lata po przeprowadzce, włączyłem w niego tzw. radio uniwersalne, które przekazuje informacje do mojej centralki z urządzeń od innych producentów. Chcę w przyszłości mieć więcej możliwości rozszerzenia systemu. Wybrałem bardziej rozbudowaną technologicznie drogę radiową. Zdecydowałem się na ten system, bo jest niedrogi, intuicyjny, wygodny i bezpieczny. Bezpieczeństwo było dla mnie kluczowe.

Dom inteligentny - rady i przestrogi:

  • Najbardziej mi odpowiada system "w chmurze", ponieważ do jego elementów i haseł nie mają dostępu obcy, np. monterzy, operatorzy kamer. Sam nim zarządzam, i tylko ja i moja rodzina mamy do niego dostęp. Radzę to wziąć pod uwagę! Żeby mój system zadziałał, potrzebne było podłączenie do stałego źródła Internetu i zasilania, wybranie instalacji i urządzeń, z którymi ma współpracować, a następnie skonfigurowanie systemu.

    Można to zrobić samodzielnie, albo korzystając z telefonicznej konsultacji z doradcą technicznym, albo wzywając firmowego montera. Z dodaniem mikroodbiorników radiowych do zwykłych łączników i z założeniem gniazd z drogą radiową radzi sobie każdy elektryk. Po konfiguracji systemu ściągnąłem darmową aplikację na telefon. Identyczną aplikację mają w telefonach również żona i syn, córka jest na razie zbyt mała. Wszyscy świetnie ją obsługują, bo jest bardzo czytelna i intuicyjna.
     
    Co jeszcze ważne - bezprzewodowa centralka zasilana jest bateriami i na aplikacji wyświetla mi się poziom naładowania baterii. Oceniam, że baterie wytrzymają ok. 3 lata. Już się przekonałem, że podczas braku prądu zasilacz awaryjny w centrali podtrzymuje pracę systemu przez 3 dni.
Arek obsługuje domową automatykę poprzez darmową aplikację
Arek obsługuje domową automatykę poprzez darmową aplikację
  • Kocioł gazowy pochodzi od innego producenta niż centrala, ale to nie przeszkodziło we włączeniu go w domową automatykę. Dodałem na nim termostat z radiem i mogę teraz sterować kotłem przez aplikację, z dowolnego miejsca na świecie. Dla oszczędzania gazu reguluję temperaturę w każdym z pomieszczeń stosownie do pory dnia i trybu życia domowników. Widzę na wykresie, jak temperatura kształtowała się dzień po dniu w kolejnym miesiącu.
Dotykowy regulator temperatury
Dotykowy regulator temperatury współdziała z domową automatyką
  • Chętnie buduję scenariusze oświetleniowe. Na przykład podczas świąt Bożego Narodzenia lampki na choince włączają się o godz. 17:00, i gasną o 1:00. Dzieje się to, dzięki wpięciu kabla z lampkami do gniazda z odbiornikiem radiowym. Steruję również oświetleniem w ogrodzeniu i w ogrodzie. Światło w zimie zapala się o 16:00, gaśnie o 24:00. W lecie zmieniam ustawienia.

    Oświetlenie na schodach na poddasze uruchamia czujnik ruchu. Zapala lampki LED, a chwilę później je gasi. Na okres wyjazdów urlopowych w pomieszczeniach symuluję światłem obecność mieszkańców oraz sprawdzam przez kamery stan domu na zewnątrz i wewnątrz.
Centrala systemu inteligentnego
Centrala, czyli serce systemu inteligentnego, ma w dolnej części wbudowany zasilacz

  • Zdalne operowanie bramą wjazdową, garażową i kontaktronami na drzwiach telefonem komórkowym przydaje się, kiedy ktoś z rodziny zapomni kluczy, albo nie ma przy sobie pilota do bramy. Syn często gubi klucze, więc przez aplikację może otworzyć wejścia. Telefon zawsze ma przy sobie, w przeciwieństwie do kluczy! Dostarczanie przesyłki kurierskiej podczas naszej nieobecności też jest możliwe. Kurierzy są w szoku, kiedy spoza domu otwieram im bramę i jeszcze daję znać, że dokładnie widzę jak wchodzą, wychodzą i gdzie zostawiają paczkę. Kamery rejestrują obraz i dźwięk. Działają również na podczerwień, czyli w nocy także "widzą" i "słyszą".

  • Przed uzbrojeniem budynku w system inteligentny, strzegłem mienie tylko zewnętrznym monitoringiem. Teraz korzystam z dwóch zabezpieczeń. Drogą radiową przebiegają impulsy między centralą a kontaktronami, zamocowanymi na drzwiach zewnętrznych i oknach tarasowych, oraz czujnikami zbicia szyb i ruchu. Aplikacja rejestruje czas zamknięcia i otwarcia kontaktronów, więc mogę monitorować, kto i kiedy wchodzi i wychodzi. Lubię np. wiedzieć o której godzinie dzieci wróciły ze szkoły. Poleciłem systemowi, żeby przy próbie włamania wysłał żonie i mnie alert, zamknął drzwi, garaż i bramę wjazdową, zapalił światło, wzbudził sygnał dźwiękowy.
     
    Pod centralką systemu jest tzw. baza, w której znajduje się syrena alarmowa. Polecam również założenie czujnika dymu. Zaalarmował, kiedy pomieszczenia zadymiły się od palenia w kominku. Dostaliśmy wtedy z żoną SMS z alertem. Bezprzewodowe aparaty są dobre bo można je zamontować w dowolnym czasie. Wielu stawiających dom sposobem gospodarczym w fazie budowy nie myśli o tak szczegółowych przewodowych zabezpieczeniach.

  • Poprosiłem elektryka o położenie przewodów pod specjalne karnisze z odbiornikiem radiowym. Zamierzam dopiero je kupić, a na zewnątrz zamontować czujnik natężenia światła. Wszystko po to, żeby zdalnie operować zasłonami na dużych przeszkleniach. W planach mam jeszcze dodanie czujnika czadu oraz wpięcie istniejącego wideodomofonu, by móc sprawdzać historię, kto zawitał pod naszą nieobecność. Wideodomofon zrobi zdjęcie każdemu, kto go użył. Kiedy założę nad tarasem markizę z czujnikiem wiatru, też wejdzie w domową automatykę. Systemy oferowane przez producentów tych osłon są droższe.
Czujnik ruchu zapala lampki LED na schodach na poddasze
Czujnik ruchu zapala lampki LED na schodach na poddasze

Dom inteligentny - koszty:

  • centrala systemu 1200 zł; 
  • mikroodbiorniki radiowe 150-250 zł; 
  • gniazda radiowe 170-200 zł; 
  • automat do bramy garażowej 700-1000 zł; 
  • automat do bramy wjazdowej 1500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

16 Sep 2021, 12:36

Inteligentna instalacja w mieszkaniu to jak jazda samochodem na siłownię, żeby pobiegać tam godzinę na bieżni. 

aru

16 Sep 2021, 11:11

tia, mamy XXIw, a nie XX, w którym to satel się zatrzymał oprócz cen, satel nic wielkiego w sobie nie ma

Gość Miki

16 Sep 2021, 10:13

Wystarczy centrala np. integra firmy satel ,maja równiez szeroka game czujników , sterowników i odbiorników radiowych , aplikacje na telefon i inne . Tyko ten serwis satela ......

Gość Chimes

06 Jul 2019, 19:25

Według mnie to jest Somfy ( chodzi o centralkę)

09 Jan 2019, 11:13

Duży by pomogło samo napisanie na  czym to jest zbudowane.

09 Jan 2019, 10:59

Fajnie jakby ktoś napisał, jak taka instalacja sprawdza się w praktyce.

09 Jan 2019, 09:57

Witam. Również jestem bardzo zainteresowany . Prosiłbym o więcej szczegółów.

Gość Mark

12 Apr 2018, 16:31

Ciekawy temat. Trochę za mało szczegółów, jaka centralka, jaki modół radiowy oprogramowanie pozwalają na taką rozbudowę? Jaki regulator pokojowy współpracuje z tym systemem? Szczegóły pozwoliłyby skorzystać innym czytelnikom z tego rozwiązania. Bez tego to informacja ktoś ...

Gość Seba

19 Nov 2017, 09:09

Producent centrali i mikroodbiorników?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły