Budujemy Dom

Dom inteligentny - dlaczego warto go mieć i jakie są możliwości instalacji inteligentnych?

Artykuł na: 9-16 minut

Użytkownicy domowych systemów inteligentnych zapewniają, że są niezmiernie przydatne na co dzień oraz są łatwe w obsłudze dla nich samych, dzieci i gości. Systemy z komunikacją radiową warto np. założyć podczas remontu domu.

Dom inteligentny - dlaczego warto go mieć i jakie są możliwości instalacji inteligentnych?

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego warto mieć dom inteligentny?
 • Jak działa dom inteligentny?
 • Instalacja inteligentna - czy lepiej mieć system otwarty, czy zamknięty?
 • Dlaczego instalacja inteligentna musi być dobrze przemyślana?
 • Jaki zakres działania ma instalacja inteligentna?

Przed pojawieniem się technologii domu inteligentnego każda instalacja w budynku wypełniała tylko jedno konkretne zadanie (np. kocioł ogrzewał dom i c.w.u., system alarmu i monitoringu strzegł bezpieczeństwa mieszkańców i ich majątku itd.) i do obsługi miała własną automatykę z oddzielnymi sterownikami i pilotami.

Problem z różnorodnym sterowaniem pojawił się w momencie, kiedy posiadacze domów zaczęli wykorzystywać coraz liczniejsze nowoczesne instalacje i osprzęt typu wentylacja i klimatyzacja, wielorakie oświetlenie, multimedia, rolety i markizy zewnętrzne, automatyczne nawadnianie. Inżynierzy i elektronicy połączyli wtedy siły i opracowali inteligentne technologie, które skupiają rozmaite domowe urządzenia w jeden system i umożliwiają jednolite sterowanie nimi. Łatwiejsze zarządzanie jest jednak tylko jedną z wielu zalet technologii myślącej za człowieka.

DLACZEGO WARTO MIEĆ DOM INTELIGENTNY?

Mając pod własnym dachem taką technologię, można jeszcze m.in.: obniżyć koszty użytkowania budynku, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu, umilić czas spędzany w domowym zaciszu, a jeśli zainwestuje się w elastyczny system automatyki, można go dowolnie rozbudowywać i dostosowywać do wciąż zmieniających się wymagań i sposobu życia. Co przy tym jest istotne – nie trzeba być z wykształcenia elektronikiem aby umieć go obsługiwać.

Kobieta korzystająca z systemu inteligentnego za pośrednictwem telefonu komórkowego.
Wyposażając dom w automatykę warto wybrać system, który w przyszłości będzie można rozbudowywać, wpinając np. kamerę w pokoju małego dziecka. (fot. Fibaro)

Oszczędności. Z punktu widzenia ekonomii, prawidłowo skonfigurowana instalacja inteligentna skutecznie zmniejsza zużycie energii elektrycznej i gazu. Obliczono, że w jednorodzinnych domach oszczędności tych nośników energii sięgają nawet 30%.

System inteligentny, współpracując z czujnikami ruchu, może każdorazowo gasić światło po stwierdzeniu, że w pomieszczeniu nikt już nie przebywa. Zawsze po otwarciu okna bądź drzwi tarasowych, wyłączy wentylację mechaniczną i klimatyzację. Na czas snu, wyjazdu do pracy i szkoły, albo na dłuższy urlop – obniży temperaturę w pomieszczeniach oraz odłączy od sieci elektrycznej zbędne urządzenia. Zapobiegnie też np. marnowaniu wody, bo system automatycznego nawadniania nie włączy się jeżeli niedawno padał deszcz.

Bezpieczeństwo i wygoda. Z punktu widzenia bezpieczeństwa najważniejszą zaletą "myślącej" technologii jest jej efektywna praca, wynikająca z możliwości wymiany informacji pomiędzy wszystkimi sprzężonymi elementami. Jeśli pojawiają się wewnątrz lub na zewnątrz budynku zdarzenia potencjalnie niebezpieczne dla mieszkańców, bezzwłocznie na nie reaguje, wszczynając procedury alarmowe, zabezpieczające, odstraszające. Wygoda operowania systemem polega na zdalnym wykonywaniu za użytkowników szeregu czynności kontrolnych i zarządzających.

JAK DZIAŁA DOM INTELIGENTNY?

Pracą systemu zawiaduje komputer (rozbudowany sterownik), zbierający i przetwarzający sygnały płynące do niego z różnorodnych czujników rozmieszczonych w domu i w ogrodzie. Do przesyłania sygnałów służą kable elektryczne lub fale radiowe. Czujniki (ruchu, wilgotności, ciśnienia, natężenia światła, zalania, dymu, czadu, gazu usypiającego, itp.) rejestrują zmiany wewnątrz i na zewnątrz i przekazują je do jednostki centralnej. Są też układy bez jednostki centralnej, w których każdy z elementów sam decyduje które sygnały z czujek są dla niego istotne.

Jakakolwiek zmiana zachodząca w jednym podsystemie natychmiast dociera do pozostałych. Wszystkie podsystemy uwzględniają ją i bezzwłocznie adekwatnie reagują. Przykładowo, po zarejestrowaniu ruchu na zewnątrz budynku w trakcie nieobecności mieszkańców, system wysyła informację do biura ochrony obiektu i do właścicieli, a jednocześnie wykonuje na miejscu ciąg działań zaradczych – np. zapala oświetlenie w domu i w ogrodzie, włącza sygnał dźwiękowy, opuszcza rolety zewnętrzne, blokuje drzwi.

Jeśli innym razem właściciele pozostawią otwarte okno, system również natychmiast ich o tym zawiadamia, ale przede wszystkim zmienia działanie ogrzewania i wentylacji, by nie ponosili zbędnych kosztów.

Kobieta siedząca przy kominku z laptopem na kolanach.
Instalacja inteligentna pozwala na zarządzanie niemal wszystkimi urządzeniami w domu za pomocą laptopa, telefonu komórkowego czy tableta. (fot. Zamel)

LEPIEJ MIEĆ SYSTEM OTWARTY, CZY ZAMKNIĘTY?

Duża elastyczność to jeden z ważniejszych parametrów doboru systemu automatyki domowej. Dzięki niej można wielokrotnie przeprogramować system i dopasować do aktualnych potrzeb mieszkańców, rozbudować oraz dołączyć nowe urządzenia i funkcje w przyszłości. Możliwość rozbudowy zależy jednak od dobrego projektu i rodzaju zastosowanej inteligentnej technologii.

Tak zwane systemy zamknięte oferują produkty (technologię, programy, urządzenia, itp.) tylko jednego producenta. Wybierając tego rodzaju system, inwestorzy nie mogą skorzystać z produktów innych firm. Zupełnie odwrotnie jest w tak zwanych systemach otwartych. Oprogramowanie, urządzenia i osprzęt do nich wytwarza wielu programistów i wiele firm. Jednym z popularnych systemów otwartych, nadającym się do budownictwa jednorodzinnego, jest na przykład system KNX, występujący wcześniej pod nazwą EIB. Wszystkie wykorzystywane w tym systemie produkty są kompatybilne, choć wytwarza je ponad 100 firm.

Systemy inteligentne nie są tanie, więc lepiej z góry zadbać o to, by perfekcyjnie obsługiwały indywidualne wymogi każdego domownika oraz budynku, w którym mieszka. Przed wykonaniem projektu warto poznać możliwości kilku systemów, otwartych i zamkniętych.

WIELOPŁASZCZYZNOWY PROJEKT

W stawianym budynku można zastosować instalację inteligentną opartą na tradycyjnym okablowaniu. W istniejącym – łatwiejsze jest założenie radiowych systemów bezprzewodowych. Choć te drugie zwykle są droższe od konwencjonalnych (kablowych), unika się kucia ścian i uciążliwego dla mieszkańców remontu.

Jak należy poprowadzić kable, gdzie umieścić czujniki i wszelkie inne niezbędne elementy systemu (tj. silniki napędów, siłowniki, sterowniki, przyciski) powinien szczegółowo określić autor projektu. Najlepiej, jeśli zawiera szereg projektów wykonawczych, dotyczących konkretnych instalacji – elektrycznej, alarmowej, multimedialnej i, oczywiście, inteligentnej. Przed przystąpieniem do sporządzania projektu konieczna jest dogłębna analiza potrzeb i wymagań mieszkańców.

Otwarta brama wjazdowa na posesję
Napęd do bramy wjazdowej i garażowej, wideodomofon oraz oświetlenie ścieżki prowadzącej do domu i podjazdu to podstawowe elementy automatyki z dziedziny kontroli dostępu. (fot. Somfy)

SZEROKI ZAKRES SYSTEMU

Dla użytkowników jednorodzinnych budynków funkcją must-have automatyki inteligentnej jest zdalna obsługa instalacji grzewczej i elektrycznej. Zwykle chętnie obejmują nią również instalacje odpowiadające za bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców, instalację wentylacyjną i klimatyzacyjną. Oczywiście możliwy jest jeszcze bardziej rozbudowany zakres działania.

 • Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja

Sterowanie temperaturą i wilgotnością powietrza w inteligentnym budynku opiera się o czujniki temperatury umieszczone w każdym pomieszczeniu, stację pogodową na zewnątrz oraz czujniki wilgotności powietrza. W momencie, gdy użytkownicy opuszczają dom, system obniża temperaturę, zamyka okna, oszczędniej zarządza wentylacją i klimatyzacją. Po powrocie domowników (bądź wyprzedzając ich powrót), elementy systemu rozpoczynają pracę w innym trybie, szybko doprowadzając pomieszczenia do komfortowej temperatury i wilgotności. Ekonomiczny tryb pracy urządzeń można zaprogramować w pomieszczeniach rzadko używanych i w godzinach nocnych,a tryb urlop – podczas wyjazdów.

 • Oświetlenie

W pomieszczeniach lampy zdalnie zapalają się lub gasną, świecą jaśniej lub przyciemnionym światłem, dzięki czujnikom ruchu (np. typu PIR) oraz czujnikom natężenia światła. Na zewnątrz (w ogrodzie, na tarasie, przy bramie wjazdowej i furtce) regulacją punktów oświetlenia zajmują się czujniki zmierzchowe. W wielu inteligentnych domach konfiguruje się, z wybranych punktów oświetleniowych, tzw. sceny świetlne. Mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie warto wykreować indywidualny nastrój, m.in. w reprezentacyjnym holu, salonie, jadalni, kuchni, pokoju multimedialnym.

Tak zwane trasy świetlne wytycza się natomiast dla uzyskania efektownego wjazdu na posesję, dojazdu do garażu i wejścia do domu, albo kiedy mieszkańcy potrzebują w nocy dotrzeć do toalety (wtedy zazwyczaj wykorzystuje się światło ściemnione lub delikatne światło diod LED). Dodatkowo, przy pomocy światła możliwe jest symulowanie obecności w budynku, ta funkcja bezpośrednio łączy się z funkcją bezpieczeństwa.

 • Alarm i monitoring

System inteligentny integruje się z instalacją alarmową, ewentualnie monitoringu budynku. Jest niezastąpiony w ochronie przed zdarzeniami losowymi, wywołanymi przez pożar, czad, gaz itp. Bezpieczeństwa domowników i budynku mogą strzec liczne czujniki ruchu, dymu, czadu, gazu (w tym usypiającego). Zamontowany przy łóżku właściciela przycisk "panika" uruchamia szereg zdarzeń – wysyła informację do biura ochrony, może uruchomić sygnał dźwiękowy lub zapalić światła w budynku.

Ciekawym zabezpieczeniem jest kontrola dostępu – mieszkańcy posługują się indywidualną kartą albo kluczem, rozpoznawalnym przez system w ich domu. Przydatnym rozwiązaniem jest specjalny przycisk, którym wychodząc z domu, można wyłączyć wszystkie niepotrzebne podczas naszej nieobecności urządzenia elektryczne (oczywiście poza lodówką, kotłem grzewczym itp.). Dzięki jednemu przyciskowi zyskujemy stuprocentową pewność, że żelazko, piekarnik, kawiarka, płyta indukcyjna przestają działać.

 • Rolety, markizy, żaluzje

Latem, w momentach zbyt mocnego nasłonecznienia, zdalne sterowanie pozwala odciążyć funkcjonowanie wentylacji lub klimatyzacji, poprzez samoczynne opuszczanie żaluzji, rolet czy markiz nad tarasami i balkonami. W zimie opuszczenie zewnętrznych rolet dodatkowo chroni wnętrza przed mrozem i wspomaga system grzewczy.

 • Multimedia

Ogromna ilość użytkowników włącza do systemu inteligentnego tak zwany multiroom, czyli system wielostrefowego nagłośnienia oraz system kina domowego. Dzięki integracji systemu multiroom z głośnikami i sterownikami, zamontowanymi w każdym pomieszczeniu, mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu audio w całym budynku. Dźwięk "wędruje" z nimi z pokoju do pokoju.

 • System podlewania

Uruchomienie automatycznego nawadniania następuje po przesłaniu informacji do sterowników przez czujniki zmierzchu i czujniki wilgotności gruntu. Czujnik ruchu w pobliżu zraszacza zabezpiecza użytkowników ogrodu przed niepożądanym zmoczeniem, natomiast czujnik deszczu blokuje system nawadniania podczas dłuższych opadów.

 • Zapełnienie szamba i zbiorników deszczówki

Czujniki poziomu zapełnienia szamba, sprzężone z systemem inteligentnego domu, pozwalają na uniknięcie wypływu nieczystości na działkę. Informują właścicieli (np. przy pomocy SMS) o konieczności wezwania wozu asenizacyjnego. Świetnie sprawdzają się również w zbiornikach deszczówki.

Polecamy reportaże:

Zaprojektowałem system inteligentny, żeby oszczędzać na kosztach użytkowania domu
Inteligentna instalacja oparta na radiowej komunikacji za 3750 zł

Lilianna Jampolska
fot. otwierająca: Somfy

aktualizacja: 2018-02-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nowinki technologiczne, które mają nam ułatwić życie codzienne bardzo mnie interesują. Z ogromu ich wszystkich wybieram tylko mały procent czyli ten, który najbardziej trafił w mój gust. Jednym z nich był zakup bramy garażowej wraz z napędem z oferty Hormann. Postawiłam nie tylko ...

Gość Magda

19 Sie 2018, 17:15

4 godziny temu, Gość Janek napisał: Inteligentny dom to super rzecz, przy budowie domu dołożyłem 9 tys. i steruję każdą lampą, każdą roletą, każdym obwodem osobno, plus ustawiam temperaturę w zimie dla każdego pomieszczenia osobno.  I w ten sposób ...

retrofood

10 Sie 2018, 13:59

Inteligentny dom to super rzecz, przy budowie domu dołożyłem 9 tys. i steruję każdą lampą, każdą roletą, każdym obwodem osobno, plus ustawiam temperaturę w zimie dla każdego pomieszczenia osobno. Większość rzeczy dzieje się sama, nie muszę myśleć o wyłączaniu światła, ...

Gość Janek

10 Sie 2018, 09:16

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel
Cztery czujki alarmowe od firmy Satel Decyzja o rozbudowie systemu alarmowego często zapada przy okazji planowania dobudówki, garażu lub zagospodarowania niewykorzystywanej kondygnacji, ...

Gaz, dym, czad, dwutlenek węgla... - jak się przed tym ustrzec?

Jakie są nowoczesne metody ochrony domu jednorodzinnego przed pożarem?

polecane produkty i technologie

CLASSE 300X13E: wideodomofon SMART

Nowością w ofercie firmy Legrand jest CLASSE 300X13E - innowacyjny aparat do stosowania w 2-przewodowym systemie wideodomofonowym Bticino. Zintegrowana technologia Wi-Fi umożliwia nawiązanie łączności pomiędzy wideodomofonem i smartfonem, a dzięki dedykowanej aplikacji można w intuicyjny sposób obsługiwać funkcje wideodomofonowe ze smartfona (z systemem Android lub iOS).

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".