Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Domofon i alarm w remontowanym domu - uwaga na błędy!

Domofon i prosty alarm to dziś właściwie standard. O ile jednak montaż tych instalacji na etapie wznoszenia budynku nie stanowi żadnego problemu, to już przeprowadzenie prac w wykończonym domu może być sporym wyzwaniem.

Domofon i alarm w remontowanym domu - uwaga na błędy!

1) Nieprawidłowy montaż wideodomofonu

Bardzo ważne jest, aby został umieszczony na odpowiedniej wysokości. Jeżeli panel urządzenia będzie zbyt nisko albo za wysoko, nie będziemy widzieć twarzy osoby stojącej przy furtce.

POLECAMY REPORTAŻ: Wideodomofon z widokiem na... tors

Wideodomofon okazał się nieprzydatny! Dobrze, że nie wydaliśmy na niego majątku, tylko kupiliśmy tanio w hipermarkecie budowlanym. Monter umieścił go za nisko, więc kamera skierowana jest na tors gościa.

2) Zakup urządzenia złej jakości

Wybierając jednostkę zewnętrzną domofonu, zwróćmy uwagę na jakość jej wykonania. Najbezpieczniej zdecydować się na urządzenie solidnej marki, z wytrzymałego materiału, wszak zainstalowane przy furtce będzie narażone na deszcz, śnieg, duże zmiany temperatury czy ataki wandali. Odpowiednie muszą być też przewody. Do układania w ziemi przeznaczone są specjalnie oznaczone kable – przewody stosowane wewnątrz pomieszczeń się do tego nie nadają.

3) Montaż alarmu bez projektu instalacji

Jest to powszechny błąd. System musi być dobrze zaprojektowany i starannie wykonany. Wszystko inne da się naprawić, lecz błędów popełnionych przy ustalaniu podstawowych założeń trudno się później pozbyć. Wadliwą czujkę można wymienić, gorzej jeśli detektory są źle rozmieszczone albo niewłaściwego rodzaju. Projekt techniczny najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, a następnie załączyć do umowy z wykonawcą.

4) Niewłaściwe rozmieszczenie czujek

Wskutek tego nie będą reagować wtedy, kiedy powinny, albo przeciwnie – powodować fałszywe alarmy. Przykładowo czujniki podczerwieni PIR (wykrywające obiekty, których temperatura różni się od temperatury otoczenia) skierowane na kominek, grzejnik czy klimatyzator, będą niepotrzebnie włączać alarm. Czujki PIR i mikrofalowe MW nie mogą być też skierowane na okna. Te pierwsze będą bowiem „oślepiane” odbitymi promieniami słońca, zaś drugie będą reagować na obiekty poruszające się nawet kilkanaście metrów od okien, bo mikrofale przenikają przez szyby.

POLECAMY REPORTAŻ: System alarmowy z wadą

Wadą naszego rozwiązania jest fakt, że alarmu nie możemy w nocy uzbroić na kondygnacji, na której śpimy. Każdy ruch, np. pójście do toalety w nocy, wzbudziłby alarm.

5) Za duży zasięg detektorów

Dotyczy to głównie czujników instalowanych na zewnątrz budynku. Zasięg czujek ruchu może przekraczać 20 m – wówczas reagują także na obiekty poza granicami działki. Zbyt nisko ustawiony próg czułości detektorów wstrząsowych na ogrodzeniu prowadzi do wzbudzania alarmu nawet przez wibracje powodowane przez przejeżdżające drogą ciężarówki.

6) Umieszczenie centrali w widocznym miejscu

Jest to niedopuszczalne, ponieważ włamywacz będzie mógł ją bez problemu znaleźć i szybko unieszkodliwić cały system alarmowy. Pamiętajmy, że centrala powinna być zasilana z wydzielonego obwodu elektrycznego, wyprowadzonego wprost z rozdzielnicy. Dzięki temu awaria jakiegoś domowego urządzenia (zwarcie) nie pozbawi jej zasilania z sieci. Byłoby to szczególnie kłopotliwe podczas naszej nieobecności w domu.

7) Zakup urządzeń różnych marek i wątpliwej jakości

Najlepiej jeśli cały system alarmowy pochodzi od jednego producenta – dzięki temu mamy pewność, że wszystko jest ze sobą kompatybilne. Warto też postawić na sprawdzoną markę, obecną na rynku od lat. Nie wszyscy producenci dysponują bowiem dobrym serwisem. Przy wyborze centrali istotne jest też to, by zapewniała możliwość rozbudowy instalacji (miała dużą liczbę wejść i wyjść), nawet jeśli od razu nie wykorzystamy jej wszystkich opcji.

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Elementy bezprzewodowego systemu alarmowego. W wykończonym domu lepiej zdecydować się na urządzenia komunikujące się drogą radiową. Ich wysoką cenę rekompensuje prosty montaż – bez konieczności kucia ścian. (fot. Satel)

aktualizacja: 2017-12-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Optex: nowe czujki ruchu z serii BX Shield
Optex: nowe czujki ruchu z serii BX Shield Optex wprowadził na rynek czujkę ruchu z serii Shield - BXS. Linia tych produktów oprócz charakterystycznej dla OPTEX jakości wyróżnia ...
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków
Schneider Electric przedstawia platformę EcoStruxureTM Building zwiększającą efektywność budynków Schneider Electric, lider transformacji cyfrowej w zarządzaniu energią i automatyce, przedstawił nowe na rynku rozwiązanie EcoStruxure™ ...
Jeden klucz dla całego domu
Jeden klucz dla całego domu Nie trzeba budować od podstaw nowoczesnego domu naszpikowanego elektroniką, aby ułatwić sobie życie i zastosować rozwiązania, które na ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze